באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

טור דעה: לא תג ולא מחיר

טור דעה: לא תג ולא מחיר

גראפיטי אינו תג מחיר אלא ונדליזם של פרחחים שמוצאים לעצמם צידוק לאומני. ברור לכל בר דעת שמרקם היחסים הטובים עם בני המיעוטים בעמק לא יתקלקל בגלל חבורת נערים משועממים.

בשבועות האחרונים עוסקת כל המדינה בעיר יקנעם. לא, אף אחד לא מדבר על אזור התעשייה המשגשג וגם לא על פארק נחל קרת או על המתקן לזיקוק גז. כולם עוסקים בכמה נערים פרחחים שהחליטו למלא את זמנם הפנוי בגרפיטי גזעני מין הסוג הנמוך. חבורת הפרחחים הזו, שמזמן היתה צריכה להתפס על ידי המשטרה, הצליחה להשיג שני דברים בלבד: להוות מטרד עבור שכננו הערבים ולהגיע לכותרות העיתונים.

יקנעם
חולצות תג מחיר. צילום: ציון הלוי, GFDL.

שלא יובן לא נכון, אני מבין את הצורך של התקשורת לנפח סיפורים. לא פעם באתי אל עורכים עם סיפור מינורי כזה או אחר והם, על מנת למשוך את הקוראים, נתנו לו כותרת מפוצצת שהדהימה אותי כמי שהביא את הסיפור אבל מצד שני צריך לאמר את האמת בקול ברור: אין כאן מצב נפיץ בין יהודים וערבים, אין פגיעה בגוף או בנפש ואין איזו תמיכה המונית במעשה של כמה ילדים טיפשים. להיפך, רוב תושבי העיר והאזור, יהודים וערבים כאחד, מקווים שהמשטרה תניח את ידה על חבורת המטומטמים הזו כמה שיותר מהר כשברור לכל בר דעת שלא מדובר בחבורה של פושעים מתוחכמים במיוחד.

כשקוראים למעשים בשם “תג מחיר”, יש גם להסביר על מה משלמים את המחיר לכאורה. ביו”ש, היחסים עם הערבים הם קשים וכוללים פגיעות הדדיות ולכן כן ניתן לקרוא לפעולות הללו “תג מחיר” אבל היחסים עם בני המיעוטים השונים בעמק הם בסך הכל טובים, אין עימותים מיוחדים והמגזר הבדואי אפילו משרת בצה”ל באחוזים גבוהים, כך שלחבורת הפרחחים אין שום סיבה לגבות מחיר.

יש גם להגיד בצורה ברורה שהמעשים הגזענים הללו לא משיגים את מטרתם האמיתית והיא פגיעה במרקם היחסים בין ערבים ליהודים בעמק, שהרי גם הערבים יודעים שמדובר בחבורת פרחחים שאינה מייצגת איש בדיוק כפי שגם בכפריהם קיימות חבורות של פרחחים שעושות מעשים כאלה ואחרים. כי הרי לצער כולנו קיצוניות דתית אינה נחלת היהדות בלבד וגם חלק מהמוסלמים והנוצרים חוטאים בה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter