באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: הרפתקה בחלל

יקנעם: הרפתקה בחלל

היכל התרבות ביקנעם לבש חג ואירח את יום השיא בפרויקט ממציא צעיר לעתיד בחלל – השמיים הם לא הגבול 2014. אלפסי: “אפשר לסכם את היום כולו במילה אחת: מדהים”

יום שיא לפרויקט ‘ממציא צעיר לעתיד בחלל-השמיים הם לא הגבול’. בפרויקט לקחו חלק 13 כיתות ו’ מחמישה בתי הספר ביישוב והוא נמשך כארבעה ימים שבסופם המציאו התלמידים המצאות שנתנו מענה לאתגרים של  space il ותחנת החלל הבינלאומית.

space il
ראש העיר בוחן את אחת ההמצאות. צילום: דוברות עיריית יקנעם.

יום התחרות החל בהצגת תוצריהם של 35 צוותים בפני שופטים. התלמידים הגיעו לתחרות כשהם נרגשים ועם רצון לכבוש את הירח ולהיות הדור הבא של המדענים. ארבעה ועדות שופטים שחבריהם הגיעו בהתנדבות מהתעשייה וממוסדות אקדמאיים, שפטו את הדגמים בהתאם לקריטריונים שהוגדרו על ידי המרכז המדעי. בנוסף לכך בחנו השופטים את הבנות התלמידים והבקיאות שהציגו לגבי המוצר שהמציאו והתאמתו לתנאי החלל.

ההמצאות היו רבות ומגוונות וכללו בין היתר מצלמות לצילום חללית על הירח, מכשירים להוכחת התקדמות על הירח, נחיתה רכה והמצאות להתנתקות מהקרקע, מברשת שיניים, ניקוי פסולת חלל ועוד. בכך נתנו התלמידים מענה לאתגרים של האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית. לאחר מכן נערך טקס הכרזת הזוכים. במקום הראשון זכתה הנבחרת של ו’2 מהדסים שפיתחה מברשת שיניים ומיכל שאיבה לאחר הצחצוח. במקום השני זכתה נבחרת ו’3 מתדהר שפיתחה מצלמת פריסקופ לחלל. במקום השלישי זכתה נבחרת ו’1 מהדסים שפיתחה זחלל. ציון לשבח קיבלה נבחרת ו’3 של דליות שפיתחה נ”ר מטב”ז (נחיתה רכה, מפרק, טיל, בולם זעזועים).

עמותת space il  הצטרפה לתחרות העולמית GOOGLE LUNAR X-PRIZE   שכוללת 23 חברות. העמותה שחרטה על דיגלה לקדם מדע ולחנך נוער למדע וטכנולוגיה בחרה לצרף לאתגר מדינה שלמה. הפרויקט ביקנעם התנהל בחצי שנה האחרונה במרכז המדעי בשיתוף עם התעשיידע וכל כיתה הגיעה לארבעה ימים בהם רכשו התלמידים ידע מדעי בנושא החלל, עברו סדנאות בחשיבה מחוץ לקופסא, למדו את חשיבות עבודת הצוות ועוד. בסיומו של התהליך בנה כל צוות דגם להמצאה הנותנת מענה לאחד האתגרים של space il  קרי נחיתה על הירח, צילום עצמי, הוכחת התקדמות של 500 מ’ על הירח, או מענה לאתגרים של תחנת חלל בינ”ל.

ראש העיר, סימון אלפסי: “אפשר לסכם את היום כולו במילה אחת: מדהים. ראינו פה כישרונות צעירים וחכמים שאני שמח שהם דור העתיד שלנו. הסטנדרטים שהם הציגו בעבודתם גבוהים ומהווים אתגר עצום. אני מברך את התלמידים על מקוריות, יצירתיות וחשיבה מופלאה.”

מנהלת המרכז המדעי, זהבה שושו: “אני מאמינה בכל לבי שאם התלמידים ימשיכו לחלום, הם יגשימו  את חלומם. אני בטוחה שההשתתפות בפרויקט מהווה פלטפורמה ללימודי המדע בעתיד. אני מאמינה  שכאן באולם יושבים המהנדסים והמהנדסות המדענים והמדעניות, החוקרים והחוקרות, האסטרונאוטים והאסטרונאוטיות, ומי יודע אולי זוכה פרס הנובל הבא.  ישראל היה מעצמה טכנולוגית, היא זקוקה לתלמידים שהם הדור הבא בתעשייה ובמחקר. ההמצאות המקוריות החדשניות הם הוכחה שדור העתיד מוכן לאתגרי המחר של המדינה והעולם.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter