באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

טור דעה: אין יותר יקר מהזול

טור דעה: אין יותר יקר מהזול

תחקיר נסיבות נפילתו בשבי של גלעד שליט אשר פורסם לאחרונה מעלה תהיות קשות בנוגע לשינויים שנעשו במסלול ההכשרה של לוחמים בחיל השריון. בצה”ל ממשיכים לחסוך על חשבון המערך הלוחם ולטפח בורות שומן במפקדות. מישהו יעשה שם סדר?

תחקיר נפילתו בשבי של גלעד שליט פורסם לאחרונה אך נדחק לקרן זוית בשל הלחימה בדרום. סיומה של הלחימה צריך להעלות שוב את הדין בתחקיר הזה ובצה”ל חייבים להסיק את המסקנות הנדרשות שהראשונה שבהן היא רביזיה בהכשרת לוחמי השריון.

גלעד שליט
מרכבה סימן 3. צילום lior34

כשריונר בעברי התחלחלתי מקריאת הדו”ח, לא היתה ולו תרגולת אחת שבוצעה כראוי, אנשי הצוות של הטנק ובכללם גלעד שליט הפגינו חוסר מקצועיות בסיסית בלוחמת שריון ולא בצעו ולו פעולה אחת אשר מצופה מטנקיסטים אך לא הם האשמים בכך אלא הפיקוד הבכיר שבנסיון לחסוך כסף בחר לבטל את הצמ”פ, הקורס המשמעותי ביותר בהכשרת לוחמי שריון, במקום לטפל בבורות השומן הנמצאים במפקדות.

ההחלטה להסתפק בטירונות ובקורס מקצועות טנקים הינה כסילות שאין דוגמתה. כשסיימתי את קורס המקצועות לא יכולתי להחשב לטנקיסט ואפילו לא קרוב לכך. רק כשהגעתי לצמ”פ התחלתי להכיר את הטנק לפני ולפנים. הנוהג היה שצמ”פניקים מקבלים לידיהם טנקים במצב מכני ירוד ובמהלך הקורס מביאים אותם לכשירות מלאה כשבמקביל מתרגלים את התרגולות ללא סוף עד שמגיעים למצב בו גם אם יוציאו ללוחמים את קליפת המוח, הם יבצעו את התרגולות באופן מושלם. רק כך מקבלים לוחמים שמכירים את הכלי הנמצא בידיהם ויודעים לתפעלו בצורה המיטבית.

במקום זאת, צוות הטנק של שליט נכנס להלם, אני בטוח שהם ידעו שפגיעה של טיל נ.ט. בפלטות הבזוקה של הטנק אינה מהווה עילה לנטישת הטנק אך במצבים כאלה, אם החייל אינו מתורגל עד הסוף, הוא נוטה לעשות שטויות. מפקד הטנק והטען נטשו את הטנק ללא פקודה מסודרת, תוך שהם קוראים לשליט מחוץ לטנק שינטוש אותו גם כן. יתרה מכך, גם אם היתה ניתנת פקודה מסודרת לנטישה, יש תרגולת נטישה והיא אינה כוללת את השארתו של נהג הטנק כלוא בתוך תאו מכיוון שתותח הטנק צודד אל מעל פתחו של תא הנהג. השארת הנהג כלוא בתאו גם מנוגדת לכל רוח הקרב של צה”ל לפיה לא משאירים אף אחד מאחור. על המפקד והטען היה להשאר בטנק ולהשתמש במא”ג המפקד ובמא”ג הטען . הם היו מוגנים בתוך הטנק, נמצאו בעמדת תצפית מצויינת וגם אם לא היו פוגעים במחבלים, היו מבריחים אותם בשל עוצמת האש. מה שהופך את ההתנהלות הזו לרעה עוד יותר היא העובדה שמפקד הטנק היה מפקד המחלקה, קצין שסיים קורס קציני שריון.

בשלב זה החליט שליט להשאר בתוך הטנק. לדבריו “בתוך הטנק מוגן, מחוץ לטנק מסוכן” והוא אף צודק אך הוא נותר יושב בתאו מבלי לעשות דבר, לתותחן יש שליטה במא”ג המקביל, כמה צרורות ממנו וכל הפרשה היתה נגמרת אך הוא רק התכרבל בתאו כשבינתיים שני חבריו שנטשו את הטנק נהרגים מאש המחבלים.בשלב זה מתחיל הצריח להתמלא בעשן ושליט מחליט לנטוש אותו מבלי לקחת את נשקו האישי, דבר שהוא בבחינת אלמנט בסיסי לכל חייל קרבי: אסור להפרד מהנשק האישי!!! גם שליט, כמו מפקד הטנק, לא חושב אפילו להשתמש במא”ג המפקד, יוצא בידיים מורמות ונלקח בשבי. כאמור, אין להאשים את גלעד שליט, לו היו גורמים לו לתרגל את כל התרגולות ללא הרף, הוא היה פועל נכון גם תוך כדי שינה אבל בצה”ל בחרו לחסוך היכן שלא צריך לחסוך וכולנו שילמנו ביוקר.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter