באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: גשר לשלום באורט אלון

יקנעם: גשר לשלום באורט אלון

תלמידי ‘אורט אלון’ נפגשו עם תלמידי אורט ‘דאלית אל כרמל’ במסגרת פרויקט גשרים של שלום שמפעיל מרכז פרס לשלום. אלפסי: ” דרך הפרויקט ניתן ליצור חברת מופת. עם שיתוף פעולה, הבנה, סובלנות וניפוץ סטיגמות מוטעות”

בימים בהם נדמה כי המתח בין יהודים לערבים שובר כל פעם שיא חדש, וההתלקחות היא בלתי נמנעת, נפגשו לראשונה תלמידי כיתה י-10 וקבוצת לומדי הערבית מתיכון אורט אלון יקנעם עם הכיתה המקבילה להם מאורט דלית אל כרמל, ונתנו את האות לפתיחת פרויקט “גשרים לשלום” המשותף,זו השנה השלישית ברציפות.

גשרים של שלום
ילדי יקנעם עם ילדי דאלית אל כרמל. צילום: דוברות יקנעם.

במסגרת אירוע הפתיחה נפגשו התלמידים למפגש פנים מול פנים בתיכון בדליית אל כרמל שכלל ארוחת בוקר מיוחדת כאשר כל אחד ציין מראש דרך מסמך משותף שהוכן בגוגל דוקס מה הוא מביא. לאחר שאכלו יחד, שיחקו החברים החדשים בשורה של משחקים כשהמטרה היא להכיר יותר,לשבור סטיגמות,  וליצור אמון בין שני צדדים שטרם מכירים. התלמידים שיחקו את משחק “הולכת עיוור” ובו אחד התלמידים מוליך את חברו החדש שעיניו עצומות ולאחר מכן מתחלפים השניים בתפקידים. במשחק “נפילה לאחור” אחד הצדדים משחק כאילו הוא אט אט נופל לאחור, וחברו תופס אותו לפני הנפילה הסופית. פעילות מיוחדת כללה לקיחת מאמר שעוסק בנושא שבטי ודרכו למדו כולם על מנהגים שבטיים של עדה מסוימת- מנהגים שנראים מוזרים אבל הם לגיטימיים.  דרך המשחקים והפעילויות למדו התלמידים להכיר טוב יותר אחד את השני ולסמוך איש על חברו. המפגשים בין התלמידים המשיכו גם לאחר אותו המפגש, והם נעשים דרך הווידאו, ויחד שני הצדדים מתכננים פרויקט משותף שיעסוק בהשפעה על הסביבה.

פרויקט “גשרים לשלום” מובל בתיכון אורט אלון יקנעם  זו השנה השלישית  ודרכו נוצר דו שיח רב תרבותי וחיבור  קשרים ביו צעירים על אף הקשיים הרבים. בבסיס התכנית מובלים ערכים של שיתופי פעולה, סבלנות וסובלנות לדעות האחר השונות, ועוד. באורט אלון יקנעם מתגאים שבעוד שבבתי ספר רבים שהובילו את התכנית נשרו עם הזמן אצלם התכנית רק משתבחת ומתחזקת.

הפרויקט הינו הוא אחד הפרויקטים המובילים ברשת “אורט”. הרציונל שעומד מאחוריו הוא שהקידמה הטכנולוגית כיום מאפשרת אינטראקציה חברתית גם עם בתי ספר רחוקים פיזית והיא מגשרת על מגבלות רבות. פרויקט “מעגלים לשלום” הינו פרויקט מוביל בשיתוף מרכז פרס לשלום וגוגל ישראל.

ראש העיר, סימון אלפסי: “פרויקט “מעגלים של שלום” הוא פרויקט מבורך ומצוין שמביא לקירוב לבבות ולאהבה בין תושבי המדינה ללא הבדלי דת ולאום, ואין לתאר כמה אנו זקוקים לאהבה הזאת, במיוחד בימים אלו. בזכות הפרויקט התלמידים לומדים על תרבויות אחרות ומכירים מנהגים שזרים להם. שני הצדדים מתוודעים ולומדים על האחר ועל תרבותו, ולכך חשיבות עצומה. דרך הפרויקט ניתן ליצור חברת מופת. עם שיתוף פעולה, הבנה, סובלנות, ניפוץ סטיגמות מוטעות,  ויוזמה כל דבר ניתן לגישור. כל אחד ואחת  מן הנערים הללו יכול לצמוח ולהיות מנהיג, והלוואי שמכאן תצא בשורת המנהיגות”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter