באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יחידות מצטיינות בטקס פרסי הרמטכ”ל

יחידות מצטיינות בטקס פרסי הרמטכ”ל

ביום ב’, ה-25 בדצמבר 2017, התקיים בבניין חיל האוויר שבקריה טקס הענקת פרסי הרמטכ”ל ליחידות מצטיינות נבחרות. בטקס צוינו במעמד מרגש אותן יחידות אשר במהלך השנה שילבו בפעילותן עשייה מבצעית ומקצועית לצד עשייה חינוכית וערכית. הטקס נערך בראשות ראש המטה הכללי, רב אלוף גדי איזנקוט, ובהשתתפות חברי פורום המטה הכללי ומפקדי היחידות הזוכות. הפרסים הוענקו למפקדי היחידות המצטיינות בתחומים כגון חינוך, מעורבות חברתית והתנדבות.

בקטגורית בית החטיבות זכתה במקום הראשון חטיבה מספר 1, חטיבת גולני. חטיבת גולני היא חטיבת החי”ר הסדירה היחידה בצה”ל שפועלת ברציפות מיום הקמת צה”ל ולקחה חלק פעיל בכל המלחמות והמבצעים מאז הקמת המדינה. הזכייה במקום הראשון שימחה מאוד את החטיבה אשר עברה בשנה האחרונה שינויים כחלק מתהליך למידה והתפתחות בכלל התחומים החל מפיתוחי הטכנולוגיה ועד לאימונים ותרגילים לשמירת המוכנות.

גולני, אשר ידועה כחטיבת החי”ר בעלת מורשת ארוכת השנים, לא אכזבה השנה והמוטיבציה לגיוס לחטיבה היה הגבוה ביותר בכלל חטיבות החי”ר. השמירה על מיקומה של גולני ברשימת המועמדים לגיוס נובע מכך שהיא ממשיכה לבסס את מעמדה בכל תחום בו אפשר. בתחילת דצמבר התקיימה אליפות פתע בכושר קרבי בה זכתה החטיבה במקום הראשון ובכך הוכיחה כי היא שומרת על כשירות כחלק מאורח חייהם של הלוחמים. האליפות כללה ריצות, ניווט, קרב מגע, בוחן פלוגה וירי וגולני נבחרה להיות הזוכה הראשית של כלל התחרות. בנוסף לכך, גם מפקד החטיבה, אל”ם שלומי בינדר ומפקד בסיס האימונים החטיבתי, סא”ל אביחי זפרני קטפו את הפרסים הראשונים.

מעבר לכשירות המבצעית בה גולני נמצאת, היא ממשיכה להתפתח בפן הטכנולוגי ובחודשים האחרונים נפתח קורס חדש בגולני הנקרא “סמלי אלון” אשר נועד להכשיר מפקדים על הכלי החדש שהגיע לחטיבה, הנמר. “המטרה הבסיסית של הנמר היא להוביל כיתת חי”ר ליעד שלה כשהיא ממוגנת בצורה הטובה ביותר”, קובע סגן עמרי נידם אשר שימש כראש מדור נמר בבא”ח גולני, “ברמה הבאה, הוא צריך לשמש כלי לחימה חזק בהגנה והתקפה כאחד, גם בעזרת האמצעים הייחודיים שלו. השילוב הזה נותן לנו כחטיבה כוח משמעותי מאוד יחסית ליחידות חי”ר אחרות – ולפי המטרות האלו אנחנו מנסים להתפתח ולהשתפר כל הזמן”. החיילים אשר עברו את ההכשרה בת החודשיים של הקורס, למדו את תפקיד הנמר, ורכשו ידע מקיף על כלי הלחימה המשוכלל ועתיר הטכנולוגיה.

על כל זאת ועוד זכתה גולני במקום הראשון מבין החטיבות. אמנם היא החטיבה הותיקה ביותר בעלת מורשת עשירה אך למרות זאת היא לא מפסיקה להפיק לקחים, להתפתח וללמוד וזה מה שמוביל אותה כל פעם מחדש למה שהיא- חטיבה מספר 1.
מיד אחריה במקום השני, זכתה חטיבת החילוץ באותה הקטגוריה בדיוק- קטגורית בית החטיבות.
החטיבה הפכה באופן רשמי לחטיבה רק לפני כשנתיים, ולמרות זאת, רשמה לפניה הישגים מבצעיים רבים, הציגה מקצועיות בתחומי תפיסת הקווים בגזרות ובעולם החילוץ והאב״כ, תוך שימוש ביכולות הדרכה מתקדמות, ועל כן זכתה במקום מכובד זה.

החטיבה החלה את פעילותה כפלוגות חילוץ שהפכו לגדוד, ובהמשך לגדודים עד שאוחדו לנפה, ובהמשך קיבלו מעמד של חטיבה.
״הזכייה בפרס הרמטכ״ל מחזקת את גאוות היחידה שלנו״, מספר קצין האג״ם החטיבתי, רס״ן עוז ג׳ינו שמתגורר במטולה. ג׳ינו התגייס לחטיבת הצנחנים, וכקצין ביצע תפקידים בחטיבת החילוץ מרמת המ״מ, דרך מ״פ בבא״ח ומ״פ מבצעי, ובתפקידו בקודם סגן מפקד גדוד. ״אנחנו חטיבה מאוד ייחודית באופי שלה, התפקידים כאן מגוונים – הלוחמים והלוחמות מבצעים ביום-יום תעסוקות מבצעיות בגזרות מבצעיות, ויכולים ברגע למצוא את עצמם מוקפצים לחלץ באירועי חירום בארץ ובעולם״.

״אני חושב שהמרכיב החשוב ביותר של החטיבה הוא ההון האנושי שמרכיב אותה. הלוחמים והלוחמות, המפקדים והמפקדות. הסביבה כאן היא של כבוד הדדי. אנחנו מאמינים בפיקוד בגובה העיניים ובאהבת האדם״.
כמובן שהיחס האנושי מתווסף ליכולות המבצעיות שהחטיבה מציגה: ״בשגרה אנחנו עושים עבודה איכותית בשמירה על הבטחון השוטף בגזרות השונות, ואנחנו מתמקצעים גם בעולם החילוץ הקרבי. בעת לחימה הלוחמים והלוחמות שלנו מוכשרים להיכנס לשטח האויב כדי לחלץ בסיטואציה שכוח יילכד מתחת להריסות. אנחנו מתאמנים ומתכוננים גם לתרחיש כזה. פיתחנו גם יכולות חילוץ מתקדמות כמו חילוץ בשיפוע ויכולות איתור לכודים״.

על השנה החדשה שבפתח הוא מספר: ״אני מאחל  לחטיבה בשנה הבאה שנמשיך להשתפר, להתמקצע, להיות מאוחדים. נמשיך תמיד ללמוד ולהתפתח, לשמור על הביטחון השוטף ברחבי המדינה ולהיות מוכנים לכל תרחיש״.
לצידן, בפרס הרמטכ”ל למיזמים בתחום החינוך זכתה חטיבת הנח”ל עבור פרויקט בשם “הדור שלנו- התור שלנו”. מדובר בפרויקט כלל חטיבתי, בו לקחו חלק כ-3,500 חיילים ומפקדים, השילב בין היתר עיסוק במורשת, אהבת הארץ, בציר הדמות והערכים.
במשך כשלושה חודשים, החל מחודש יוני, ביצעה חטיבת הנחל אימון חטיבתי ברמת הגולן. מטרתו הייתה להגביר את כשירות החטיבה, ולצד כל זאת הושם דגש גם על תחום הכשירות החינוכית-ערכית של חיילי החטיבה. אירוע השיא של אימון זה היה הפרויקט החטיבתי בסימן ״הדור שלנו- התור שלנו״. יום הפרויקט היה בנוי משלושה חלקים מרכזיים. היום החל ביום חינוך בהובלת המפקדים, המשיך למעמד טקסי להעברת הלפיד (לציון הקשר בין דור העבר לבין דור ההווה), צעדה חטיבתית בירושלים ועצרת חטיבה שעסקה במורשת החטיבה ממלחמת ששת הימים, בראי דמות הלוחם כיום.

קצינת החינוך החטיבתית, סרן מור דהן, הובילה את הפרויקט. “מדובר במיזם חינוכי ערכי, המשלב הלכה למעשה, ביצוע מיטבי של פעילות חינוכית משמעותית ביחידה. היום כולו היה בסימן 50 שנים לפרוץ מלחמת ששת הימים, במבט אל דור העבר, במטרה לשאוב וללמוד ממנו. המפקדים היו אלה שהובילו את התוכן, ההדרכות והסיורים, מתוך התפיסה הבסיסית שהמפקד הוא המחנך, המתחייב להמשיך את המורשת. הערכים המובילים של היום היו ערכי רעות, רוח לחימה, יוזמה וחתירה לניצחון”, מספרת מור ומוסיפה, “הפרויקט היה משמעותי ומרכזי עבורי בשנה האחרונה, אני מאמינה שהצלחנו לעמוד ביעדים ובמטרות שהצבנו”.

חטיבת הנח”ל נוסדה תחילה כחלק מגרעיני הנח”ל, שהקימו עם קום המדינה קיבוצים ונקודות התיישבותיות רבות בארץ. כיום חטיבת הנח”ל כפופה לעוצבת הפלדה בפיקוד דרום ובמסגרתה פועלים גדוד בזלת, גדוד שחם, גדוד גרניט וגדוד הסיור. לוחמי החטיבה חובשים כומתה בצבע ירוק בהיר עם סיכת חיל הרגלים ונועלים נעלי חי”ר אדומות. המתגייסים לחטיבת הנח”ל שוהים בשמונת החודשים הראשונים לשירותם בבסיס ההכשרות החטיבתי של הנח”ל, הממוקם סמוך לערד. בארבעת החודשים הראשונים נמצאים הטירונים בבסיס “נח”ל טוב”, ובארבעת החודשים הנוספים נמצאים החיילים בבסיס “נח”ל קריות”, בסיס האימון המתקדם.

כעת החטיבה נמצאת בשיאה של תעסוקה מבצעית בגזרת הצפון ובגוש עציון, וכן אמונה על שמירת הביטחון השוטף מתוך ערך של נחישות. הסיסמה המוכרת, לפי בחטיבת הנח”ל יתרון אנושי בולט, ממשיכה ללוות את החטיבה הן בפעילות וביוזמה החינוכית המבורכת והן במשימות המבצעיות.

״תרומתו של יום זה למשרתי החטיבה הייתה רבה. סבור ובטוח ביכולתו של מיזם זה להפוך לפלטפורמה ליתר יחידות צה״ל, לביצוע מיזם חטיבתי העוסק בדגשי המפקד, בערכים ובנוכחות כלל היחידה״, מסכם מפקד חטיבת הנח״ל, אל״ם דן גולדפוס.

  • טקס מצטייני הרמטכ”ל
  • טקס מצטייני הרמטכ”ל
  • טקס מצטייני הרמטכ”ל
  • טקס מצטייני הרמטכ”ל

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter