באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: השלום בסכנה

יקנעם: השלום בסכנה

הועדה המחוזית לתכנון ובניה אישרה תכנית לבניה על גדת נחל השניים הסמוך לרחוב יער אודם וזאת לאחר שתכניות דומות נדחו כבר שלוש פעמים. דובר העירייה ” ראש העיר התנגד בעבר וימשיך להתנגד לתכנית”

נחל השניים המהווה שלוחה של עמק השלום המשתרע בין יקנעם עלית למושב עין העמק עומד בפני סכנת בניה וזאת לאחר שהועדה המחוזית לתכנון ובניה אישרה תכנית לבניית שכונה על גדת הנחל. העמק שככל הנראה צריך לשנות את שמו לעמק המלחמה מכיוון שהוא מהווה כבר שנים זירת קרב בין ארגוני הירוקים והתושבים מצד אחד לבין היזמים ומנהל מקרקעי ישראל מצד שני יכול להיהפך לקו פרשת המים בכל הנוגע למאבקים סביבתיים בישראל שכן הוא שרד כבר שלושה סיבובי קרבות בין הניצים שנערכו בשנים 2003 , 2006 ו- 2010 אותם נצחו הירוקים נצחון כה מוחץ עד כי קו הגבול בין יקנעם לבין המועצה האזורית מגידו זכה לכינוי קו הירוקים. אך הירוקים אינם יכולים לנוח על זרי הדפנה שכן הקרב הנוכחי צפוי להיות קשה משני קודמיו. בשנת 2006 ביקשה עיריית יקנעם לספח לשיטחה 11 אלף דונם אך בעקבות המאבק סופחו לעיר רק 1,040 דונם שגם אותם התחייבה העירייה לשמר כשטח ציבורי פתוח (שצ”פ) . ראש העיר, סימון אלפסי אף הגדיל לעשות והבטיח לפני הבחירות האחרונות כי לא תהיה בניה בעמק השלום ובנחל השניים.

נחל השניים
עמק השלום. ישאר טבעי? צילום:צלמתי

התכנית הנוכחית כוללת שטח של כ – 135 דונם עליהם יש רצון לבנות כ- 200 יח”ד אשר ישתרעו מעבר לרחוב חורשת טל ויגיעו ממש עד לערוץ נחל השניים המהווה שלוחה של עמק השלום, התוכנית המלאה מדברת על כארבעת אלפים יחידות דיור שיבנו על כל צידו הצפוני של עמק השלום . על פי התוכנית, השכונה בה יהיו בתים צמודי קרקע, תתמקם על המדרון עד סמוך מאוד לערוץ נחל השניים. מדובר בנזק סביבתי בלתי הפיך לערכי הטבע והנחל באזור וגם לתיירות הרבה שמגיעה לאזור עקב העובדה שזהו האזור הירוק הקרוב ביותר הן לגוש דן והן לחיפה. בנייה בסמוך לנחל עלולה לייצר זיהומים שונים, בעיקר זיהומי מים, שיפגעו באופן בלתי הפיך בטבע ובנחל במיוחד לאור העובדה כי מדובר במקום המהווה ריכוז מין נדיר של אולמוס קטן עלים.

יש לזכור כי צדו השני של עמק השלום כבר הוכרז כאזור רגיש וייחודי וכמרחב ביוספרי הכולל 85 אלף דונם המכיל זה לצד זה שטחים של חורש טבעי, שטחים חקלאיים ושמורות טבע. כרגע מתנגדת עיריית יקנעם לתכנית ומצהירה כי לא תאפשר הוצאת היתרי בניה אך מרגע שתכנית כלשהי מאושרת בועדה המחוזית קיים סיכוי גבוה כי היא תהפוך למציאות בשטח אם כי לעיתים יכולים התהליכים להמשך מספר שנים.

מעיריית יקנעם נמסר בתגובה ” התכנית הינה תכנית מתאר שקיבלה תוקף של הוועדה המחוזית למרות התנגדותה החריפה של העירייה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ומתוקפה לא  ניתן להוציא היתרי בנייה. עיריית יקנעם וראש העיר סימון אלפסי התנגדו נחרצות לתכנית בגלל מספר סיבות וביניהן העובדה שיש מספיק שטחי בנייה ביישוב ואין צורך להרוס שטחים ירוקים, בשכונה גם אין מספיק מבני ציבור שיוכלו להכיל את כל האוכלוסייה החדשה, ומבחינה תחבורתית השכונה לא ערוכה לקלוט עוד כמות של משפחות מבלי לפגוע באיכות החיים הגבוהה במקום. ראש העיר התנגד בעבר וימשיך להתנגד לתכנית ולמרות שזו התקבלה בוועדה המחוזית הוא והועדה המקומית ימשיכו לבדוק כל אפשרות כדי שהתכנית לא תצא אל הפועל, וייבדקו בזכוכית מגדלת כל סעיף ופרט, ואיך ואם בכלל ניתן למצוא פתרון יעיל וברור לכל הבעיות העולות. בנוסף לכל אלו, ראש העיר אף קיבל הבטחה ממינהל מקרקעי ישראל שהקרקע במקום לא תשווק מבלי אישור העירייה. תחומה של התכנית בכל מקרה אינו מגיע לאזור עמק השלום, אלא מלווה את המשך רחובות חורשת טל והאיילה ועד לתחום קצה רחוב אורטל “

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול