באנר עליון
באנר עליון

חזרה לבית הספר : עצות להורים לקראת פתיחת שנת הלימודים

חזרה לבית הספר : עצות להורים לקראת פתיחת שנת הלימודים

לקראת פתיחת שנת הלימודים מגיש צוות המומחים של מרכז קשת והחוג לגיל הרך – מכללת אורנים עצות להורים

  1. שיחה עם הילד

רגע לפני החזרה ללימודים שבו בהרכב משפחתי המתאים לכם ושוחחו עם הילדים על מה היה בחופש, מה מתוכנן לנו לשבוע הקרוב ומה בהמשך. בדקו עם ילדכם מה ירצה לשים לעצמו כמטרה לשנת הלימודים הקרובה והקפידו לבחון יחד מידי פעם במהלך השנה את פעולותיו להשגת המטרה.

  1. מקדימים לחזור מהחופשה המשפחתית

באם אתם בעניין חופשות משפחתיות בקיץ, אנו ממליצים לאפשר לפחות שבוע מרווח לפני תחילת שנת הלימודים ללא חופשות, על מנת להתכונן לשנת הלימודים מכל ההיבטים. חשוב שהילדים ייפגשו שוב עם חבריהם, יהיו בפעילויות בית ספריות / כיתתיות מקדימות ו/או פעילויות של תנועות נוער, יוכלו לארגן את החדר ופינת הלמידה שלהם מחדש, יוכלו להיפרד מחפצי החופש שנערמו בבית, כמו גם לרוקן ולפנות ציוד לימודי / מחברות מהשנה החולפת.

  1. מקפידים על סדר יום

כעשרה ימים לפני תחילת שנת הלימודים, סגלו שגרת ביניים; חיזרו לשעות יקיצה ושעות שינה קרובים ככל האפשר לנהוג בתקופת הלימודים. חיזרו לשעות ארוחות מאורגנות בזמנים קצובים (בוקר, צהריים וערב), הפחיתו אכילת חטיפים וממתקים מלאי מלחים וסוכרים והקפידו על מרכיבי תזונה בריאים. חיזרו לארוחות משפחתיות. הקטינו בהדרגה שעות מסכים, במידה והן מעבר לנהוג בשגרה. תזכרו את סדר היום הנהוג במהלך הלימודים: זמן קבוע לסדר וארגון חפצים, זמן להכנת שיעורי בית, זמן מפגש עם חברים, שיבוץ חוגים בימים קבועים ועוד. “החזירו” את השעון אל מול העיניים.

הציבו לוח שנה עם תאריכים חשובים ועם אפשרות להוסיף מטלות או אירועים משמעותיים. הקפידו להודיע לילדכם מראש על פעילויות משפחתיות / אישיות / מיוחדות. ציידו את ילדכם ביומן אישי וכן צרו יומן משפחתי בו לכל בן משפחה יש מקום לכתוב את הסטטוס שלו לאותו יום ו/או כתיבת משימות מיוחדות. יומן כזה יכול גם להיות גם בצורת לוח תזכורות ופתקים. חשוב להקפיד על סדר הגיוני ורציף בלוח.

  1. רכישת ציוד

הקדימו את זמן רכישת הציוד, על מנת ללכת עם הילד ברוגע לרכישת הציוד ולא בעומס של קונים בסוף החופש. את סידור הציוד והתאמתו לילד חשוב לעשות בסמוך לתחילת שנת הלימודים בשבוע שגרת הביניים. יש לכך חשיבות של הכנה רגשית ומנטאלית לחזרה לספסל הלימודים.

  1. תנאים ללמידה

הקפידו שיהיה מותאם לממדי הילד, תאורה מספקת, משטח למידה וכתיבה מרווח, פנוי בנפרד ממחשב ועוד. פנו מגירה לציוד זמין: מספריים, מחורר, מהדק וכו’ ומגירת עודפים של ציוד כתיבה וציוד מתכלה, על מנת שהילד יהיה מצויד תמיד (לא בהכרח ציוד חדש, על מנת לא לעודד איבוד חפצים).

  1. ארגון חפצי הלימוד

עיטוף מחברות וספרים בצבעים שיאפשרו שליפה מהירה על פי מקצוע. על מנת להקל על הארגון, מומלץ להכין מערכת שעות בה שם המקצוע כתוב בצבע העטיפות, לדוגמה: מחברת וספר תורה בעטיפה כחולה וכך גם בתוך מערכת השעות, מקצוע התורה ייכתב בצבע כחול.

קלמר מסודר יאפשר התמצאות ושליפה מהירה של הציוד הנדרש. מומלץ לרכוש קלמרים עם מספר תאים ולהקפיד על סדר קבוע בקלמר (תא קטן: עפרון, מחק, מחדד, סרגל, טיפקס ומחוגה – תא אמצעי: עפרונות צבעוניים – תא חיצוני: טושים ומדגישונים).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter