באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: המליאה סערה, הארנונה עלתה

יקנעם: המליאה סערה, הארנונה עלתה

עיריית יקנעם תבקש ממשרדי הפנים והאוצר לאשר לה העלאה חריגה של 8% בארנונה, כך נקבע בתום דיון סוער במליאה. יאיר פרימן: “זו העלאה שהציבור ביקנעם לא יכול לעמוד בה”

מליאת מועצת יקנעם אישרה אתמול בתום דיון סוער במיוחד, העלאה חריגה של הארנונה בשיעור של 8% שמשמעותם תוספת של כ-25 ₪ לחודש עבור דירה של 110 מ”ר וזאת לעיניי עשרות תושבים שמילאו את אולם הישיבות עד אפס מקום. בנוסף, לתושבים שנכחו בישיבה נרשמה גם נוכחות דלה של מפגינים מחוץ לבניין העירייה. הישיבה עצמה היתה סוערת במיוחד וגלשה מספר פעמים לטונים גבוהים ולצעקות.

מענק איזון
סימון אלפסי, מעלה את הארנונה. צילום: רונן צומר.

בתחילת הישיבה מחו חברי האופוזיציה שתוגברו בחברי סיעת ‘יקנעם הצעירה’ על כך שלא כל הנתונים הועברו להם מראש . לטענתם הם דרשו לקבל את כל החומר הרלבנטי במייל אך זה לא התקבל מלבד שני עמודים אלא שהיועצת המשפטית, עו”ד צביה דולב לא קבלה טענה זו וקבעה כי המצגת שהכין גזבר המועצה מהווה רק הבהרות ולכן אין חובה לשלוח אותה לחברי המועצה לפני הישיבה.

גזבר העירייה, רו”ח יוסי מזרחי: “מענק האיזון תוקצב ב 5.4 מליון ₪ אך כרגע הוא צפוי להיות רק 3.8 מליון ₪ כשעל פי הנוסחה של משרד הפנים בשנים הקרובות לא נקבל מענק איזון כלל. על נוסחת משרד הפנים אנחנו אמורים לגבות 48.92 ₪ למ”ר במגורים ואנחנו גובים 39.4 ₪ וזאת כשהעירייה משקיעה בתושב כ-20 מליון ₪ מעבר לקביעת משרד הפנים. גביית הארנונה ממגורים לאחר הנחות ע”פ חוק לקשישים, מוגבלים ומעוטי יכולת היא 28 מליון ₪ בלבד בעוד שתקציב העירייה עומד על כמעט 120 מליון ₪.

חבר המועצה רונן שפירא: “ראש העיר מציג כל הזמן בפנינו כאילו העירייה נמצאת במצב תקציבי מצוין ושיש לנו אזור תעשיה מפותח ולפתע פתאום אנחנו צריכים להעלות את המסים. בישיבה שנערכה רק לפני שבועיים לא אמרת כלום על הנושא ומעניין אותי לדעת אם מדובר בהסתרה או בתכנון לקוי?”

חבר המועצה, צחי דקל הביע ספקות בקשר לאישור ההעלאה על ידי משרד הפנים: “על פי הקווים המנחים של משרד הפנים לאישור ארנונה חריגה, העלאה חריגה תאושר רק במסגרת תכנית הבראה או התייעלות. שיעור העדכון המירבי לא יעלה על 7.5% כולל שיעור העדכון האוטומטי שעדיין לא נקבע. בנוסף, גם במשרד האוצר לא מתכוונים לאשר העלאות חריגות בארנונה לכן אנחנו הולכים להצביע על משהו שסביר שבכלל לא יאושר”. דקל גם התייחס לבניית הקאנטרי: “העירייה הקימה קאנטרי שהיה אמור לעלות 25 מליון ₪ אבל עלה 40 מליון ₪, זה יצר בור תקציבי. ראש העיר בעצמו אמר שהוא קודם בונה ורק אחר כך דואג לכסף. השיטה הזו אמנם מביאה בניינים יפים אבל גם חורים בתקציב”.

יו”ר סיעת ‘יקנעם הצעירה’, יאיר פרימן: “הציבור ביקנעם הוא לא עשיר וזו העלאה שהוא לא יכול לשאת אותה ומעניין אותי לדעת מדוע חברי הקואליציה שהתנגדו להעלאה בישיבת ההנהלה תומכים בה עכשיו”

ראש העיר, סימון אלפסי: “כבר שנים שלא העלנו את הארנונה מעבר למה שקבוע בחוק ההסדרים. כבר בשנת 2011 קבע משרד הפנים מה גובה הארנונה שרשויות צריכות לגבות על פי מפתח סוציו-אקונומי ואנחנו אישרנו העלאה של 5% אבל לא מימשנו אותה ולכן משרד הפנים קיזז ממענק האיזון את שווה הערך.מבחינתי שמשרד הפנים לא יאשר את ההעלאה, אז יהיה לי אמצעי לחץ עליהם לאשר את מענק האיזון”. אלפסי התייחס גם לתמיכות: “התמיכות זה סבסוד של העירייה. אם לא נעביר 1.7 מליון ₪ למתנ”ס החוגים והצהרונים יתייקרו”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter