באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יחידת לוט”ם חטיבת ההגנה הדיגיטלית בצה”ל

יחידת לוט”ם חטיבת ההגנה הדיגיטלית בצה”ל

רס”ן נס פלג  וסרן דוד חסין מספרים על האתגר

המהפכה הדיגיטלית בפניה אנו ניצבים מאופיינת בקצב משנה ומהיר, ההתפתחות הטכנולוגית וכמות המידע האדירה.מעמידה אתגר חדש בפני צה”ל ובראשם מינוף המידע והידע העצום שנצבר לצרכים מבצעיים. ההתבססות ההולכת ומתרחבת של צה”ל על המימד הדיגיטלי, מייצרת אתגר הגנה גדול המשתנה ומתעצב כל הזמן. על אגף התקשוב וההגנה בסב”ר מוטלת האחריות בהקשרים הבאים:

עיצוב המרחב להגנה, חופש פעולה של התהליכים המבצעיים, עליונות במידע וידע ומיצויי מידע לקידום התהליכים המבצעיים. האתגר של אגף התקשוב וההגנה בסייבר הינו הנגשת המידע על התהליכים המבצעיים עד הקצה ועמידה בסטנדרטים של זמינות, אמינות והגנה בסייבר. המידע הרלוונטי, לאדם הרלוונטי בזמן הרלוונטי והבטחת חופש הפעולה של צה”ל במימד הדיגיטלי. באמתחתו של האגף שלוש חטיבות: חטיבת ההגנה בסייבר, חטיבת התקשוב וחטיבת ההתעצמות – זו יחידת לוט”ם האמונה (בין היתר) על בניין הכוח התקשובי הבינזרועי בצה”ל. ייעוד היחידה הינו ייזום, פיתוח, הקמה, תפעול ותחזוקה של מערכי תקשוב אינטגרטיביים כלל צה”ליים וגיבוש תקנים טכנולוגיים תקשוביים עבור כלל הצבא- באוויר, בים, ביבשה, בחלל ובסייבר. תחת היחידה יושבות מספר מחלקות:

מרכז חושן – מרכז התקשורת הצה”לי. היחידה אחראית על הפעלת שירותי הטלפון, תקשורת נתונים רחבת סרט, תקשורת לוויינית, וידאו ותשתיות תקשורת אופטיות.

מצפ”ן (מערכות צבאיות לפיקוד שליטה וניהול) – גוף התוכנה הגדול בצה”ל האמון על פיתוח מערכות מבצעיות לכלל יחידות צה”ל. אנשי התכנות בצה”ל ולא מעט מההיי טק הישראלי מתחיל ביחידה.

בתוך מצפ”ן קיימת מנהלת 2020 האחראית על פיתוח ואיחוד כלל המערכות הניהוליות ותומכות הלחימה.

ממר”ם (מרכז המחשבים ומערכות המידע) – הינה יחידת המחשוב הראשונה בצה”ל, אשר מובילה פיתוחים טכנולוגיים חדשניים, אחראית על רציפות התהליכים המבצעיים ועל  הגנתם.

תוכניות ואמל”ח – מתכללת את כלל פרויקטי ה – IT התקשוב ועל הפיתוחים הטכנולוגים לפי הדרישות המבצעיות בצה”ל.

מנהלת מוצבי שליטה ומעבר דרומה – אחראית על פרויקט ה- IT הגדול ביותר שצה”ל מוביל מאז הקמתו, זאת כחלק מתכנית המעבר דרומה. במסגרת כך יבנו מחדש מרבית מרכזי התקשוב של צה”ל ויתאחדו לקמפוס טכנולוגי חדש ומתקדם – קמפוס קרית התקשוב בבאר שבע.

נוסף על כך, אחראית המנהלת על הקמת מוצבי שליטה מתקדמים למטה הכללי. תחת יחידת לוט”ם קיימת מחלקה נוספת בשם “מעוף”, האחראית על מחקר, פיתוח והנדסת מערכת בראיה רב זרועית בתחומים הבאים: מערכות תקשורת אלחוטיות  רחבות סרט וחסינות, מערכות תקשורת סלולרית ליישומים מבצעיים, רשתות תקשורת נייחות כלל צה”ליות, תקשורת לוויינית, מערכות התרעה ושו”ב לעורף,  תוכנית Mobility – הנגשת יישומים מבצעיים על פלטפורמות ניידות  (כדוגמת טאבלטים) ועוד. ב”מעוף” פועלים מספר גופים העוסקים בתחום תקשורת לוויינית,  תקשורת שלמעשה אינה תלויה במיקום גיאוגרפי. הפעם נביא את סיפורם של קצין הפרויקט טרמינל נייד, סרן דוד חסין, ושל ראש מדור טרמינלים, רס״ן נס פלג, העומדים מאחורי פיתוח חדשני ומוביל באגף התקשוב ובצה״ל בכלל.

סרן דוד חסין, המשרת כקצין פרויקט טרמינל נייד, תושב אשדוד, עלה יחד עם משפחתו מרוסיה כאשר היה בן 3 והגיע לאשדוד בכיתה ה’. חסין למד במקיף ד’ ולאחר מכן באורט ימי. לאחר שסיים את לימודי התיכון החליט דוד להתחיל ללמוד לתואר הראשון ולהיות עתודאי. ״את התואר הראשון שלי בהנדסת חשמל עשיתי במכללת ״סמי שמעון״ ובשנת 2011 התגייסתי עם תואר״, הוא מספר.

על עבודתו כקצין הפרויקט מספר דוד: “כל עוד השמיים פתוחים והלוויין בטווח ראייה, ניתן לשדר ולקלוט אותות ללא חיבור קרקעי. אנשי המדור עובדים על מספר פרויקטים, במרכזו עומד פרויקט “טרמינל נייד”. בצמוד לאלוף הפיקוד קיים החפ”ק (חבורת פיקוד קדמי) המשמש את המפקד לניהול לחימה ואירועי חירום. יכולת התפקוד של חבורות אלו תלויה במעטפת תקשובית המאפשרת הנגשת מידע מסוגים שונים ותקשורת בין דרגים כפופים, ממונים וכוחות מסייעים. מתוך הבנת הצורך המבצעי והאתגרים הניצבים בפני המפקדים והלוחמים בשטח, התקבלה ההחלטה לשלב בפיקודים המרחביים יכולת תקשובית עצמאית, רחבת סרט, בלתי תלויה בתשתיות קרקעיות, אשר תתבסס אך רק על תקשורת לוויינית.”

הטרמינל בנוי מתיבת אלומיניום על בסיס פלדה קשיחה, אשר מכילה את כלל ציוד התקשורת המעביר מידע בין יחידות הקצה הנמצאות בחפ”ק לבין הפיקוד הנפרס. לטרמינל אנטנה המתכווננת באופן אוטומטי אל הלוויין המאפשר עבודה בקצב נתונים גבוה להפעלת כלל יחידות הקצה בחפ”ק. המערכת אינה תלויה במערכות אחרות, ובכך מסוגלת לספק את כל הנדרש להפעלתה באופן עצמאי לחלוטין, החל מגנראטור המאפשר הפעלה רציפה במשך למעלה מ- 24 שעות ללא תדלוק ועד למיזוג פנים מערכתי אשר מספק סביבת עבודה ראויה לציוד התקשורת.

חידוש נוסף הינו זמן הפעלת המערכות. הטרמינל דורש הפעלה פשוטה המאפשרת הקמה מלאה של המערכת תוך פחות מרבע שעה ומצמצמת את המקום לטעויות אנוש. טכנאי הקשר מחוברים לגדוד קשר ספציפי ופועלים כיחידת קשר לוויינית המביאה את הבשורה לפיקודים ומהווה קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות התקשורת הלוויינית של צה”ל בכלל ושל הפיקודים בפרט.

רס”ן נס פלג, בן 33, נשוי ואב לשניים מקריית אונו, משרת כראש מדור טרמינלים בענף תקשורת לווינית. נס נולד בגבעת שמואל ועבר להתגורר בקריית אונו לפני כשמונה שנים. נס למד ב-HIT ובעל תואר ראשון בהנדסת חשמל ותואר שני בניהול טכנולוגיה.

על הפיתוח הלוויני מספר נס: “מלבד המהירות, הטרמינל מאפשר לפיקודים עצמאות מלאה בכל הנוגע לתקשורת. בעבר היו תלויים קציני התקשוב בגדוד התקשוב המטכ”לי, גדוד אמירים, האחראי על מערכות התקשוב המבצעיות. בעזרת הפיתוח הלווייני, יוכלו הקצינים לפרוס אותו בעצמם ולהתחבר לרשת הצה”לית ללא תלות בגדוד״, מספר רס״ן נס פלג על הפיתוח, ״כל המערכות המפותחות על ידי המדור מספקות מענה לא רק באגף התקשוב וההגנה בסייבר, אלא לכלל הזרועות והפיקודים בצה״ל. יש לנו הזכות לתרום את חלקינו למערך הגדול ששמו צבא ההגנה לישראל. נמשיך לפעול ולעשות את הטוב ביותר בשירות שלנו ולספק תקשורת איכותית ומתקדמת”.

  • יחידת לוט”ם חטיבת ההגנה הדיגיטלית בצה”ל
  • יחידת לוט”ם חטיבת ההגנה הדיגיטלית בצה”ל
  • יחידת לוט”ם חטיבת ההגנה הדיגיטלית בצה”ל

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter