באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: הגן היום ירוק מאוד

יקנעם: הגן היום ירוק מאוד

הישג שיא ליקנעם: 12 גני ילדים הוסמכו לגנים ירוקים כשגן אחד מוסמך לגן ירוק מתמיד. אלפסי “ הילדים למדו לפתח הרגלים שאותם ינחילו בביתם”

המגמה הירוקה בעיר הירוקה נמשכת, ובטקס מרגש בהשתתפות מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך ד”ר אורנה שמחון, הוסמך גן “יקינטון” לגן ירוק מתמיד, והוסמכו 11 גני ילדים לגנים ירוקים. מנחה הטקס רועי שמחה ממשרד החינוך פתח את הערב ואמר שערך הגנת הסביבה הוא אחד הערכים החשובים ביותר במחוז הצפון במשרד החינוך ודרכו  ניתן לשנות דפוסי חיים. שמחה שיבח את גננות הגנים ואמר שהן הפכו את הגן למקום ידידותי לטבע ולסביבה וקידום והטמעת ערכים סביבתיים היו נר לרגליהן. מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך אמרה שהיום כל אחד יודע שחינוך ואיכות הסביבה הם שני הגורמים המשפיעים ביותר על איכות החיים בישראל. שמחון שיבחה את הגננות והסייעות על עבודתן הנהדרת והמצוינת, והוסיפה שגן ירוק זה חיים שלמים סביב הנושא ולא רק קבלת תעודה. שמחון הודתה לראשי היישובים על שהתגייסו למהלך בכל הכוח והרצון. מנהלת מחוז הצפון במשרד להגנת הסביבה, דורית זיס אמרה שפרויקט הסמכת הגנים לירוקים נעשה לטובת הסובב והסביבה ובעקבותיו יצמח דור עם תודעה סביבתית גבוהה. לאחר הדברים והברכות חולקו התעודות לגננות הגנים מכל מחוז הצפון כשליקנעם המשלחת הגדולה ביותר ובאופן משמעותי משאר היישובים. חלוקת התעודה היוותה את שיאו של תהליך הסמכת הגנים לירוקים וירוקים מתמידים. ביקנעם הוסמך גן “יקינטון” לגן ירוק מתמיד. הגנים הממלכתיים: יערה, סחלב, פטל, סביון, גפן ולוטם, וכן הגנים הממלכתיים דתיים רימון, חבצלת, נרקיס, חצב ומורן הוסמכו לירוקים.

גנים ירוקים
גננות יקנעם עם התעודות. צילום: דוברות עיריית יקנעם

הגנים שהוסמכו עברו במשך שנה תהליך הסמכה רחב ונבנתה בעבור כל אחד מהם תכנית מקיפה והם נדרשו לפעילויות רבות. בגן “יקינטון”  אימצו הילדים את שדה הבור והובילו את פרויקט “שוק בשקל”. הגננת ורד ישראל פיתחה ספריית השאלה העונה לשם “לגעת בעיניים” ובה תכנים הקשורים לשמירה על המגוון הביולוגי, צרכנות נבונה, חיסכון באנרגיה ועוד. בגן “חבצלת”  חינכו לצרכנות נבונה, קידמו פרויקט ייחודי של משפחה ירוקה, ועוד. בגן “נרקיס”  הקימו גינה אישית לכל ילד, פינת האכלה לציפורים, וההורים והילדים עברו סדנא משותפת. בגן “רימון”  הקימו פינת האכלה לחתולים, פינת קינון, מאגר מים, גינות ירק ונוי ועוד. בגן “סביון”  שתלו עצים ופרחי תבלינים, הכינו פסלים מבקבוקים וקישוטים מחומרים ממוחזרים. בגן “יערה”  אימצו אתר, הכירו שמות של עצים, פרחים ובעלי חיים, ביצעו פעילות משותפת עם הגנים הסמוכים ועם הורי הילדים. בגן “לוטם”  ערכו תחקירים על עולם החי והצומח, טיפחו את הסביבה, בנו פסל סביבתי והקימו גינה אורגנית. בגן “מורן”  הקימו גינת תבלינים, דאגו לאיסוף מי גשמים וניקו דרך קבע את הסביבה. בגן “פטל”  אימצו אתר, הקימו פינות לטיפול בפסולת ממוינת, פינת שימוש חוזר, פינת תיקון, פינת קומפוסט ועבדו על טיפוח ועל שמירה על המגוון הביולוגי. בגן “חצב” קיימו  מסיק זיתים, הכינו תערוכת חנוכיות מחומרים ממוחזרים ופעלו לאגירת מי גשמים.

ראש העיר, סימון אלפסי: “וזו גאווה גדולה עבורנו שבטקס מכובד ומרשים 12 גני ילדים זוכים להכרה ירוקה רשמית של משרד החינוך. החינוך מתחיל מגיל צעיר, ובזכות הפעילות הרבה והמשותפת, הילדים למדו לפתח הרגלים שאותם ינחילו בביתם למשפחתם ואיתם יגדלו. אני משוכנע שתוך שנה – שנתיים כל גני הילדים ביישוב יוסמכו לירוקים, ורבים לירוקים מתמידים”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter