באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יו”ר אגוד ערים לאיכות הסביבה, עופר דרסלר, בראיון בלעדי- חלק שני.

יו”ר אגוד ערים לאיכות הסביבה, עופר דרסלר, בראיון בלעדי- חלק שני.

בראיון בלעדי לאתר YCOM מדבר דרסלר על חוות המיכלים, הירידה בזיהום ממפעלי המפרץ ובעיות הריח . חלק שני ואחרון.

אגוד הערים לאיכות הסביבה הוא האחראי על ניטור זיהום האויר ממפעלי מפרץ חיפה, בעיה ידועה וכאובה ברחבי קרית טבעון והסביבה. מסתבר כי מזה שנים קיימת ירידה מאוד משמעותית ברמת הזיהום הנפלטת מהמפעלים והם מנוטרים יום ולילה.

ראיון בלעדי
יו”ר איגוד ערים לאיכות הסביבה, עופר דרסלר. צילום: יערית בלזצקי

לחלק א’ של הכתבה

אתה טוען שהזיהום מהמפרץ ירד אבל עדיין יש בעיות ריח בעיקר בחלק הצפוני של טבעון, כפר חסידים ורכסים? 

“בעיות של ריח קיימות ומבחינתנו הכי חשוב לבדוק אם מדובר בחומרים מסוכנים או לא. התלונות שמגיעות אלינו מטבעון נבדקות כמו כל תלונה אחרת. בחלק הדרומי, יש לעיתים בעיה של ריח המגיע ממט”ש כפר יהושע ובחלק הצפוני זה נבע הרבה פעמים משריפה של אשפה בכפרים הבדואים כמו בסמת טבעון ואיבטין ומגלישות ביוב. היו גם תלונות על ריחות שכנראה הגיעו מהמפרץ אבל לא מצאנו חריגות בחומרים המסוכנים. צריך לזכור שבטבעון האנשים הרבה יותר רגישים ומודעים בגלל המצב שהיה בעבר.יכול להיות אותו ריח בטבעון ובמגדל העמק אבל רק תושבי טבעון יתקשרו בגלל הסטיגמה שיש להם וזה בסדר”

אחת הטענות כלפי מפעלי המפרץ היא שאמנם חל שיפור אבל הם עדיין לא משתמשים ב BAT (best available technology)

“מאז ‘חוק אויר נקי’ חויבו המפעלים הגדולים להשתמש ב BAT לפחות בחלק מהדברים והמשרד להגנת הסביבה מאו מקפיד על כך. הבעיה היא במפעלים הבינוניים שעדיין לא מחוייבים לכך. יש לכך עלויות מאוד גבוהות אבל זו הדרך היחידה לכך שתעשייה תוכל להתקיים באזור מיושב”

ומה קורה עם חוות המיכלים באלרואי?

” ניתן היה להקים מתקן חדיש בקרקעות הצפון שאיתו היה אפשר לישון בשקט אבל דווקא אלא שרצו בטובת הסביבה תקעו את זה ועכשיו זה תקוע למרות שזה כבר היה יכול לצאת לדרך ולשפר בהרבה את המצב שקיים היום. הם רצו את החווה בנגב אבל זה בלתי אפשרי כי בתי הזיקוק נמצאים פה. אנחנו בודקים הרבה את חוות המיכלים ועדיין לא גילינו שם חריגות לכן אני לא מודאג. רכשנו עכשיו ניידת חדשה שקודם תשלח לחוות המיכלים בתש”ן אבל תגיע לאחר מכן גם לאלרואי ואם נגלה משהו, כמובן שנפרסם את זה”

יו”ר איגוד ערים לאיכות הסביבה, עופר דרסלר. צילום: יערית בלזצקי

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter