באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

טור דעה: שדה תעופה בבקעה

טור דעה: שדה תעופה בבקעה

המתנגדים להקמת שדה תעופה אזרחי בעמק יזרעאל חייבים להציב אלטרנטיבה ולא רק להגיד NIMBY (Not In My Back Yard ). ואחרי שהאמריקאים הטילו וטו על אופציית נבטים, נותרה רק אפשרות אחת: בקעת הירדן. זה הזמן להתחיל ללחוץ על שרי הליכוד ובמיוחד על שר התחבורה, ישראל כץ.

הכוונה להקים שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד נותנת את אותותיה בעמק וכבר קמה תנועת מחאה הקוראת שלא להקים את שדה התעופה בעמק יזרעאל. אך עם כל הכבוד למארגנים ולוועדי הפעולה למיניהם הרי שבמחאתם חסרה אמירה שהרי לא מספיק להגיד איפה לא להקים, אלא גם להציע היכן כן להקים והמיקום היחיד שניתן לדעתי להציע הוא בבקעת הירדן, שכן האמריקאים הטילו וטו על אופציית נבטים.

NIMBY
בקעת הירדן מתצפית הסרטבה. צילום: Tamarah

לבקעת הירדן יש יתרונות רבים כמקום בו יקום שדה התעופה: ראשית, הבקעה כמעט ריקה מאדם כך שהקמת שדה התעופה שם לא תפריע לאיש. שנית, שדה התעופה יפתח מאוד את הבקעה, אזור שלפחות באופן רשמי רוצה מדינת ישראל בפיתוחו ורואה בו חלק ממדינת ישראל בין אם במסגרת הסדר עם הפלשתינאים ובין אם ימשיך המצב הקיים בו אין הסדר. גם במקרה בו פתאום יפרוץ שלום שבמסגרתו תועבר הבקעה לידי הפלשתינאים הרי שלא אמורה להיות להם בעיה לאפשר לישראלים להשתמש בשדה התעופה בדיוק כפי שבלגים יכולים לטוס משדה התעופה באמסטרדם.

גם מבחינה תחבורתית, הבקעה היא מקום מושלם לשדה תעופה, כביש הבקעה הפך לכביש כמעט נטוש מאז פתיחתו של כביש 6 והוא משמש בעיקר רכב צבאי, יש שלושה צירי רוחב מפותחים המובילים אליו: כביש 71 מצפון, כביש 5 היוצא מצומת מורשה ומגיע עד צומת פצאל וכביש מספר אחד העובר בירושלים ומגיע אל צומת בית הערבה, כולם במרחק של כשעת נסיעה אחת ממרכז הארץ. אפילו רכבת הינה בעיה קלה לפתרון שכן רכבת העמק צפויה להגיע עד בית שאן כך שהארכת המסילה בעוד מספר קילומטרים אינה פרויקט הדורש ממון רב.

להעברת שדה התעופה לבקעה יש עוד שני יתרונות: הראשון והברור ביותר הינו העובדה שחיל האויר יוכל להמשיך ולהשתמש בבסיס רמת דוד כבסיס החולש על הגזרה הצפונית. השניה נוגעת לבעיית הדיור, הקמת שדה התעופה תביא אוכלוסייה רבה אל האזור בו הוא יוקם אך בעוד שבעמק המחירים יחסית גבוהים, הרי שבבקעה ניתן יהיה לבנות דירות זולות בהרבה אשר יורידו את לחץ הביקושים מאזורי הביקוש.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter