באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

זוכרים את קולנוע עמית

זוכרים את קולנוע עמית

בערב מרגש, נוסטלגי ומיוחד ועם המון זיכרונות, ובהשתתפות ראש העיר סימון אלפסי, מ”מ אורי שמואל, המשנה לאה פדידה, ועם כ – 150 מתושבי העיר, כולל דמויות מרכזיות מאותה התקופה, חזרה יקנעם עשרות שנים אחורה, והעלתה על נס את הקולנוע הראשון ביישוב – קולנוע עמית שנוסד בשנת 1954.

מנחת הערב וקורס התיעוד היישובי סיפרה שאנו נזכרים הערב בנוסטלגיה, בילדות ובנעורים שלנו. ראש העיר, סימון אלפסי בירך ואמר שהוא מאוד שמח ונרגש לראות אנשים יקרים מדור המייסדים של היישוב. רה”ע ציין שחשוב לנו לתעד את העיר מאז הקמתה. רה”ע סיפר בעצמו על אותה התקופה בה היה בן 16, ואמר שסיפורי המעברה הם סיפורי גבורה. ראש העיר סיפר שבאותה התקופה קולנוע עמית היה הבילוי והאטרקציה המובילה ביישוב, והוסיף שהקולנוע הפגיש בין אנשים שיצאו וטיילו, וכך נוצרו חברויות רבות, כולל זוגות. רה”ע הזכיר את תושבת העיר מלכה מדו ז”ל שנהרגה  בשנת 1980 בהתרסקות מסוק במקום.

הבעלים של הקולנוע, גבי יחזקאל, אמר שהקולנוע הוא נוסטלגיה של התושבים, והוסיף שהוא איחד את התושבים. יחזקאל סיפר סיפורים מאותה התקופה, ובין היתר סיפר איך היה רב עם השותפים שלו כי היה מכניס לקולנוע ילדים בחינם. יחזקאל ציין שהיה מקרין סרטים ודואג לארוחה מלאה עבור הצופים לאחר הסרט, וכך היה מגיעים כאלף איש וכולם נכנסו ונהנו.

המתעדת מלכה כץ שתיעדה במסגרת קורס התיעוד את קולנוע עמית סיפרה את סיפורו של הקולנוע, וציינה שהוא נוסד בשנת 1954. כץ סיפרה ששמו של הקולנוע נגזר מרות הראשונה של שמם של השותפים שהחזיקו בו אז: עמרם הרצוג, מנחם לחמן, יוסף וייס, והאות ת’ הוספה כסוגרת את השם “עמית”. כץ סיפרה שהקולנוע פעל עשר שנים ונסגר לאחר פתיחת קולנוע בשיכון, אולם המשיך לפעול כאולם אירועים, ונסגר סופית בסוף שנות ה- 70.

מבנה קולנוע עמית לא נהרס והוא קיים עד היום, ופעיל כמבנה עם חנויות שמושכרות. החלק האמנותי של הערב כלל קטעי שירה בביצועם של איציק חנם, ריקי כהן, והדר ויטמן ברעם.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“ערב נוסטלגי וחוויתי במיוחד. התקופה ההיא הייתה מרגשת, ואני זוכר את האנשים היקרים שיחד איתם בנינו את הקולנוע הראשון, פתחנו מכלום את הדיסקוטק הראשון ביישוב, והיינו באים ונהנים. יקנעם היא עיר עם עבר מפואר ואנו מתעדים את היישוב על ידי מתעדות ומתעדים שמוכשרים לכך בקורס תיעוד שאנו מובילים. תודה מיוחדת למלכה כץ  על תיעוד הקולנוע”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter