באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

כל מה שהתינוק שלכם יעבור עד גיל חצי שנה

כל מה שהתינוק שלכם יעבור עד גיל חצי שנה

סקרנים לדעת על מה התינוק חושב כשהוא בוהה בכם? רוצים לפתח את המוטוריקה העדינה ואת התקשורת? כדאי קודם כל שתדעו מה התינוק שלכם עומד לעבור בחודשים הראשונים לחייו

התקופה שמתחילה מרגע הלידה ועד גיל 6 חודשים צפויה להיות העמוסה ביותר בחיים שלכם. מלבד ההתרגשות והדאגות, יש שורה ארוכה של תהליכים שמתרחשים אצל התינוק ומשפיעים עליו.

לזה תצטרכו להוסיף את הפגישות בטיפת חלב, את השמירה על שגרה כלשהי במקום העבודה וכמובן את הביקורים של סבא, סבתא ושאר האורחים.

קופצים ישר לשלב האוראלי

החודש הראשון לאחר הלידה מוקדש להמשך התפתחות מערכת העצבים של התינוק. כל תינוק נולד עם מספר רפלקסים, שאלו הן תגובות עצמוניות לגירוי מסוים. תוכלו לזהות למשל את רפלקס החיפוש אחר הפטמה ואת רפלקס היניקה, שכה חיוניים להישרדות התינוק מחוץ לרחם.

רפלקס מורו גורם לתינוק להקשית את גבו לאחור כתגובה לבהלה, לעומת רפלקס הצעידה שיגרום לתינוק להיראות כאילו הוא הולך מספר צעדים כשרגליו יפגשו משטח וגופו יישאר ניצב. עם זאת, הרפלקסים האלה ייעלמו תוך מספר חודשים בלבד אז לא כדאי שתתרגלו אליהם.

בחודש השני התינוק מתפתח בצורה מעט שונה. כידוע, התפתחות תינוקות הוא עניין סובייקטיבי וכל ילד הוא עולם ומלואו. עם זאת, אפשר להצביע על כמה תכונות שמאפיינות את הגיל הזה. התנועות שלו, למשל, מתחילות להיות מתואמות וחלקן מעוגלות יותר. הוא משתמש בפה כדי לחוש את העולם ונמצא בשיאו של “השלב האוראלי”. הריור שיופיע באזור השיניים עדיין לא מעיד על כך שהן עומדות לבקוע, אלא רק מסמן לכם שהכל תקין עם בלוטות הרוק.

מהי “קפיצת גדילה”?

בגילאי 3-4 חודשים התפקוד המוטורי מפותח יותר. יש הורים שמוכנים להישבע שהילד משתנה לחלוטין בסביבות גיל 3 חודשים, בזכות מה שנהוג לכנות “קפיצת גדילה”. בגיל הזה גם תוכלו סוף סוף להבחין בקשר שהתינוק מזהה בין העין ליד: אם תשימו מולו צעצוע, הוא יושיט אליו את ידו באופן מכוון.

כמו כן, שכיבה על משטח פעילות תעודד את התינוק להפעיל את הידיים והרגליים, להתנועע באופן חופשי ולחקור את הסביבה. בגיל 4 חודשים הוא גם יצליח להעסיק את עצמו במשך מספר דקות ברצף. תזהו את הרצון שלו לחזור על אותן פעולות שוב ושוב, כי זו הדרך הטבעית לחזק את תחושת הביטחון העצמי.

החודש החמישי והשישי יוקדשו להתפתחות תנועתית נוספת ולפיתוח הרגלי תזונה ושינה נכונים. בחודש ה-6 למשל שרירי הצוואר והזרועות של התינוק חזקים, והוא מסוגל להתגלגל מצד לצד בחופשיות. גלגולים ברחבי החדר ימשיכו ללוות אתכם ואת התינוק, לפחות עד שהוא יתחיל לזחול.

מומלץ להלביש לתינוק בגדים נוחים שלא יגבילו אותו. יש להישאר ערניים לצרכים שלו ובעיקר להרעיף עליו אהבה.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter