באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

חיל התותחנים בזרוע היבשה

חיל התותחנים בזרוע היבשה

קבלו את החיילים שבזכותם אנו חוגגים את החג בבטחה

לקראת החגים הבאים עלינו לטובה נחשוף את סיפורם של ששת מפקדי הגדודים באגד ארטילרי 215 של חיל התותחנים. לכל מג”ד, בין אם בשירות סדיר ובין אם במילואים, יש אחריות אישית על פקודיו, מהחייל הפשוט ועד לקצינים הבכירים בגדוד. תפקיד המג”ד הוא תפקיד מאתגר, אינטנסיבי ואיתו מגיעה אחריות גדולה- הן על החיילים והן על תושבי המדינה. אלו הם האנשים שבזכותם אנו זוכים לחגוג את החג בבטחה בביתנו.

סא”ל אסי רחמים, מפקד גדוד 55, גדוד “דרקון”. אסי, בן 36 בעל תואר במדעי המדינה, גר במטולה יחד עם אשתו ושלושת ילדיהם. אסי גדל והתחנך בקריית שמונה ובגיל 18 התגייס לצה”ל לחיל התותחנים ושירת בגדוד 411 של אגד ארטילרי 282. אבי מספר כי תמיד רצה לפקד על חיילים ולהוות להם דמות משמעותית, לכן יצא לקורס מפקדים ואחריו לקורס קצינים. עם סיום הקורס שירת במספר תפקידי מפתח, כגון מפקד פלגה, סגן מפקד סוללה ועוד.
במלחמת לבנון השנייה שירת אבי כמפקד סוללה ולאחר מכן יצא ללימודים. עם סיום התואר חזר לאגד 282 ושירת כסגן מפקד גדוד 411, ולאחר מכן כקצין סיוע ארטילרי באוגדה 91, אוגדה מרחבית בצפון הארץ. אסי יצא לקורס מג”דים אשר בסופו הפך להיות מפקד האימון המתקדם בחיל התותחנים במחנה שבטה.
כיום, הוא מפקד גדוד “דרקון” זה מספר חודשים ונמצא בקו בחטיבה המרחבית 300 באזור הגליל העליון. המשימה של הגדוד היא הגנה על יישובי המקום ועל האזרחים, משימה אותה עושים בהצלחה רבה. על החלטתו לשרת כמג”ד אומר אסי: “היה לי חשוב להמשיך לפקד על אנשים. תפקיד המג”ד הוא תפקיד אינטנסיבי ומספק. אני תמיד מחפש לאתגר את עצמי, מפקדי אמרו לי לצאת לקצונה, אמרו שמפקד טוב הוא אדם בעל מוטיבציה ויכולת מחשבה לרחוק, לראות את התמונה הרחבה ואני מרגיש שלי יש את זה״.

סא”ל נעם סובל, מפקד גדוד 402, גדוד “רשף”.  נעם, בן 34, מתגורר כיום בכפר יונה יחד עם אשתו וביתו. נעם גדל והתחנך בעיר באר שבע ולמד הנדסה וניהול. בשנת 2002 התגייס נעם לאגד ארטילרי 215, והגיע לגדוד 402, אותו הגדוד עליו הוא מפקד כיום. ההחלטה לשרת בחיל התותחנים הייתה פשוטה עבורו- נעם מגיע ממשפחה של תותחנים. גם אביו וגם אחיו שירתו בחיל ולכן הבחירה לאן להתגייס הייתה ברורה לו. אחרי שירות של כשנה בגדוד יצא נעם לקורס קצינים. “תמיד רציתי לפקד”, הוא אומר. נעם שירת במספר תפקידים משמעותיים באגד, את רובם עשה בגדוד 402. בין היתר שירת נעם כסגן מפקד סוללה, מפקד סוללה וסגן מפקד הגדוד.
בתחילת מבצע “צוק איתן” שירת סובל כסגן מפקד הגדוד. הוא מספר כי המבצע היה משמעותי מאוד עבורו: “התותחים והסיוע שאנחנו נותנים לכוחות המתמרנים בשטח הוא עצום”. האירוע שמבחינתו היה הכי משמעותי במהלך המבצע היה סיוע האש הארטילרי שניתן לחטיבת גולני בקרב בסג’עייה. “ירינו בשביל לעזור להם לצאת שם. ירינו על שתי נקודות ברצף, 200 פגזים תוך כמה דקות”, הוא משתף.
סובל יצא ללימודים, בסופם חזר לאגד בתור קצין האג”ם. לאחר מכן יצא לקורס מג”דים בסופו הפך להיות מפקד גדוד 402, הגדוד בו גדל וצמח. על החלטתו לשרת כמג”ד הוא אומר: “זה נראה לי שיא בקריירה צבאית מבחינת יכולת ההשפעה על אנשים. יש באפשרותך לממש את משימות הדרג הצבאי וגם לפקד על אנשים בגובה העיניים. תמיד הסתכלתי והערכתי את המג”דים שלי, רציתי להיום כמוהם”.
כיום, נמצא נעם בחטמ”ר עציון שבאיו”ש יחד עם הגדוד בתעסוקה מבצעית, שם הם שוקדים על שמירת התושבים והצלחה במשימה.

סא”ל (מיל’) גלעד שריר הוא מפקד גדוד היחמ”ם (יחידת מודיעין מטרות) של אגד ארטילרי 215. גלעד, בן 39, נשוי ואב לשלושה, עובד כעורך דין באזרחות וכמפקד גדוד שלם במילואים. גלעד גדל במטולה ושם גר עד היום יחד עם משפחתו. את תחילת שירותו הצבאי התחיל בחטיבת גולני, לשם התגייס בשנת 1996, ולאחר מיונים הגיע לפלוגת עורב גולני. “תמיד ידעתי שאני רוצה להיות קרבי ולתרום למדינה שלי כמה שיותר”, מספר גלעד. גלעד יצא לקצונה ובין היתר שירת כסגן מפקד עורב גולני עד שחרורו בשנת 2000 בדרגת סגן. בשירות מילואים היה גלעד אחראי על נ”ט כקצין גדס”ר בחטיבה המרחבית עציון שבגזרת איו”ש. “בגלל התעסקותי בתפקיד מודיעיני במילואים עברתי לתפקיד סגן מפקד גדוד היחמ”ם של אגד 215”, הוא אומר, “גדוד היחמ”ם הוא למעשה העיניים של מפקד האוגדה. הגדוד מספק תמונה מלאה של הנעשה בשטח, תצפיות בלב שטח האויב, הגדוד מספק הבנה של פריסת כוחות האויב ופגיעה במטרות רלוונטיות”.
לאחר ששירת כשנה בתור סגן מפקד הגדוד התקדם גלעד לתפקיד המג”ד, בו הוא משרת עד היום. על שירות המילואים אומר גלעד: “בסוף אתה חלק מחברה שצבא ומילואים הם חלק מהחיים בה, לתת מעצמך קצת לסביבה ולמדינה, להיות מעורב. זו זכות גדולה לפקד על גדוד משמעותי ועל אנשים מדהימים והחובה שלנו היא לעשות זאת כל עוד אנחנו יכולים”.

סא”ל (מיל’) בעז רקוץ’, מפקד גדוד 7642 של אגד ארטילרי 215. בעז, בן 36 מתל אביב, נשוי ואב לשניים: מיכאל (3) ותמרה (1). בעז הוא מנהל מערכת תקשורת בשם ׳המשרוקית׳ וזהו עיסוקו ביום יום. הוא נולד בתל אביב, שם גדל וגר עד היום. את שירותו הצבאי התחיל בחיל התותחנים בשנת 2000, כאשר התגייס להיות תותחן באגד ארטילרי 282. תוך כדי שירותו הצבאי יצא בעז לקצונה, ולקח חלק משמעותי בלחימה במלחמת לבנון השנייה בתור קצין בקבע.
בעז עבר מספר תפקידים באגד 282, תפקידו האחרון במערך הארטילריה היה מסו”ל (מפקד סוללה) במלחמת לבנון השנייה. לאחר שסיים את תפקידו כמסו”ל עבר לגדוד החמ”ם 427, גדוד הכפוף לחיל התותחנים ועושה שימוש באמצעי לחימה בתוצרות שונות. בגדוד זה שירת עד שנת 2008 בתור סגן המפקד. לאחר תקופה ממושכת בצבא, השתחרר בעז בדרגת רב סרן ונסע ללמוד תואר שני ביחידות בין לאומיות בארצות הברית. לאחר שחזר לארץ והתחיל לעשות מילואים שמע כי יש צורך במג”ד באגד ארטילרי 215 ולכן יצא לקורס מג״דים. הוא אומר: “יש בי צד שמאמין בהתנדבות ותרומה לחברה. הצבא הוא אחד האפיקים המרכזיים שבהם אפשר לממש תרומה לחברה ולמדינה”. כיום בעז הוא מפקד גדוד 7642 ונמצא בתפקיד זה כבר ארבע שנים, וכן לחם יחד עם הגדוד בזמן מבצע “צוק איתן”. “לעשות מילואים כמפקד גדוד זה לא קל, אני מוצא את עצמי בשירות מילואים פעיל לעיתים פעם בשבוע ולעיתים יותר, זה לוקח ממך הרבה זמן אבל זה משמעותי ומתגמל”, הוא אומר.

סא”ל (מיל’) מטיאס פדריבה הוא מפקד גדוד 531 באגד ארטילרי 215. מטיאס, נשוי ואב לשלושה ומתגורר ביישוב נעלה. מטיאס נולד בארגנטינה ועלה לארץ יחד עם משפחתו כאשר היה בן 15. הוא מספר כי הוא ומשפחתו תמיד הרגישו חיבור עמוק לישראל וציונות בלבם. כשהתקרב למועד גיוסו היו לו מספר אפשרויות. חברים סיפרו לו על המשפחתיות והאווירה הטובה שיש בחיל התותחנים, ועל כך שזהו חיל משמעותי וחשוב בזמן לחימה. כך, התגייס בועז לאגד ארטילרי 282 והגיע לגדוד 404, כיום גדוד מילואים. לאחר שסיים את הכשרתו ועלה לגדוד, יצא מטיאס לקורס מפקדים ומיד אחר כך יצא לקורס קצינים. עם סיום קורס הקצינים הגיע לגדוד 55, גדוד “דרקון” של אגד ארטילרי 215. תפקידיו באגד היו מפקד פלגת טירונים, קצין סיור גדודי, ע’ קצין מבצעים של הגדוד, סגן מפקד סוללת טירונים וסוללת מפקדים ובתפקידו האחרון היה מפקד סוללה ב’ בגדוד. מטיאס השתחרר כשהיה בן 27 ולמד הנדסה, תעשייה וניהול. אחרי כשלוש שנים כמפקד פלוגת הסיור של האגד במילואים, הציעו לו להשתלב בתפקידי מפתח אשר בסופם יהפוך להיות מפקד גדוד במילואים. ואכן, היום משרת מטיאס כמפקד גדוד ארטילרי במילואים. “הרגשתי מחויבות לאגד ולמשימה. הבנתי שאין הרבה אנשים שמתאימים לתפקיד, וזהו תפקידי לקחת אחריות ולשמור על המדינה”.

סא”ל (מיל’) אלון היימן הוא מפקד גדוד 403 באגד ארטילרי 215. אלון, בן 38, גדל וגר כיום בחיפה, הוא נשוי ואב לשלושה ילדים. באזרחות אלון מנהל קריירה מצליחה: הוא מנהל איכות בחברה של מכשור רפואי. את שירותו הצבאי התחיל בשנת 1997, כאשר התגייס לאגד ארטילרי 282, ושובץ בגדוד 405. לאחר תקופה בה עבר הכשרה והיה לוחם, יצא אלון לקורס קצינים מיוחד, קורס אשר הכשיר אותו להיות קצין סיוע ארטילרי. תפקיד זה הוא שונה מתפקידו הקודם, עליו הוא מספר: “בתפקיד הזה אתה בצד השני של התותח, אתה נמצא בשטח עם כוחות החי”ר ומכווין את האש הארטילרית”. למעשה, אלון אחראי על ההכוונה של התותחים ועל סיוע האש ליעד על פי הנדרש.
במסגרת תפקידו כקצין סיוע ארטילרי, שירת אלון במספר יחידות שונות. תפקידו האחרון בשירותו הסדיר היה אלון קצין הסיוע של גדוד 51 בחטיבת גולני. עם שחרורו מהצבא עשה מילואים כקצין סיוע ארטילרי של חטיבה 12. לאחר סיום תפקידו בחטיבה, הפך אלון להיות סגן מפקד גדוד  403 באגד 215.
כיום, משרת אלון כמפקד הגדוד כבר כחצי שנה. “להיות מג”ד במילואים זה לא תמיד קל, אנחנו עובדים קשה ומשלבים בין חיים אישיים וקריירה ובין המחויבות לצבא”, הוא משתף, “הרגשתי שאני מסוגל לתרום מעצמי למדינה ולחברה ולהתקדם באותו הזמן דרך שירות משמעותי במילואים”.
עם מפקדים שכאלה, אין ספק כי צפויה לנו שנה שקטה ובטוחה וחגים רגועים. מצדיעים להם!

  • חיל התותחנים בזרוע היבשה
  • חיל התותחנים בזרוע היבשה
  • חיל התותחנים בזרוע היבשה
  • חיל התותחנים בזרוע היבשה
  • חיל התותחנים בזרוע היבשה

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter