באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

חוקרי המחר הצעירים

חוקרי המחר הצעירים

לאחר חודשים בהם העלו השערות, ניסחו שאלות חקר, הכינו מערך ניסוי, הביאו ממצאים, קיימו דיונים והסיקו מסקנות, התכנסו באשכול פיס נציגי תלמידי שכבות ח’ וט’ של “אורט אלון”, ותלמידי שכבות ו’ מבתי החינוך היסודיים ביישוב ליריד חקר יישובי והציגו את מחקריהם השונים

היריד נפתח בתערוכה בה הוצגו המחקרים השונים, והתלמידים הסבירו על התחום אותו בחרו לחקור, על המחקר שערכו והמסקנה אליה הגיעו.  הנושאים שהוצגו על ידי התלמידים היו מגוונים והעידו על יצירתיות רבה.  תלמידי “הדסים” הסבירו על הכיפה שהם פיתחו, ושהיא גם כובע. תלמידים אחרים מבית החינוך פיתחו “מחברתה” שילוב של מחברת וטיוטה. תלמידים נוספים מבית החינוך פיתחו תיק – תיקייה.  תלמיד “ארזים” חקרו את השפעתם של גופים על הטמפרטורה שבתוכם. קבוצה אחרת מבית החינוך בדקה את השפעת סוג העטיפה על מידת הבשלת הפרי.  קבוצת תלמידים מבית החינוך “אורנים” בדקה את הלחץ בו שרוי אדם במהלך משחקי מחשב. תלמידת בית החינוך בדקה את התמוססות קליפת הביצה במשקאות שונים. קבוצה מבית החינוך “דליות” בדקה את קצב פירוק נשר העלים בחורשה לעומת הבוסתן. קבוצה אחרת בדקה את חומר הקירות בבנייה ירוקה. קבוצת תלמידי ח’ מחט”ב החדשה “אורט אלון” בדקו את הגורמים המשפיעים על נביטת זרעי התורמוס. קבוצה אחרת בדקה את השפעת מבנה העץ מרחק הענף מהגזע ומהקרקע על נפח המים בקרבת הענף. קבוצת תלמידי ט’ בדקה  את גלי הקול בגיטרה. קבוצה נוספת בדקה אופציה לרכבת אלקטרומגנטית.

בתום הצגת הפרויקטים התכנסו כולם באולם האשכול. ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי בירך את התלמידות והתלמידים, ואמר שמרגש מאוד לראות את המחקרים ולשמוע את ההסברים המנומקים. ראש העיר אמר לתלמידים שלמחקרים שלהם יש פוטנציאל עתידי רב, והוסיף שככה בדיוק התחילו הסטארטאפים שצמחו בפארק התעשייה ביקנעם. מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום בירכה ואמרה שאנחנו מאמינים בכל אחד ואחת, והוסיפה שיקנעם התברכה בנשים ואנשים שיוצרים הזדמנויות. המנהלת אמרה לתלמידים שחשיבה ביקורתית תוביל אותם להמצאות חדשות, והוסיפה שמערכת החינוך ביקנעם פותחת חלון ענק של הזדמנויות לכל אחד להצליח. מנהל היחידה הסביבתית, עילי קורן בירך ואמר שיקנעם צועדת יותר ויותר לכיוון הירוק, וכאן שמים דגש  של פיתוח לצד שימור. קורן קרא לתלמידים להמשיך להיות יצירתיים, ליזום ולהעיז.

בסיום התקיימה הרצאתו של הצפר יהונתן מירב “ציפורים בנדידה” והקהל למד על ציפורי ארץ ישראל בכלל וביקנעם בפרט.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי הוסיף ואמר כי “למדינת ישראל אין  נפט או זהב, אלא את המוח היהודי הממציא.  ממה שראיתי היום בהחלט יש עתיד למחקר ולהיי טק. אני מאוד גאה בתלמידות ובתלמידים על התהליך שעברו ועל חשיבתם המקורית. ראיתי תלמידים בקיאים, סקרנים וחכמים. תודה למנהלת אגף החינוך, למנהלת אשכול הפיס, למנהלות בתי הספר, לרכזות למדעים, ולכל מי שתרם להובלת הפרויקט ולהצלחתו”.

ראש צוות ההיגוי ומנהלת אשכול פיס, הגב’ אתי גולן אמרה: “יריד החקר הוא שיאו של תהליך לפתוח מיומנויות חקר מדעי וטכנולוגי ופתרון בעיות.  ביקנעם הוא מתקיים זו השנה הרביעית ברציפות והפך למסורת. התלמידים וצוות הרכזות למדעים הוכיחו השנה כי אם מציבים יעד ושואפים אליו, משיגים אותו.  לכל אחד יש את הר האוורסט שלו, ובעבודת צוות פורייה גם השמיים הם כבר לא הגבול. ברצוני להודות למנחה המחוזית מטעם משרד החינוך, לרכזות, למורים למדעים ולמנהלות בתי הספר שתומכות בתהליך. תודה מיוחדת לראש העיר, למנהלת מחלקת החינוך ולמנהל היחידה לפיתוח סביבתי” .

  • חוקרי המחר הצעירים (קרדיט: דוברות)
  • חוקרי המחר הצעירים (קרדיט: דוברות)

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter