באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

חוה חקלאית חינוכית

חוה חקלאית חינוכית

בשנת תשע”ח נפתחה באופן רשמי חווה חקלאית עם סמל מוסד של משרד החינוך, החווה החינוכית חקלאית בנהלל, אחת מתוך 13 חוות חקלאיות במחוז צפון.

החווה, מנוהלת על ידי רחלי פרץ, בעלת תואר שני בחינוך, מורה לחקלאות, בעברה מנחה מחוזית לקיימות ומדעים במחוז צפון, בעיקר במגזר הבדואי, רקע חקלאי מבית ותשוקה לנושא. 

בחווה בנהלל עובד צוות של שישה מורים המלמדים חקלאות את מרבית ילדי העמק הלומדים בבתי הספר היסודיים, בכיתות ג’ ד’. בהמשך, בשנה הבאה, צפויים להשתלב בלימודים בחווה גם תלמידים מישובים סמוכים כגון גריפאת  – היישוב השכן.

רחלי פרץ, מנהלת החווה, מספרת על העשייה וחשיבותה: “לכבוד הוא לי לנהל חווה אליה מגיעים דור שלישי לחקלאי העמק. אני רואה בחווה החקלאית מעוז ללימודי חקלאות מקום בו ניתן לחבר את הדור הצעיר לאדמה, לזיקה לסביבה, לבריאות ועוד.

אז מה עושים בחווה החקלאית? תלמידי העמק מגיעים לחווה לשיעור שבועי, לומדים על פי תכנית לימודים מובנית וסדורה לכל שכבה. שליש מהשיעור עיוני ושני שלישים מהשיעור מעשי בשטח – לכל מורה וכיתה יש ערוגה אישית בה מגדלים מגוון רחב של צמחים וירקות על טהרת הגידול האורגני ושמירה על הקרקע. התלמידים יוצאים מכותלי בית הספר, מבלים זמן בלמידה חוץ כיתתית חווייתית ומשמעותית בכל מזג אויר. התלמידים מתחברים למעגל עונות השנה וחווים מקרוב את הצמיחה, הלבלוב והדילמות עימם מתמודד כל חקלאי כמו כן נהנים  מתוצרת חקלאית מגן הירק תוצרת אותה גידלו וטיפחו בעצמם.

רחלי פרץ, מנהלת החווה: “מבחינתנו, העברנו את הטאצ’ ממסך הנייד לאדמה – חשוב לנו שהתלמידים ירגישו אדמה בידיים יתחברו לעשייה ויתנתקו ולו במעט מהעולם הדיגיטאלי.

אנו בשאיפה שבשנה הבאה, מלבד בתי ספר מיישובים ערבים שכנים, יתארחו וילמדו בחוה גם גני ילדים מעמק יזרעאל, ותיקים מערים באזור וקבוצות נוספות. בעתיד הלא רחוק יוקמו  חממות מודרניות לעבודות חקר, וישרתו את התלמידים .

בחווה בנהלל מאמינים בחקלאות בת קיימא המבוסס על שימוש במשאבים זמינים בסביבה תוך שמירה על האדמה ועל האיזון האקולוגי. בחווה מקפידים במיוחד להשתמש בצמחיה ארץ ישראלית מקורית מתוך אמונה שיש לשמור על הזנים המקומיים.

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר, אמר השבוע, לאחר ביקור בחווה: “מרגש לראות את תלמידי העמק חוזרים לשורשים וחשים את רגבי האדמה בידיים, כמו חלוצי העמק והחקלאים שלנו. מלבד החוויה של גידול פרי עמלך במו ידיך, הרי שעבודת האדמה הינה מיסודות העמק שלנו וחשוב לנו לטפח את הזיקה לקרקע, לקיימות, לשמירה על השטחים החקלאים והפתוחים ולטפח דור ממשיך לחקלאים שלנו”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter