באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: מתחם תיירותי בסמוך לגגות הירוקים

יקנעם: מתחם תיירותי בסמוך לגגות הירוקים

ממצאים ארכיאולוגים שנמצאו במהלך עבודות בשכונת הגגות הירוקים הביאו לתכנון מתחם תיירותי בתל קירה. במקום נמצאו ממצאים מהתקופה הביזנטית ובהם יקב ופסיפס במצב מצוין.

לאחרונה הוגשה לועדה המקומית לתכנון ובניה ביקנעם תכנית להסדרת תל קירה הנמצא בקצה רחוב עמק השלום שבשכונת הגגות הירוקים ולייעודו למתחם תיירותי. מדובר בתכנית שבאה להבטיח הגנה על ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בזמן חפירות של משרד השיכון, בשטח שהיה מיועד לבית ספר או מבנה ציבורי אחר. הממצאים כוללים רצפת פסיפס וסימנים לגת עתיקה מתקופת הצלבנים. כרגע הממצאים מגודרים על ידי רשות העתיקות.

תל קירה
הגגות הירוקים. מתחם תיירותי יוקם בסמוך. צילום: רונן צומר

התכנית מציעה השלמת החפירות ויצירת נקודה תיירותית הכוללת מוזיאון או גלריה לממצאים והיסטוריה של האזור, ואפשרות להקמת יקב מקומי בסמוך. ובכך היא למעשה משלימה את התכנית לפיתוח תל יקנעם הכוללת הקמת מוזיאון לממצאים שנמצאו ויימצאו שם בבית ספר ‘הדסים’ הישן.

הממצאים הינם כאמור מהתקופה הצלבנית. הצלבנים הקימו מחדש את יקנעם וקראו לה “קיימונט”. מסיבות שלהם החליטו הצלבנים כי ההר שמדרום ליקנעם הוא המקום בו הרג למך את קין סבו, אחרי שגורש מלפני ה’ על הריגת אחיו הבל, וכינו אותו מונט קיין (הר קין).

ראשית היישוב יקנעם בתקופת הברונזה הקדומה, והוא נמשך כמעט ברציפות עד עצם היום הזה. בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בתל בעבר נתגלו 23 שכבות יישוב. מיקומו של התל על צומת דרכים ראשית הפכו את העיר למקום אסטרטגי . המטרה היא להפוך את התל לאתר ביקורים בינלאומי אשר ימשוך אליו תיירים רבים, במקום יוצבו עמדות הסברה בהן ניתן יהיה לשמוע על ההיסטוריה של המקום ולצפות בסרט אורקולי אשר יספר את סיפור התל.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter