באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: הכונו להעלאת הארנונה

יקנעם: הכונו להעלאת הארנונה

לאחר שמשרד הפנים קיזז ממענקי האיזון לעירייה, תתכנס מועצת העיר לאשר את העלאת הארנונה למגורים משנת 2015 ב- 8%, כאשר 5% מתוכם כבר אושרו לפני 3 שנים והביצוע נדחה. שפירא: “שהציבור לא יישאר אדיש”

מועצת עיריית יקנעם צפויה להתכנס לישיבה שלא מן המניין בשבוע הבא במטרה לאשר העלאת ארנונה למגורים בכ- 8%, וזאת לאחר ש- 5% מתוכם כבר אושרו בשנת 2011 וההעלאה נדחתה. העלאת הארנונה נובעת לאור החלטת משרד הפנים על אשכולות לגביית ארנונה בהתאם למצבו הסוציו אקונומי של כל יישוב ויישוב, וקביעה שסכום גביית הארנונה למ”ר מגורים ביישובים ינוע בין 49-90 ₪ כשביקנעם גבו 36.40 ₪ בלבד. ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי דחה באותה העת את  העלאת הארנונה לאחר שרתם את משרדי הממשלה למאמץ וזאת למרות שמועצת העיר דאז אישרה העלאה של 5%. לאור אי הגבייה קיזזו במשרד הפנים ממענק האיזון לעיר את ההפרש בין קביעת המינימום שלהם לבין גביית העיריה בפועל, וכך קוצצו לעירייה 2.5 מיליון ₪ ממענקי האיזון של משרד הפנים.

מענק איזון
סימון אלפסי, מעלה את הארנונה. צילום: רונן צומר.

בהמשך לכל זאת, הוציא משרד הפנים לאחרונה הודעה לרשויות ולפיה רשות המעוניינת לעדכן את צו הארנונה שלה לשנת 2015 צריכה לקבל החלטה במועצת העיר ולהעבירה עד 31.6.2014 על מנת שמשרדי הפנים והאוצר ידונו בה ויקבלו החלטה. בעירייה הוחלט להגיש את הבקשה והיא תמליץ למשרדי הפנים והאוצר על ההעלאה ואלו יקבלו את ההחלטה הסופית והמחייבת. יש לציין כי סך הסכום שתגבה העירייה אם יאשרו משרדי הפנים והאוצר את ההעלאה יהיה 1.4 מיליון ₪ כשתקציב העירייה עומד 135 מיליון ₪.

חבר המועצה, רונן שפירא: “אני מבקש מהציבור לא להישאר אדיש, להגיע לישיבת המועצה וביחד להגיד לראש העיר: “אנחנו לא מסכימים לתוספת לארנונה”. העלאת הארנונה מעידה על זלזול בתושבים. העירייה מחלקת תמיכות לעמותות בסך של 3.6 מיליון ₪ ומבקשת מהתושבים תוספת מיסים”.

ראש העיר, סימון אלפסי: “העלאת הארנונה למגורים צפויה משנת 2015 בלבד והיא מחויבת מאחר ומשרד הפנים קיזז לנו כ-2.5 מיליון ₪ ממענקי האיזון. משמעות העלאת הארנונה היא פחות משלושה ₪ למ”ר לשנה  למשפחה, וגם לאחריה תשקיע העירייה על כל שקל של התושב ארבעה ₪.  הצלחתי עד כה לדחות את ההעלאה בזכות כספים שגייסתי, אולם יקנעם לא יכולה להרשות לעצמה שיקוזזו לה כספים ממענקי האיזון שניתנים ע”י משרד הפנים, כי אז יש חשש שבעוד מספר שנים ניכנס לגירעונות ונידרש להעלאה חריגה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter