באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יש עכשיו זיהום אוויר בטבעון?

יש עכשיו זיהום אוויר בטבעון?

 איגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה משיק בימים אלו אתר אינטרנט חדש המרכז ומציג את נתוני איכות האוויר הנמדדים, ברציפות ובזמן אמת, באזור מפרץ חיפה, ובקרית טבעון.

 שמה של קרית טבעון יצא לטובה עקב כל הירוק שבה, אך לא פעם, בשנים האחרונות יצאו ממנה גם קולות בכל לנוגע לזיהום האוויר בטבעון, עקב משטר הרוחות, שמביא את כל הזיהום שפולטים המפעלים במפרץ חיפה, הישר לטבעון. לא פעם נכתב בעיתונות על השפעת זיהום האויר בטבעון ונאמר כי “ביישוב ברמה סוציו-אקונומית 8 הצפי הוא לרמת תחלואה נמוכה מהממוצע, אך בטבעון כמות חולי הסרטן גבוהה בצורה משמעותית מהממוצע הארצי כשברחובות מסוימים, כמו אמנון ותמר והרקפות, הפונים אל המפרץ, הגיע המצב לידי כך שבכל בית יש או היה חולה סרטן. בנוסף לסרטן, תושבי טבעון ובמיוחד ילדי טבעון חולים יותר במחלות דרכי הנשימה ומחלות ריאה.” (ynet, 2010)

תחנת הניטור בקרית טבעון (תמונה מאתר האיגוד)

בשנת 2007 קיימה המועצה המקומית מסיבת עיתונאים מיוחדת, בעקבות גל של פרסומים בכלי התקשורת שדיווחו על זיהום אוויר בכמות חריגה בישוב וסביבתו הקרובה. הפרסומים גרמו לפאניקה בישוב הפסטוראלי, ובמועצה ביקשו לדחות את הטענות. ראש המועצה באותה תקופה, אלון נבות, פנה למנהל מחלקת הילדים בבית החולים כרמל בחיפה, פרופסור חיים ביבי, וביקש ממנו לערוך מחקר בריאות בקרב ילדי הישוב.

“אין הבדל בין טבעון ליתר הישובים בארץ”, אמר ראש המועצה נבות. “אין אף גוף שבדק כמו שצריך את הדברים כמו שאנחנו בדקנו. זו הפעם הראשונה שמישהו בודק את הנתונים כמו שצריך ומביא אותם בפני הציבור” (NRG, 2007 )

שנתיים לאחר מכן ב 2009 , יצאו תלמידי בית הספר קרית עמל וסטודנטים מאורנים להפגין כנגד זיהום האוויר בטבעון.

תחנת ניטור האוויר שהוצבה ב 2008 באלרואי, לא מצויינת באתר מאחר והייתה מלכתחילה תחנה זמנית שיועדה למדוד איכות האוויר בשכונת מגורים בסמוך לחוות המיכלים באלראוי, במשך שנה אחת בלבד. התחנה פעלה מנובמבר 2008 עד נובמבר 2009 וכיום התחנה לא קיימת.

עכשיו בזכות האתר החדש שאיגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה, המפעיל את מערך ניטור אוויר בטבעון, וכחלק ממדיניות השקיפות שלו, יכול כל אחד, כל הזמן, לדעת מה מצב זיהום האויר בסביבתו.

מאיגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה נמסר כי תחנות הניטור ממוקמות באזורים שונים שהשילוב שלהם מספק תמונה מקיפה ככל האפשר אודות איכות האוויר, המושפעת גם מהמתחם הפטרוכימי, תחנת הכח של חברת החשמל ופליטות מתעשייה וגם מפליטת כלי רכב מרובה באזורים מסויימים.

המידע אודות ריכוז המזהמים באוויר מוצג באתר ומתעדכן מידי חצי שעה, מאפשר הפקת דו”חות תקופתיים בממוצעי זמן שונים ומציע עריכת השוואת ריכוזים לתקני איכות האוויר כהגדרתם בחוק אוויר נקי. בכדי לפשט את הנתונים, תחת מפת תחנות הניטור באתר ניתן לצפות במדד איכות אוויר שפותח ע”י איגוד ערים ומציג נתונים ויזואליים בחלוקה לצבעים: ירוק- איכות אוויר טובה, צהוב- מצב בינוני, אדום- איכות אוויר ירודה.

המזהמים שנמדדים בתחנות הניטור הינם: חלקיקים נשימים (10PM), חלקיקים נשימים עדינים (PM2.5), אוזון, תחמוצות חנקן, תחמוצות גופרית, חומרים אורגניים נדיפים (BTX), פחמן חד חמצני. בנוסף, נמדדים פרמטרים מטאורולוגיים כגון כיוון רוח, מהירות רוח, טמפרטורה וכו’.

ד”ר עופר דרסלר, תושב קרית טבעון ומנכ”ל איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה: “האתר הייעודי החדש, המביא את נתוני איכות האוויר, נועד להגביר את השקיפות ואת נגישות המידע לציבור הרחב. במהלך השנים האחרונות פועל איגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה להגדלת יכולת הניטור שלו, על ידי הוספת ציוד, קידום חקר בנושא מזהמים שונים ואיסוף ממצאים רלוונטיים, על מנת לקבל תמונה מלאה ככל הניתן על מצב איכות האוויר באזור. התקדמות הטכנולוגיה מאפשרת לאיגוד לבדוק מזהמים נוספים כגון תרכובות אורגניות נדיפות, אשר חלקן חשודות כמסרטנות. כמו כן,בשנים האחרונות נכנסנו לפעילות נרחבת בתחום בדיקות של תכולת מתכות כבדות בחלקיקים. אנו נמצאים בתהליך של עיבוי מערך הניטור ומשקיעים משאבים רבים לצורך כך.”

כתובת האתר: www.envihaifa.net

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter