באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: שני גני ילדים ארכיאולוגים יוקמו בעיר

יקנעם: שני גני ילדים ארכיאולוגים יוקמו בעיר

ראש העיר, סימון אלפסי הכריז כי שני גני ילדים ארכיאולוגיים יוקמו בעיר כחלק מפיתוח מורשת תל יקנעם. התל יהפוך בקרוב להיות פרויקט ארצי של “אמץ אתר”

לאחר שנת לימודים עמוסה בפעילויות בתל יקנעם הגיעו תלמידי שכבת ד’ מכל בתי הספר בעיר יקנעם למפגש מסכם בתל. במהלך המפגש שאליו הגיע כל בית ספר ביום שהוקדש לו בנפרד, חולקו התלמידים לשלוש קבוצות. קבוצה אחת קיבלה הסברים על עבודות הארכיאולוגיות שנעשות במקום וכל  תלמיד התנסה בחיבור כלי חרס. קבוצה נוספת עסקה בהכנת לבני בוץ לשחזור החומה מימי המקרא והתלמידים פשטו ידיים והחלו במרץ ללוש וללבן את הלבנים ולהעבירם לייבוש. הקבוצה השלישית ערכה  סיור היקפי בתל בהשתתפות מדריכה של רשות העתיקות ובמהלכו למדו התלמידים על האזורים השונים במהלך התקופות השונות, והכירו מקרוב את השרידים הקדומים.

ראש העיר סימון אלפסי מייחס חשיבות רבה לפיתוח התל כאתר מורשת והיסטוריה. במהלך המפגש החליט ראש העיר להקים ברחוב חרמון ביישוב שני גני ילדים ארכיאולוגיים כשהבסיס שלהם הוא תל יקנעם. הרעיון הוא שהילדים יכירו את התל ואת ההיסטוריה שלו כבר מגיל צעיר ויקדמו את היעד העירוני של שייכות. פרויקט תל

גנים ארכיאולוגיים
ילדי יקנעם של היום בפעילות על התל בו התגוררו ילדי יקנעם לפני 3,00 שנה. צילום: דוברות עיריית יקנעם

יקנעם מתקיים זו השנה השישית מטעם עיריית יקנעם ורשות העתיקות. הפרויקט  בהובלת תכנית מורשת ‘ציוני דרך’ בעלות של 600 אש”ח מתנהל בשני היבטים: היבט פיזי שכולל פיתוח, הסדרה ושימור לטובת הציבור, והיבט חינוכי שכולל פעילות עם תלמידי כיתות ד’ מכל בתי הספר ביישוב. בשנה זו הלמידה התרכזה במבנה העיר יקנעם בתקופת המקרא ובעיקר בנושא ביצורי העיר – החומות, המגדלים והשערים. התלמידים הכירו את מרכיבי הביצורים, תפקידו של כל חלק ומה נשאר לראות היום.

עיריית יקנעם, רשות העתיקות  ותכנית מורשת במשרד רה”מ מגייסות ומשקיעות כספים רבים בשחזור המקום, ולאחר סיום העבודות צפוי בין היתר להיפתח בתל מרכז מבקרים, ולהיבנות אמפי לאירועים יישוביים ואירועים בית ספריים של עד 500 משתתפים. אירוע שבועות המסורתי של בית הספר “דליות” צפוי לחנוך את תחילת עונת האירועים במקום.

ראש העיר סימון אלפסי “לתל יקנעם חשיבות עצומה להיסטוריה של האזור כולו ואנו נמשיך לפתח את המקום מתוך מטרה ללמוד על ההיסטוריה ולהפוך אותו לאתר תיירותי שימשוך אליו טיילים רבים שיגיעו לאזור מהארץ והעולם. שמחתי לראות את התלמידים מגיעים ומשתתפים בפעילויות השונות,  אבל הכי חשוב שהם שואלים, מתעניינים במקום, ורוצים לקבל עוד ועוד מידע. נקים  בעיר שני גני ילדים ארכיאולוגיים כשהבסיס שלהם הוא התל ונפעל לקידום אחד מהיעדים העירוניים שלנו והוא קידום תחושת השייכות לתל יקנעם”.

מזכיר  הממשלה צבי האוזר ומנהל תכנית מורשת ראובן פינסקי: “בפרויקט תל יקנעם באים לידי ביטוי בצורה המיטבית שימור המורשת תוך הנחלתה “דרך הרגליים” לדור הצעיר. תל יקנעם הפך להיות פרויקט לדוגמה של שילוב שימור וחינוך ויהפוך בקרוב להיות פרויקט ארצי של “אמץ אתר”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter