באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: סכנה ברחוב הנוריות?

יקנעם: סכנה ברחוב הנוריות?

על פי דו”ח שהוגש לבית המשפט קיימת סכנת התמוטטות באחד הבתים ברחוב הנוריות וזאת לאחר שהשכן ביצע חפירה מסוכנת. עורך הדין המייצג את בעלי הבית: “התרענו בזמן אמת ובעירייה לא נקפו אצבע”

דו”ח מומחה שהוגש לועדה המקומית לתכנון ובניה ביקנעם קובע כי קיימת סכנה ממשית להתמוטטות באחד הבתים ברחוב הנוריות וזאת לאחר שנים של התדיינויות בין בעל הנכס לבין הועדה לתכנון ובניה ‘מבוא עמקים’ והועדה המקומית לתכנון ובניה של יקנעם שהחליפה אותה. יתרה מכך, מומחה שמונה על ידי של בית משפט השלום בנצרת ויועץ קרקע שמונה על ידי אותו מומחה של בית המשפט קבעו כי קיימת סכנה מידית ליציבות הבית עד כדי התמוטטות של הבית.

יקנעם
רחוב הנוריות, הועדה לא פעלה.

על פי חוות דעתו של המהנדס אביגדור דברת, השכן הקודם של הבית ביצע חפירה במדרון תוך פלישה אל שטחו של הבית המדובר כשלאחר זמן מה מכר את הנכס. השכן החדש המשיך בחפירה כאשר החפירה הנוספת שינתה את דופן החפירה ממצב של מדרון משופע למצב של מצוק תלול שגובהו לפי מדידותיו של דברת הינו כ-7 מטרים כאשר בתחתית המצוק בונה השכן גדר אבן בגובה מטר אחד. דברת: “המצוק התלול ללא הדיפון מהווה סכנה בטיחותית חמורה ביותר של התמוטטות וגלישת עפר. במידה ואכן תהיה התמוטטות של קרקע היא תסכן את יציבותו של הבית. השכן החדש מחוייב לצקת קיר תומך מבטון מזוין עד למפלס הגג של ביתו. קיר הבטון בגובה מטר אחד בלבד אינו נותן הגנה מפני התמוטטות וגלישת עפר.

עו”ד יוסי נקר המייצג את בעל המבנה המצוי בסכנת התמוטטות אמר בנושא: “אני התרעתי בפני הועדה בזמן אמת והם מרחו אותי. היה עליהם להתנות את מתן אישורי הבניה כפי שקבעה הועדה המקומית מבוא עמקים אך הם לא עשו זאת”

דובר עיריית יקנעם, רועי אדוט מסר בתגובה: “מהמסמכים אשר מצויים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה עולה שאחת המשפחות הגישה בשנת 2009 בקשה לקבל היתר לבנות בעצמה קיר תומך כיוון שהמדרון נמצא בתוך החלקה שלה, ובהתאמה הקיר התומך המבוקש נמצא בתוך המגרש שלה. מסיבות שלהם, הם לא קידמו את הבקשה ולא בנו את הקיר התומך. טענתם היום לסכנת התמוטטות הנכס שלהם צריכה להיות מופנית קודם כל לעצמם מאחר והאחריות לבניית קיר תומך חלה קודם כל על בעל המגרש, קל וחומר כאשר המדרון עצמו נמצא בתחום המגרש וניתן לבנות את הקיר בתחום המגרש. למרות כל הנאמר בבקשה להיתר המאוחרת יותר שהוגשה ע”י המשפחה האחרת נדרש כתנאי להיתר חוות דעת כי הבנייה המבוקשת אינה מסכנת את המדרון ולא תגרום להתמוטטות, ולתיק הבנייה אכן הוגשה חוות דעת כזו. חשוב להדגיש שבמרכזו של הנושא נעוץ  סכסוך בין שתי המשפחות השכנות, ולמיטב ידיעתנו הדבר עומד ותלוי בבית המשפט”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter