באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

חיזוק קשרי הערים התאומות

חיזוק קשרי הערים התאומות

יקנעם מרחיבה את קשרי הערים התאומות שלה, ובטקס מרשים נחתם הסכם שיתוף פעולה וברית ערים תאומות עם מחוז גאבלה שבאזרבייג’ן

לטקס המרגש והחגיגי שהתקיים בגבאלה הגיעו ראש העיר, סימון אלפסי וסגנו, רומן פרס ובמהלכו חתם אלפסי יחד עם מקבילו, מושל המחוז סבוחי אבדולייב על ההסכם בין שתי הרשויות. הטקס נערך במעמד שגריר ישראל באזרבייג’ן, דן סתיו, סגני המושל, ואישים בכירים אחרים, וכבר באותו הערב התקיימה פגישת עבודה בין שני הצדדים. במסגרת חיזוק הקשרים בין שתי הרשויות יקודמו שיתופי פעולה בתחומי הכלכלה, התעשייה, התרבות, הספורט, האומנות, איכות הסביבה, התיירות, ועוד.

במהלך הביקור באזרבייג’ן ביקרו ראש העיר וסגנו בבניין המושל, ועמדו מקרוב על העבודות הרבות שנעשות באזור. השניים ביקרו בפארק התעשייה בגבאלה מתוך כוונה להמשיך להביא ולקדם שיתופי פעולה. אלפסי סיפר על שיתופי הפעולה בתחום התעשייה בין אזרבייג’ן לחברת אלביט שיושבת ביקנעם, והדגיש את החשיבות בחיזוקם של הקשרים הללו. אלפסי ופרס ביקרו במרכז השירות לתושב “אסאן” שהמיוחד בו הוא שכל השירותים ניתנים בבניין אחד, והמודל הזה בהחלט יכול להוות מודל לחיקוי כאן בארץ. לאחר מכן נערך ביקור בהיכל התרבות המקומי שכולל מספר אולמות, כאשר בכל אולם כ- 1500 מקומות ישיבה. אלפסי ופרס ביקרו גם במוזיאון הממלכתי של ההיסטוריה המקומית, בבית המקדש האלבני, ובמתחם אתרי הנופש הבינלאומי שנמצא במקום.

בביקורם בבאקו הגיעו אלפסי ופרס ללשכתו של נשיא אזרבייג’ן ונפגשו עם סגן ראש המטה של הנשיא איתו דיברו על יחסי ישראל אזרבייג’ן. בנוסף לכך, נפגשו השניים בפרלמנט עם חבר הפרלמנט היהודי יבדא אברמוב. רגע מרגש היה כאשר השניים ביקרו בשדרה לקבורת כבוד שסמוכה לבניין הפרלמנט האזרי, והניחו זר  על קברו של תושב באקו יאן מאירוביץ ז”ל שמשפחתו מתגוררת ביקנעם. יאן נהרג בראשית שנות ה – 90 בעת השתלטות עוינת של הצבא הסובייטי על באקו. לאחר מכן ביקרו השניים בבית הכנסת הספרדי המרכזי בעיר שהורחב לפני כשלוש שנים במימון נשיא אזרבייג’ן. במהלך שהותם התראיינו השניים לתקשורת המקומית כמו גם לתחנת הרדיו הממלכתית, וסיפרו על יקנעם, התפתחותה של העיר, שגשוגה, מערכת החינוך, פארק היי טק, ועוד.

הרפובליקה של אזרבייג’ן היא מדינה מוסלמית. לאזרבייג’ן מורשת תרבותית עתיקה והיא ידועה כבעלת אחת החברות האסלאמיות המתקדמות והחילוניות ביותר, ונחשבת לאחת המדינות המוסלמיות בעלות הסובלנות הדתית הגבוהה ביותר. אזרבייג’ן היא ידידה של ישראל ולשתי המדינות מערכת יחסים כלכלית וביטחונית מצוינת. אזרבייג’ן מהווה כיום דוגמה ומופת למדינה טולרנטית שמאפשרת בתחומה חיים משותפים לכל העדות.

מחוז גבאלה נחשב לאחד המחוזות המובילים והתיירותיים במדינה, ומתגוררים בו למעלה ממאה אלף תושבים.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

“אנו שמחים להרחיב את קשרי ערים התאומות שלנו עם מדינה נוספת ולחתום ברית ערים תאומות עם מחוז גבאלה שבאזרבייג’ן. הביקור שלנו היה עשיר מאוד וכלל קידום של תחומים ונושאים רבים, ואין לי ספק שהקשרים שנרקמו בשנה האחרונה, והחתימה הרשמית בביקור על הסכם שיתוף הפעולה יובילו לשיתופי פעולה בתחומים רבים לרבות בתרבות, ספורט, תעשייה, איכות הסביבה, ועוד. האוכלוסייה האזרית היא אוכלוסייה חמה מאוד שאוהבת ואוהדת את ישראל. אני מודה מעומק הלב לסגני, רומן פרס, על היוזמה והרעיון לקידום הסכם ברית ערים תאומות עם גבאלה, ואני בטוח שהקשרים יניבו תוצאות לשני הצדדים, והקשר בין שתי המדינות כמו גם בין שני היישובים יילך ויתחזק”.

סגן ראש העיר, מר רומן פרס:

“בסוף מאה ה19 ותחילת המאה ה – 20, כאשר במדינות רבות באירופה התחילו לרדוף יהודים, העם האזרי פתח את שעריו ואת ליבו וקלט מאות אלפי יהודים למדינתו. מאז נוצרו יחסים חמים ומיוחדים במינם בין העמים שלנו, ובהמשך בין מדינת ישראל לאזרבייג’ן. אני כיליד באקו, עיר הבירה של אזרבייג’ן, גאה בכך שיצרנו יחסי ברית ערים בין המדינות שלנו. אני מודה לראש העיר סימון אלפסי על קידום היחסים האלה ומשוכנע שנהפוך את ההסכם שנחתם למעשים”.

  • חיזוק הקשרים עם הערים התאומות
  • חיזוק הקשרים עם הערים התאומות
  • חיזוק הקשרים עם הערים התאומות
  • חיזוק הקשרים עם הערים התאומות
  • חיזוק הקשרים עם הערים התאומות

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter