באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

חינוך והיי טק לומדים מיקנעם

חינוך והיי טק לומדים מיקנעם

צוות הטלוויזיה הממלכתית של דרום קוריאה הגיע ליקנעם להכנת תכנית מרכזית על החינוך היישובי ופארק ההי טק שבעיר

יקנעם ממשיכה להוות מודל לחיקוי עבור יישובים רבים ומדינות בעולם, והשבוע ביקר בעיר צוות של הטלוויזיה הממלכתית של דרום קוריאה במטרה להכין פרק על החינוך היישובי ופארק ההיי טק שבעיר. במהלך היום ראיין הצוות את ראש העיר, סימון אלפסי, ואת מנהלת אגף החינוך ד”ר סימה ניסלבאום, וביקר בגני ילדים ביישוב ובפארק ההיי טק.

הביקור החל בפגישה עם רה”ע שנתן סקירה על יקנעם.  בראיון אמר רה”ע  שהחינוך מראשית דרכו עומד אצלו בראש סדר העדיפויות, והוסיף שהעירייה משקיעה כל שנה כ- 50% מתקציבה בחינוך, ושצריך להאמין בחינוך על מנת להשקיע בו משאבים כל כך גדולים, והוא מאמין גדול. רה”ע סיפר על ההשקעות הרבות כבר מהגיל הרך, ואמר שההשקעה בגיל הרך היא סוד ההצלחה, והיא באה יחד עם חשיבה לטווח הארוך, יצירתיות, ביטחון והיכולת לקחת סיכונים שיש בהם סיכויים. בתום הריאיון פרגן צוות הטלוויזיה לראש העיר ואמר לו “יש לך את כל היתרונות שצריך ראש עיר”.

מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום אמרה לטלוויזיה הממלכתית בדרום קוריאה שאנו מאמינים שכדי לפתח יצירתיות נדרש חופש, כדי להרגיש חופשי צריך להיות מוגן, מוכל ושיאמינו בך. זו הסיבה הוסיפה המנהלת שכבר בגיל גן הילדים הזמן המוקדש למשחק חופשי הוא בערך 50% מהזמן.  יקנעם עברה מהפכה. ילד וילדה שמתעוררים ביקנעם ורואים את פארק ההייטק מול העיניים יודעים שהשמיים הם הגבול. הם יכולים לשאוף הכי גבוה שאפשר. זו שאיפה מעשית אבל גם מטאפורה שהכל אפשר אם רק תרצו. אנחנו כאן לתת לילדים את ההזדמנות והתנאים להצליח סיכמה ד”ר ניסלבאום.

לאחר מכן ביקר הצוות בגן ‘דקל’ ושמע מהגנן, חנן שגיא על הפעילות המגוונת בגן כולל פעילות הילדים במרחב.  הצוות שמע מהגנן על דילמות שונות, וזה סיפר  שבגן הילדים מקבלים כלים להתמודדויות שונות כמו במקרה של ריב על מי משחק ראשון במשחק. בהקשר לכך ציין הגנן שהצוות לא שופט, אלא נותנים לילדים לפתור את הדילמות ביניהם בעצמם וזאת בעזרת כלים שהעניקו להם.

משם המשיך הצוות לגן ‘דולב’ ושמע מהגננת מירב לייזר על  התכניות שמובלות בגן, ועל הדרכים להעצמת כל ילדה וילד ללא יוצא מן הכלל.

בתום הביקור בגני הילדים  ביקר הצוות בפארק היי טק היישובי ונפגש עם מנכ”לי חברות. בחברת EMT שמע הצוות מיניב הדר איך הניסיון שהוא רכש מחוץ למסגרת הלימודים איפשר לו למצוא דרכים למנף את היתרונות של יצרן קטן וזריז על מנת להתחרות מול חברות ענק, ועל איך חברתו משתלבת בסביבה הטכנולוגית המיוחדת של יקנעם.

בחברת Onvego  סיפר לצוות מארק היפץ על חשיבות הקשר בין יזמות לטכנולוגיה, על חשיבות השילוב בין מדענים שעלו מרוסיה כמוהו וצעירים שגדלו בסביבה חינוכית ישראלית, ובמיוחד על ההשפעה של הצבא דרך החשיבה של אנשי הייטק ישראליים. הביקור בחברות השונות התקיים בליוויו של צבי בן אליה מ – Startup Village Yokneam.

הגעת הטלוויזיה הממלכתית של דרום קוריאה היא פועל יוצא של רצון הקוריאנים ללמוד מהחינוך ומההי טק שביקנעם, ולבחון את הקשר בין החינוך שבעיר ובין הפיכתה של יקנעם לעמק הסיליקון של הצפון. הקוריאנים ביקשו לבדוק איך חינוך ממלכתי פועל בראייה הוליסטית, מעצים את המסוגלות העצמית ומחנך ליצירתיות החל מהגיל הרך.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

“גאים שמודלים חינוכיים כמו גם הקמת פארקי היי טק ביקנעם זוכים להצלחה בינלאומית. מערכת החינוך של דרום קוריאה נמצאת בראש המדדים הבינלאומיים, והעובדה שהם באים ללמוד מאיתנו מעוררת השתאות. שמחנו להציג את החינוך היישובי ואת פארק הייטק ואת הקשר ביניהם. ההשקעות ביקנעם הן רבות, ואני שמח שהתוצאות בהתאם ושאנו מהווים מודל לחיקוי”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter