באנר עליון
באנר עליון

כדורגל – יסודות המשחק

כדורגל – יסודות המשחק

מאת אמיר כהן פרוסט

הכדורגל הוא אחד המשחקים המפורסמים ביותר בעולם, ואין מדינה שלא משחקת בכדורגל (אפילו פרצה עליו מלחמה) המשחק הוא משחק כדור די פשוט: 11 שחקנים לכל קבוצה, 90 דקות, שתי מחציות ולהכריע כמה שיותר גולים, למרות שיש גם כללים מסובכים למדי(כמו ה`מגדל`). במאמר הזה אספר על כמה והעקרונות החשובים.

הכדורגל הומצא בסין לפני 2200 עד 2300 בשם ‘קוג’ו’ אשר הדגיש בעיקר דיוק בעיטה, לאורך התקופה הרומית וימי הביניים היו משחקים דומים, אך הכדורגל כמו שאנו מכירים, פותח על ידי האנגלים לפני 170 שנה, כשאחדו אחדות  מהגרסאות הקודמות.

עד 1888 לא הייתה ליגת כדורגל רשמית, אך קמו ארגונים ההתרחשויות אחדות, ובכלל, הכדורגל (העכשוי) היה רק באנגליה, אבל בשנת 1891 הוקמה ליגת בארגנטינה וב1904 הוקמה בפריז הפי”פה(fifaהפדרציה הבינלאומית לכדורגל), שהוא אחד מארגוני הכדורגל החשובים ביותר.

בשנת 1930 התקיים המונדיאל הראשון גביע העולם בכדורגל, במונדיאל הקבוצות(אחת מכל מדינה) משחקות זו נגד זו בטורניר, עד ששתי הקבוצות האחרונות משחקות זו נגד זו, במונדיאל הראשון זכתה ארגנטינה. המונדיאל מתקיים פעם בארבע שנים, כל שנה במקום אחר.

המשחק הכדורגל הרשמי ישנם שבע עשרה חוקים, אספתי כאן חלק:Brazil_Football

 1. יש רק שתי קבוצות, ובכל קבוצה יש 11 שחקנים, אשר אחד מהם שוער.
 2. על הכדור להיות בגודל ספציפי, עגול ומצופה בעור או מוצר דומה.
 3. המגרש צריך להיות בגודל מאה מטרים על שישים וארבעה לבין מאה ועשר על שבעים וחמישה.
 4. על המגרש להיות מצופה דשא(רגיל או סינטטי) ירוק,
 5. אורך המשחק הוא 90 דקות, והוא מפוצל לשתי מחציות.
 6. נבדל הוא מצב בו אחד השחקנים קרוב לשער היריב יותר מהאזור או מהשחקן הלפני אחרון של הקבוצה היריבה, לכן אסור לו לבעוט לשער, אפשר ליצור מצב שבו מונעים משחקן לבעור לשער בכך שמכניסים אותו למצב של נבדל.
 7. עבירות: כרטיס צהוב: הזהרה ששחקן מקבל אם הוא מתנהג בצורה לא ספורטיבית, עובר על חוקי המשחק, יוצא, נכנס או מוזר למגרש ללא רשות השופט וכו’ אם השחקן מקבל כרטיס צהוב פעמיים, הוא מקבל כרטיס אדום.
 8. כרטיס אדום:  ששחקן מקבל כרטיס צהוב פעמיים, נהג באלימות, ביצע עברה חמורה וכדומה,  הוא מקבל כרטיס אדום, שאומר שהוא ממרחק מן המשחק משחקי אחר יחליף אותו. כרטיס אדום גם הפך לביטוי המתאר מצב בו מרחיקים מישהו מזירת אירוע עקב התנהגותו.
 9. פנדל: כאשר מתבצעת עבירה המחייבת בעיטת הו עונשין חופשית, או כששחקן נוגע הכדור, מתבצע פנדל(בעיטת עונשין), בבעיטה נוכחים שני אנשים, הבועט והשוער, הבועט בחרו את הכדור ממרחק 11 מטרים אל השער, והשוער מנסה לעצור אותו.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
 • Facebook
 • Twitter