באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יש קטר לרכבת העמק

יש קטר לרכבת העמק

במבצע לילי מורכב, הובל הקטר, שהיה נטוש במגרש בת”א, למשכנו החדש.  דוד אריאלי: “אנו גאים באתר רכבת העמק ונמשיך לסייע במיצובו כאתר שימור מהמעלה הראשונה”

אור ליום שלישי האחרון, הגיע לאתר רכבת העמק קטר אמיתי – מודל 1953, במשקל 52 טון מתוצרת מרצדס , לאחר שעשה דרכו מתל-אביב במבצע תעבורתי מורכב שהתנהל בשעות הלילה. באירוע  השתתפו אנשי תקשורת רבים, ראש המועצה דוד אריאלי, חברים מהעמותה לשימור רכבת העמק, בראשות נחום לוי ויצחק רפאלי, תושבים מאלרואי ועוד אוהדים רבים.

“הקטר ‘החדש’ עמד כמוצג מוזיאוני במתחם שהיה שייך למשרד התחבורה  בתל-אביב, יחד עם מוצגים נוספים” מספר נחום לוי, האיש שמושך את האתר  הזה כלפי מעלה זה למעלה מעשור, חבר העמותה ומשמש כמנהל המקום בהתנדבות, “אך כאשר אותו מתחם עבר הסבה, הועברו  כל כלי התחבורה שעמדו במקום ליעדים אחרים,  ורק הקטר נותר לבדו ללא כל דורש וזאת מכיוון שלרכבת ישראל יש כבר קטר זהה במוזיאון. אם לא היינו לוקחים אותו, הוא היה מושלך בימים אלה לגרוטאות” אומר לוי בהתרגשות ומוסיף: “הציעו לנו – לעמותה לשימור רכבת העמק, לקחת את הקטר ללא תמורה ובלבד שנישא בכל הוצאות השינוע. לא היה ברשותנו הסכום הדרוש ולכן ערכנו  מבצע לגיוס תרומות מחברי העמותה ומאוהדי האתר. וגם ראש המועצה – דוד אריאלי, סייע לנו מאוד בגיוס הסכום. חברת ההובלה “תעבורה” תרמה אף היא את חלקה, בכך שהעניקה לנו הנחה גדולה.

“זה יום מאד חגיגי עבורי. אמנם, ישנה עוד מלאכה רבה לפנינו בגיוס משאבים לביצוע עבודות השיפוץ, התקנת מעקה, צביעה ועוד, על מנת שניתן יהיה להפוך את הקטר לאטרקציה אמיתית וליהנות ממנו, אך אני מאמין שנצליח בכך”.

ראש המועצה דוד אריאלי: “אנחנו גאים באתר רכבת העמק ונמשיך לסייע במיצובו אותו כאתר שימור מהמעלה הראשונה”.

המוהל והרב דוד חכם מיקנעם שגדל אף הוא בסמוך לתחנה המיתולוגית ברך “שהחינו והגיענו לזמן הזה” והיה נרגש מאוד “למתנדבים כאן מגיע פרס ישראל הם מעבירים מורשת לדורות הבאים באהבה ומסירות שאין שני לה” אמר הרב דוד חכם. הקטר הגיע במצב רעוע ומוזנח חלונותיו שבורים ונראה כי לנחום וחבריו יש הרבה עבודה בשיפוץ שלו “כל הקרונות שקיבלנו הגיעו במצב קשה ולכן אני בטוח שעוד כמה חודשים תראו כאן קטר מחודש צבוע ונקי” אמר יצחק רפאלי מחברי העמותה באל-רואי ויד ימינו של נחום.

יש לציין כי הקטר ה”חדש” אינו פריט מקורי של רכבת העמק ההיסטורית, אלא קטר גרמני שהובא לארץ בשנות 1950 ושימש את רכבת ישראל במשך כ-30 שנה. הקטר יעשיר את הגן בעוד אלמנט שמזכיר את רכבת העמק וישמש כאטרקציה נוספת לילדים ולמבקרים הרבים המגיעים לאתר, בו מונצחים תושבי אלרואי שנפלו במערכות ישראל וכן ניר כהנא ז”ל- בן הקריה שנפל במחסום קלנדיה בדצמבר 2005.

בחודשים הקרובים יובאו עוד קרונות רבים לאתר וישופצו על ידי נחום וחבריו “המטרה שלנו להגיע עם הקרונות עד צומת ג’למי ” הבטיח נחום לוי. ניצב בדימוס יוסי לוי אף הוא מוותיקי אלרואי היה נרגש מאוד במעמד הורדת הקטר מהמנוף, אף הוא גדל למרגלות התחנה הישנה ואיתו נראו גם וותיקי המקום יגאל פניאל נחום נתנאל יהושע גלעדי שבתאי לוי איצ’ה לוי ועוד רבים

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter