באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

זכאות לבגרות בעמק-כל מה שרציתם לדעת

זכאות לבגרות בעמק-כל מה שרציתם לדעת

משרד החינוך פרסם השבוע את נתוני הזכאות לבגרות על פי יישובים במדינת ישראל וכצפוי חלו שינויים בנתוני הזכאות יחסית לשנה שעברה. אתר YCOM ריכז עבורכם את כל הנתונים על מנת שתוכלו לדעת להבחין בין מי שעולה למי שיורד, כולל כל המשתנים הרלבנטיים.

יקנעם- עליה מתונה

לאחר כמה שנים בהן חלה עלייה משמעותית באחוז הזכאים לבגרות בעיר, נראה כי העלייה מתמתנת ובקרוב נתוני הזכאות לבגרות בעיר יתייצבו. 67.12% מתלמידי יקנעם היו זכאים לבגרות בשנה האחרונה עלייה של 0.57% לאחר שבשנה הקודמת עמדו הנתונים על 66.55%. אם כי יש לציין כי אחוז הזכאים לבגרות בקרב בוגרות ובוגרי התיכון היישובי עומד על כ- 80% בקירוב, הרבה מעבר לממוצע הארצי, וגבוה משמעותית מפילוח הנתונים שכוללים את כל בנות ובני היישוב כולל אלו שלומדים מחוצה לו.

זכאות לבגרות
אורט אלון, אלפסי גאה בו. צילום: רונן צומר.

ראש העיר, סימון אלפסי: “פרסום הנתונים מוכיח פעם אחר פעם את הצטיינותה של מערכת החינוך היישובית, ואני שמח להיווכח שוב כמה מערכת החינוך היישובית שלנו מתקדמת ומובילה את הבאים בשעריה להישגים רבים. אנו משקיעים רבות בתחום החינוך ובתיכון ‘אורט אלון’, ואני שמח שההשקעות הללו מוכיחות את עצמן. מערכת החינוך היישובית חותרת להישגים. כאן בונים תכנית אישית לכל תלמיד. יש מגוון רחב של מגמות בו כל תלמיד יכול למצוא את מבוקשו. מתוך דאגתי לאוכלוסיית היישוב כולה ללא יוצא מן הכלל, אני אבקש מאגף החינוך לפלח את 30% שלא זכאים לבגרות וזאת על אף שמרביתם המוחלט לומדים מחוץ ליקנעם ויחד נבדוק מה הסיבות שמונעות מהם קבלת בגרות מלאה ונבדוק אם יש מקום שנתערב על מנת לסייע להם להצליח”.

קרית טבעון-צניחה חופשית

נתוני הזכאות לבגרות בקרית טבעון עוררו ביישוב את הויכוחים שנערכו לפני הבחירות המקומיות בנושא החינוך. רק 75% מבוגרי קרית טבעון היו זכאים לבגרות בשנה האחרונה וזאת לעומת 78.98 בשנה שקדמה לה, צניחה של כמעט ארבעה אחוזים. ובוועד ההורים היישובי מפנים אצבע מאשימה כלפי המועצה.

סיגלית עין קדם, יו”ר וועד ההורים היישובי: “ירידה של כמעט 4% בשיעור הזכאות לבגרות מעידה כאלף מונים על הצורך בהשבת נושא החינוך לראש סדר העדיפויות של כולנו ובהגדלת המשאבים המושקעים בחינוך בטבעון. הדאגה לעתיד החינוך עומדת בבסיס ההחלטה על הקמת וועד הורים יישובי. מן הראוי שהמועצה וגם משרד החינוך יהיו מוטרדים כמונו מנתונים אלה ויפעלו למצוא את הדרכים ואת המימון הנדרש לכך. יש לנו אמון מלא באנשי החינוך ובמערכת החינוך בטבעון ואנו, כוועד ההורים היישובי, קוראים לראש המועצה ולמנהל מחלקת החינוך לפעול יחד עמנו כדי לחזק אותה ולהשיב אותה למקומה הראוי, כמערכת המציעה חינוך איכותי, ברמה מעולה, לכל ילד וילדה ביישוב”.

דוברת המועצה, עדנה פרידמן: “קרית טבעון הינה רשות בה אחוז התלמידים הזכאים לתעודת בגרות הוא מהגבוהים בארץ וזאת  ביחס לממוצע הארצי. בית ספר אורט גרינברג הוא בית ספר איכותי ומוערך ואנו גאים בצוות החינוכי ובתלמידים הלומדים בו.  יחד עם זאת, בשיתוף עם מנהל בית הספר החדש אִתי לוי,  אנו בוחנים את הנתונים ופועלים באופן שוטף על מנת לשפר את התוצאות ולמקסם את היכולות בשנת הלימודים הנוכחית”.

מגדל העמק- קפיצה מטאורית

כצפוי, אחוזי הזכאות לבגרות במגדל העמק הם נמוכים יחסית בשל האוכלוסיה החרדית הגדולה בעיר אשר כלל אינה ניגשת לבגרות ולמרות זאת הצליחו בעיר לרשום עלייה משמעותית של 5.51% בזכאים לבגרות לארח שבוגרי העיר עלו מ-51.96% זכאות לבגרות ל- 57.47% זכאות.

ראש העיר, אלי ברדה: “מערכת החינוך במגדל העמק גאה בבית הספר התיכון ‘אורט רוגוזין’ , בו עומדים אחוזי הזכאות על 81%. למרות שזה מחמיא לראות עליה דרמטית כל כך, אני עדיין מחזיק בדעה לפיה יש לנתץ את עגל הזהב שנקרא אחוז הזכאות לבגרות. תעודת הבגרות לבדה אינה חזות הכל ואינה מעידה על איכות הבוגר ועל איכות מערכת החינוך היישובית. צריך להפסיק ללמוד בשביל הציונים ולשכוח את החומר לאחר המבחן ולהתחיל לבסס את הלמידה על למידה משמעותית ולימוד המרחיב דעת, ידע ואופקים עם תעודת בגרות איכותית וערכית המקנה כרטיס כניסה לאקדמיה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter