באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

טקס הענקת “אות המציל היהודי” לוילפריד ישראל

טקס הענקת “אות המציל היהודי” לוילפריד ישראל

ב- 1 ביוני לפני 73 שנים נספה וילפריד ישראל בעת שמטוסו הופל ע”י הנאצים. בין היוזמים את הנצחתו של וילפריד האחים ד”ר אילן בר ואופיר בר מקיבוץ הזורע.

אילן הוא זה שפנה לפני מספר חודשים וביקש שוילפריד ישראל יזכה לאחר מותו ב”אות המציל היהודי” מטעם הוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודיי בשואה והמרכז העולמי של בני ברית. ואכן, לאחר שהתוודענו לפעילותו העצומה של וילפריד להצלת יהודים בגרמניה בזמן השלטון הנאצי הרצחני הוחלט לפני יום השואה האחרון להפקיד את “אות המציל היהודי” על שמו לשארו של וילפריד ישראל, מר דוד שביט, ביום מיוחד זה – 1 ביוני –  היום בו יורט והופל מטוסו של ישראל לפני 73 שנה על ידי חיל האוויר הגרמני מעל הים האטלנטי. גם נסיעה זו הייתה קשורה לפעילות ההצלה של וילפריד ישראל כאשר עשה את דרכו מפורטוגל חזרה לאנגליה, לשם גורש מגרמניה ע”י הגסטאפו בהיותו אזרח בריטי. העובדה שלא נמצאו שרידי המטוס או הגופות של וילפריד או הנספים האחרים הוסיף למיסתורין האופפים את אישיותו עד היום.

 

הוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודים בשואה עוסקת יותר מ-15 שנה בהנצחת מורשתם של הגיבורים היהודים שפעלו בגרמניה, מדינות הציר ובמדינות הכבושות, כדי לתקן עיוות היסטורי בכך שגבורתם של חסידי אומות עולם הועלה על נס במשך עשורים רבים ואלו זכרם ומורשתם של יהודים שסיכנו את עצמם כדי להציל את בני עמם – צלל לתהום הנשיה. אות המציל היהודי נוסד בשנת 2011 כדי להעניק הוקרה אישית למצילים המעטים שעדיין בחיים או לשאריהם. ואכן, ספק אם יש יהודי אחר שסיפור תעוזתו מרשימה יותר מזו של וילפריד ישראל.

עד היום הוענקו 140 אותות למגוון רחב מאוד של מצילים יהודים שפעלו במדינות, בשנים, בעיתויים, במצבים ובתנאים שונים כדי להציל יהודים אחרים בשואה – בהונגריה, צרפת, הולנד, יוגוסלביה, יוון וסלובקיה. ביום השואה האחרון התווספה מדינה נוספת לרשימה כאשר הענקנו את “אות המציל היהודי” למארק פבזנר – בנו של שמואל פבזנר – מחנך יהודי מלנינגרד שנקלע למחנה הקיץ של הפיונירים בעיירת הקיט הליטאית דרוסקנינקי ונמלט עם כ-140 ילדים יהודים להרי אוראל המרוחקים בפרוץ ההתקפה הגרמנית נגד ברית המועצות ביוני 1941 – וכך הציל את חייהם. המדריך הליטאי שעבד במחנה, סטסיס סבידרקיס, הוכר בשנת 1997 כחסיד אומות עולם ואילו פבזנר – העלינו את זכרו מהשכחה.

 

מאז שנוסד האות בשנת 2011, הוכרו מצילים שפעלו ביוזמה אישית וכאלה שפעלו במסגרת משפחתית, ארגונית ומחתרתית; כאלה שפעלו במסגרת יהודית וכאלה שפעילות ההצלה שלהם התאפשרה רק באמצעות שיתוף פעולה עם חסידי אומות עולם; כאלה שפעלו בתחילת ההתנכלויות הגרמניות ליהודים בגרמניה עוד לפני פרוץ המלחמה וכאלה שפעלו בימים האחרונים לפני הבסת מכונת ההשמדה הגרמנית.

כולם סיכנו את עצמם וחרפו את נפשם על מנת להציל יהודים אחרים שהיו בוודאי מתווספים לששת מיליוני הקורבנות אלמלא אזרו אומץ ויצאו להגנת אחיהם במקום רק לדאוג לעצמם. האות איננו בא להטיל דופי ביהודים שלא עסקו – מסיבות שונות – בהצלה, אלא לתת צל”ש לאלה שנטלו הזדמנויות שניתנו להם ואת התכונות האישיות שניחנו בהם כדי להציל אחרים, גם בשעה שהתופת סבבה את כולם. וילפריד ישראל – דמות רגישה ומורכבת – הוא אחד מבין אלפי המצילים היהודים שפעלו. אבל היקף העשיה שלו ומספר היהודים שהיה מעורב בהצלתם, שנאמד ביותר מ-50,000, הוא ככל הנראה ללא תקדים.

פעילותו של וילפריד ישראל להצלת יהודי גרמניה וסיוע להגירתם, שהחלה מייד עם עליית הנאצים לשלטון, נמשכה גם אחרי פרוץ המלחמה. לאחר “ליל הבדולח” יזם והיה דמות מפתח במבצע ה”קינדר טרנספורט”, שבמהלכו הועברו לבריטניה בשנים 1939-1938 כ-10,000 ילדים יהודים מגרמניה, מאוסטריה ומצ’כיה. בכל אותה תקופה פעל וילפריד תוך סיכון אישי וחרף רדיפות, מאסרים ואיומים מתמידים על חייו מצד הגסטאפו. רק אחרי שהבטיח את ביטחונם של 2,000 העובדים בבית העסק של משפחת ישראל בברלין ופדה את חייהם של רבים מחבריו היהודים מהונו שלו וכספים נוספים שגייס, עזב וילפריד את גרמניה ימים אחדים לפני פרוץ המלחמה ועבר לבריטניה. שם המשיך בפעילות העזרה והסיוע לפליטים עד שניספה וגם העמיד לטובת המאמץ המלחמתי האנגלי את הידע הרב שהיה לו על המתרחש בגרמניה. אנו יודעים היום שאף שלא חתם על דיווחים רשמיים, ולא עסק בהתכתבויות רשמיות ומבחינה פורמאלית לא היה מנהיג של קהילה, וילפריד ישראל מילא תפקיד ראשי ב”חברת העזרה של היהודים הגרמניים” שארגן את העברת יהודים לארצות חוץ , פרט לארץ ישראל,  שאפשרה את יציאתם של 52,000 יהודים מגרמניה – המספר הגדול ביותר שהציל כל ארגון אחר.

 

מהתיאור הקצר הזה ועוד עשייה רבה שאינני יכול לפרט מפאת הזמן, מובן מדוע החלטנו להעניק את “אות המציל היהודי” לוילפריד ישראל “להוקרת המסירות, התעוזה והגבורה שגילה בהצלת יהודים אחרים במהלך השואה” ואנו מתכבדים להשתתף בדרך זו בהנצחת זכרו ופועלו.

 

אלן שניידר, מנהל ארגון “בני ברית העולמי”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter