באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: הקרב על הארנונה

יקנעם: הקרב על הארנונה

אישור העלאת הארנונה האוטומטית בסך 0.75% הצית ויכוח קשה בין סימון אלפסי לרונן שפירא בנוגע להעלאה החריגה בסך 8% שהעירייה ביקשה ממשרד הפנים לפני מספר חודשים.

ויכוח קשה בין חבר המועצה, רונן שפירא לבין ראש העיר סימון אלפסי בנוגע להעלאת הארנונה בעיר. בישיבת מועצה האחרונה שעסקה בארנונה לשנת 2015, ביקש שפירא מאלפסי שהעירייה תקבל החלטה שהיא לא מעלה מיסים בשנת 2015 ושהעירייה  מושכת את בקשתה להעלאה חריגה של תוספת 8%. הקשה הגיעה בשל הסכמת משרד הפנים להחזיר ליקנעם 1.1 מליון ₪ מתוך 2.5 מליון של מענק האיזון אבל אלפסי סירב ואמר שהדרישה לעלייה חריגה נשארת בתוקף. בנוסף אישרה המועצה את צו הארנונה לשנת 2015 כאשר הצביעה על עדכון הארנונה על פי חוק ההסדרים, והמשמעות לכך היא עלייה של 0.75%.

בעניין העלאת הארנונה ב – 8% שב והדגיש ראש העיר סימון אלפסי כי ההעלאה שאישרה מועצת העיר לפני כחצי שנה היא רק משנת 2015 וזאת בכפוף לאישור משרדי הפנים והאוצר. אלפסי הדגיש שהוא אינו שש כלל להעלות את הארנונה ופנה למשרד הפנים בדרישה שיבטלו את הקיזוז ממענקי האיזון לעירייה בסך 2.5 מיליון ₪ – קיזוז שנובע מאי העלאת הארנונה  למגורים כפי שדרש משרד הפנים. במצב כזה הבהיר ראש העיר, תהיה מוכנה העירייה לוותר על ההמלצה להעלות את הארנונה  למגורים בשנה הבאה.

ארנונה
סימון אלפסי, מסרב לבטל את ההעלאה החריגה. צילום: רונן צומר.

כזכור קיזז משרד הפנים ממענקי האיזון של העירייה לשנת 2014, 2.5 מיליון ₪, וזאת בגלל סירובו של אלפסי להעלות את הארנונה לתושבים, ולאור קובלנותיו החוזרות ונשנות של אלפסי בעניין, החזיר המשרד לעירייה 1.1 מיליון ₪ שהם פחות מ- 50% מהקיזוז. במשרד הפנים לא הסתפקו בכך ואף הגדילו וקיזזו מאותה הסיבה בדיוק ממענקי האיזון של העירייה לשנת 2015, 4 מיליון ₪ נוספים. במשרד הפנים כבר הודיעו לראש העיר שמענק האיזון לעירייה לשנת 2015 יעמוד על 0 ₪ וכך יהיה גם בשנים הבאות. הקיזוזים החוזרים ונשנים הביאו לגירעון של כ-2.6 מיליון ₪ שהצטבר בשלושת רבעי השנה הנוכחית, וראש העיר הודיע שילחם להחזיר את כל הכספים המגיעים ליקנעם.

כזכור, מועצת עיריית יקנעם אישרה בישיבתה בחודש יוני את העלאת הארנונה למגורים בכ- 8%  לאחר שמשרד הפנים קיזז לעירייה כ- 2.5 מיליון ₪ ממענק האיזון וזאת מאחר והעירייה לא גבתה ארנונה כל פי המחיר הנורמטיבי שהמשרד קבע לה ואשר עומד על כ- 49 ₪ למ”ר בעוד שביקנעם גבו 36.4 ₪ בלבד.

חבר המועצה רונן שפירא: “ראש העיר אמר שאם יוחזרו ליקנעם שני מליון ש”ח שקוזזו לה, הוא ימנע מהעלאת הארנונה ב-2015 ב-8%. לחליפין, בישיבת מועצה שלא מן המניין מהיום מסר ראש העיר שאין בכוונתו למשוך בחזרה את הדרישה לעליית הארנונה ב-2015 ב-8% למרות שבישר באתר העירייה שהצליח לקבל החזר לחלק מהכספים ואני שואל את עצמי, לאיזה סימון אלפסי צרכים תושבי יקנעם  להאמין? פניתי למשרד הפנים וגם קיבלתי תשובה שהעניין ייבדק בוועדה משותפת למשרד הפנים והאוצר. עצוב לראות כמה קל להכניס יד לכיסי תושבי יקנעם במקום לחשוב על התנהלות אחרת תקציבית”.

 ראש העיר, סימון אלפסי: “לעיריית יקנעם אין שום עניין בהעלאת הארנונה ואישור מועצת העיר להעלאת הארנונה הוא רק בתנאי שמשרד הפנים יחזיר לנו את הכספים שהם מקזזים מאיתנו כבר מספר שנים ושעומד השנה על 2.5 מיליון ₪  והכל מאחר ולא העלינו את הארנונה לתושבים כפי שהם דרשו. משמעות הקיזוזים היא שמשרד הפנים פשוט מחייב אותנו להעלות את הארנונה ולעירייה אין יכולת להמשיך ולספוג את הקיזוזים הללו לאורך זמן. עד עתה הסתדרנו, אבל המשך הקיזוזים משמעותו צמצום בפרויקטים יישוביים בחינוך, ברווחה וכיוצ”ב ולזה לא אסכים. אני אלחם על מנת שמשרד הפנים יחזיר ליקנעם את כל הכספים שקוזזו לנו”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter