באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: זוכרים את בני העדה האתיופית

יקנעם: זוכרים את בני העדה האתיופית

טקס זיכרון יישובי נערך לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. רה”ע, סימון אלפסי: נזכור אותם לעד

ביקנעם זוכרים את יהודי אתיופיה שנספו בדרכם מארץ מולדתם לארץ הקודש, וביישוב נערך טקס זיכרון ליהודי אתיופיה  שנספו בדרכם לישראל. במהלך הטקס נחשף השלט החדש שצמוד לאנדרטה ובו שמותיהם של תשעה נספים שהיו אמורים להגיע לישראל ולהתאחד עם בני משפחתם ביקנעם.

הטקס הובל ע”י תלמידי חמ”ד הדסים, והוא החל בשיר ‘חבלי משיח’ ששרו מקהלות בית החינוך ומקהלת הקונסרבטוריון. תלמידי בית הספר אמרו שאנו מרכינים ראש לזכרם של אלפי בני העדה שלא שרדו את המסע הארוך והקשה. התלמידים ציינו שסיפורה של מדינת ישראל שזור בעליות קשות וכואבות, וכך גם העלייה האתיופית, והוסיפו שיהודי אתיופיה חלמו על ארץ ישראל. מנהלת חמ”ד הדסים, יפעת כוכבא הקריאה את פרק קל”ז שבתהילים, ואמרה  שסיפור עליית יהודי אתיופיה הוא סיפור מופלא על קהילה ששילמה מחיר כבד על חלומה, מנהיגות שלא אמרה נואש, וציבור יהודי שחי שנים רבות שבליבו ירושלים. המנהלת אמרה עוד שסיפורם של העולים הוא סיפור של עוז, גבורה ונחישות, והוסיפה שהיום אנו זוכרים את האחים שחלמו חלום, ואת האחים שלא שרדו את הדרך לירושלים. ראש העיר, סימון אלפסי אמר שיקנעם כולה שותפה ליום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם מארץ מולדתם לארץ ישראל. רה”ע אמר שסיפור עלייתם של יהודי אתיופיה הוא סיפור של אמונה, תקווה, כמיהה, דבקות במטרה, ואהבה חסרת מעצורים לארץ ישראל ולירושלים. רה”ע ציין בדבריו שאנו גאים להנציח את תשע הנפשות שיצאו לדרך והיו אמורים להגיע ולהתאחד עם משפחותיהם ביקנעם, אולם לצערנו לא שרדו את המסע. הרב מנחם ולדמן שמכהן כרב הקהילות שממתינות לעלייה מאתיופיה לארץ ישראל אמר שעיניהם של יהודי אתיופיה היו נשואות רק לארץ ישראל, והוסיף שציון הייתה משאת נפשם. הרב אמר שמסירות נפשם הייתה גדולה כל כך עד שהם מתו בדרך, והדגיש שליהדות אתיופיה יש מסירות נפש על אמונה, הקדוש ברוך הוא, וארץ ישראל.

בתום הדברים נערך טקס הסרת הלוט מהשלט החדש שהוצב בסמוך לאנדרטה ובו שמות הנספים. הטקס הסתיים בקדיש שאמר חייל העיר – בן העדה, ובשירת התקווה.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“יהדות אתיופיה היא נכס למדינת ישראל. ביקנעם יש קהילה אתיופית מפוארת שתורמת רבות ליישוב ולמדינה, וחשוב לנו שכולם יכירו את סיפור עלייתם לארץ ישראל ואת הקשיים הרבים שעברו בדרך. תמיד נזכור את בני העדה שיצאו למסע הארוך לארץ ישראל, אולם לא שרדו את קשיי הדרך. אני מברך את תלמידי חמ”ד הדסים על טקס יישובי מוביל, ואת טגניה גוצ’ל על כל תרומתו”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter