באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

טיל פטריוט

טיל פטריוט

סאבלימינל הוא אומן שיצר פה מהפיכה, ושינה במו ידיו את מפת המוזיקה בארץ ואת הדרך בה בני נוער חושבים. לרגל המופע החדש והמושקע שנקרא ‘הקונצרט’, ראיון עם הראפר על היחסים עם הצל, על השוני מאביב גפן ועל המסרים בשיריו.

קובי שמעוני, הידוע בכינויו סאבלימינל, דומה קצת לפיטר פן, מפני שכמו פיטר פן, גם הוא מאבד לפעמים את הצל שלו. אלא שהתייחסות לשמעוני כאל דמות מסיפור ילדים חוטאת לאמת, מדובר באחד האמנים המצליחים בישראל בעשור האחרון, ובשיחה איתו מתגלה אדם רהוט ואינטליגנט, שכבר בתחילת דרכו הבין את הכוח שיש לו כאומן וידע לנצל אותו למטרות ראויות. שמעוני מעיד על עצמו כי כנער הוא היה חלק מהדור שאביב גפן כינה “דור מזוין”. ואם גפן היה הסקאד, הרי שסאבלימינל הוא הפטריוט שמיירט אותו עם “ביחד נשרוד, לחוד ניפול”. שמעוני: “אביב מייצג בעיניי את כל מה שרציתי לתקן: ההשתמטות, הסמים, לזרוק על המדינה ולקחת את מה שההורים שלנו בנו כאן כמובן מאליו. אני ממש לא אוהב ולא מעריך את כל מה שהוא מייצג”.

סאבלימינאל
סאבלימינל עם התזמורת האנדלוסית. צילום: יח”צ.

כשסאבלימינל היה ילד צעיר, עוד לפני ימי ה-MTV, הוא החל להמשך אל ההיפ-הופ, עוד לפני שבכלל הבין זאת: “ביום שישי, לפני הסרט הערבי, היתה תכנית של מוזיקה מהעולם והראו שם אומנים כמו mc hammer ו- vanilla ice, כך שעשיתי ראפ עוד לפני שידעתי באמת מה זה. באותה תקופה היה גם ‘קול השלום’ של אייבי נתן, הם השמיעו שם טכנו, ובתחילת הטכנו תמיד היה בית של ראפ בתוך השיר. אני לא ידעתי איך ומה, אבל ידעתי שאת החלק הזה אני הכי אוהב. אני ממש לא יודע מה השפיע עליי כי תמיד הלכתי עם הבגדים האלה ועם כובעים, והייתי בטוח שאני המצאתי את האופנה הזו” כאן מפגין שמעוני גם את החוש העסקי המפותח שלו “לאמא שלי נמאס שאני מביא הביתה בגדים שגדולים עליי בכמה מידות, לכן היא תפרה לי מכנסיים רחבות שהיקף המותן שלהם היה היקף המותן שלי. קראתי לזה Gig jines, כי הייתי בטוח שהמצאנו את זה. יומיים אחר כך, הלכתי לבית מלאכה של אבא של חבר שלי וייצרנו מכנסיים כאלה. הייתי מוכר את המכנסיים האלה לכל הילדים בבית הספר ובשכונה”. את האמת גילה קובי רק בכיתה ט’, כשטס לראשונה ללונדון ונכנס לחנות היפ הופ “כל כך התרגשתי, ברמות כאלה שהיום כדי להגיע למצב הזה צריכה לנחות פה חללית, המפקד שלה צריך לצאת ולהגיד לי שנבחרתי להציל את העולם”.

החוש העסקי במשפחה לא תמיד עשה לקובי טוב, אחרי שהשתחרר הוא כינס את המשפחה וסיפר להם שבכוונתו להפוך למוזיקאי “עשיתי פגישה של כל המשפחה כמו בסרט גרוזיני, ואמרתי להם שבמקום לנסוע להודו, אני רוצה לנסות להגשים את החלום שלי במוזיקה, ושאם אצליח הם חייבים לתמוך בי, אבל אם לא אצליח אחרי חצי שנה, אני אכנס לעסק המשפחתי של היהלומים. לא רציתי להכנס לעסק עם רגשות של קורבן שחושב כל הזמן מה היה אם הייתי מנסה. אבא שלי אמר לי שהוא תומך בי, חודש אחר כך כבר יצא הסינגל הראשון שלי ‘יותר מחבר’, ומאז המשפחה שלי הם התומכים הכי גדולים שלי”.

סאבלימינל לא הסתפק בשירה ומהר מאוד הקים את חברת התקליטים ‘משפחת תאקט’, שבתחילה היוותה בית לכל חבריו, שהוחתמו על חוזים בחברה. חברים אחרים זכו למשרות: “מגיל צעיר היינו חבורה של ילדים שחיו בסרט שאנחנו רוצים לעשות מוזיקה ולהתפרנס מזה. רצינו להגיע להמונים דרך הרחובות ולא דרך חברות התקליטים, וקראנו לעצמנו Tact שזה ראשי תיבות של Tel aviv city team. בתחילת הדרך החברה פעלה מתוך אידיאולוגיה ולא מתוך תכנית עסקית מסודרת. רצינו לקדם מוזיקה שלא היתה קיימת בארץ והשקענו כמויות לא הגיוניות בעליל של כסף באומנים צעירים שאף אחד לא הכיר. תמיד אמרתי שאם אני רוצה לגלוש על הגל, צריך קודם לייצר ים, וזה היה התפקיד של תאקט. לפני ארבע שנים נולד בני הבכור ואני סיכמתי פרק בחיים, חלק מזה היה להפוך את טאקט מחברה שבנויה אך ורק מחברים שלי, לחברה מקצועית שכל מי שנמצא בה הוא איש המקצוע הכי טוב שהצלחתי למצוא. אני גם הפסקתי להגיד ‘משפחת תאקט’ מפני שזה אומנות וזה עסק, משפחה יש לי בבית עם האישה והילדים”

השינוי העסקי גרם לסאבלימינל לעשות הפסקה של שלוש שנים ביצירה שלאחריהן הוא חזר עם הלהיט ‘חלום של כל גבר’ אשר סיפר את הסיפור שלו ושל אישתו. השיר הפך למושמע ביותר בתחנות הרדיו בשנת 2015 ולפני מספר שבועות יצא להיטו החדש ‘שרוטים’, אותו הוא שר בצוותא עם עדן גבאי, ובקרוב יעלה המופע החדש שלו שנקרא ‘הקונצרט’, עליו הוא שוקד כבר שנתיים ויכלול 14 משתתפים. שמעוני: “זו פעם ראשונה שאני מגיע עם צוות כזה לבמה, עם ביג באנד ובליווי ארבעה זמרים שנבחרו בפינצטה. במופע הזה אני מוליד מחדש את המוזיקה שלי. יש מאחורי כמעט 20 שנה של קריירה, עם המון שירים. לקחנו את כל השירים הללו ועשינו להם עיבודים יוצאי דופן. זה מופע שהוא מסיבה אחת גדולה שנמשכת שעתיים ואני מאוד מתרגש לקראתו”.

בקרוב תוכלו לשמוע את סאבלימינל גם באנגלית, אלבום שלו עומד לצאת בניו יורק. שמעוני: “אני יכול להגיד שזה אחד הפרויקטים הכי מרתקים ומושקעים שעשיתי בחיים. זה אלבום מדהים”

סאבלימינל הוא אומן שהיה מודע מראשית דרכו לכוח המופקד בידיו, והוא רתם אותו לא פעם למטרות טובות. הוא הופיע בעצרת למען רון ארד, ונרתם למלחמה בסמים, בתאונות דרכים ועוד שלל נושאים. הוא גם ייצג את ישראל בעולם, נבחר לשגריר של כבוד של משרד החוץ ומשתף פעולה עם ארגונים יהודים בעולם. שמעוני גם ידוע כמי שיש לו דעה מוצקה בכל נושא ואינו מהסס להביע אותה, אך הוא מאוד מבין אומנים שמחליטים לסכור את פיהם: “אם אומנים מפחדים לדבר, הם מפחדים בצדק. אני דיברתי כל החיים וזה תמיד פגע בי, שנים ניסו לחסל לי את הקריירה בגלל שאני ציוני ופטריוטי. הרבה פעמים ניסו לצייר אותי כשולי, מוזר, תוקפני ואפילו קראו לי פאשיסט בגלל שירים כמו ‘התיקווה’. מלבד זאת, זה הכי טרנדי לדבר על עניין הגז. לעשות שיר על זה, יהיה כמו להודות שנגמרה האומנות שבי ואני מנסה לקפוץ עכשיו על טרנד”

על המסרים בשירים שלו אומר סאבלימינל: “המציאות שלנו שונה מהמציאות של אמריקאי או צרפתי. וזה נכון שחלק מאוד נכבד מהראפ בארצות הברית הוא שלילי. הדברים הכי שליליים בעולם נתפסים שם כגושפנקא לכוח או אמינות רחוב. אבל לשמחתי הגדולה יצא לי לבנות את היסודות של ההיפ הופ הישראלי, ומההתחלה אנחנו היינו מאוד חיוביים ובאנו לעשות טוב, גם אם אנחנו נראים קצת שונים וקצת בריונים. כל התכנים שלנו היו חיוביים, תמיד היתה בהם תקווה. מגיל צעיר הבנו את הכוח שיש לנו ועשינו איתו דברים טובים ואני חושב שהנוער שגדל פה בעשור שהתחיל בשנת 2000 הרבה יותר מחובר למדינה ולציונות בגללנו.לפי דעתי, בארצות הברית מחריבים דורות שלמים עם המסרים שיש בשירים”.

סאבלימינל מספר גם על הרעיון לצרף שרשרת מגן דוד לאלבום ‘האור והצל’: “ידעתי שזה יהפוך לאופנה מטורפת. יצאה כתבת נאצה עלינו והכותרת היתה ‘ציונות שיק’, כאילו סאבלימינל והצל חושבים שהם יחזירו את הציונות לאופנה ותיארו אותנו כתופעה שולית שצריכה להעלם. אז חשבנו על זה והבנו שזה רעיון מעולה להפוך את הציונות לאופנה, אז צירפנו שרשראות מגן דוד ל-40 אלף העותקים הראשונים של האלבום. ומגן דוד הפך להיות פריט אופנה מבוקש ולא רק בשרשראות אלא גם בחולצות, כובעים, קעקועים ומה לא. לפני כן אף אחד לא היה הולך עם זה כדי שלא יחשבו שהוא ערס”

את חברו הטוב, יואב אליאסי הידוע בכינויו ‘הצל’ הכיר סאבלימינל כשהיה בתיכון והשניים הפכו לצמד שקשה להפריד: “הכרנו בטיילת של תל אביב, שנינו עבדנו ביח”צ של מועדונים וכל אחד מאיתנו חשב שהשני הוא תייר. ניסינו להזמין אחד את השני למועדון, עד שידידה שלי עברה במקרה ועניתי לה בעברית וכך יואב עלה על זה שאני לא תייר”. על הטענה שהיחסים ביניהם נראים לאדם מהחוץ כמו יחסים בין התלמיד המצטיין למופרע של הכיתה עונה שמעוני: “נובע מזה שכאילו אני התלמיד המצטיין ואני הייתי המופרע של הכיתה. החבר הכי טוב שלי מבית הספר זה התלמיד המצטיין של השיכבה. במקרה שלי ושל יואב, קראנו לשיתוף הפעולה ביננו ‘האור והצל’ מפני שאנחנו באמת הפוכים. אבל צריך להגיד שכשאני הייתי מאבד את הצפון, הוא היה זה שמרגיע ומגלה כל מיני תכונות שבדרך כלל אי אפשר לדעת שקיימות בו. אנחנו משלימים האחד את השני בהמון דברים והשילוב בינינו הוא גדול מסך חלקיו”.

 

הופעות: 24 במרץ בזאפה תל אביב

21 באפריל בזאפה הרצליה

ניתן להזמין כרטיסים מאתר האינטרנט של זאפה או בטלפון *9080

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter