באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

התצפיתניות החדשות של צה”ל

התצפיתניות החדשות של צה”ל

ביום ראשון הקרוב, עתידות להתגייס התצפיתניות החדשות של צה”ל. עם הכניסה לתפקיד האינטנסיבי אותו הן עתידות להתחיל בעוד ימים ספורים, הבאנו את סיפוריהן שלוש תצפיתניות מיוחדות, משלוש הגזרות- צפון, מרכז ודרום. סיפורן של שלוש מעביר למתגייסות תמונת מצב על התפקיד

בגזרת פיקוד מרכז:

הכירו את סמל עדי תמיר, בת 21, תושבת צור יגאל ותצפיתנית. עדי גדלה בציר יגאל והיא בוגרת התיכון עמי אסף. לפניי הגיוס סמל תמיר עשתה שנת שירות בירושלים דרך תנועת הצופים שבה הייתה לאורך השנים. עדי, לעומת בנות אחרות דווקא מאוד רצתה להתגייס לתפקיד התצפיתנית. “רציתי תפקיד שהוא מבצעי ושמעתי מהרבה בנות שכבר שירתו בו על החשיבות שלו במבצעיות ובמערך ההגנה, מאוד התלהבתי וביקשתי להתגייס לתפקיד זה”, עדי מספרת. עדי התגייסה לתפקיד עברה קורס בסיירים והגיעה לחמ”ל בחטיבה המרחבית מנשה, האמונה על מרחב טול-כרם וג’נין, באזור יהודה ושומרון. החמ”ל של עדי צופה על האזור הצפוני של הגזרה.

עדי מספרת על התפקיד: “התפקיד ממש משמעותי ויש השפעה ממש אדירה על אירועים שלמים. זה תםקיד שאי אפשר לחוות במקומות אחרים ובטח שלא באזרחות, ובעיניי התפקיד הכי מבצעי לבנות והכי בלב העשייה שהוא לא לוחמה”.

כשנשאלת מה הייתה רוצה למסור למתגייסות החדשות היא עונה: “מעבר למבצעיות ולחשיבות האדירה של התפקיד, החמ”ל הוא הבית. יש לנו אווירה ביתית והבנות בחמ”ל נהייץות החברות הכי טובות שלך. אל תקשיבו לסטיגמות, אנשיח הרבה פעמים לא מבינים את המכלול המדהים שיש לתפקיד עד שהם מגיעים אליו. תבואו בגישה טובה ועם ראש פתוח, ותזכרו, שתזכו להגן על אזרחים ועל המדינה באופן הכי ישיר שיש”.
בגזרת פיקוד הצפון:

למרות שיש קושי רב בשירות כתצפיתנית- התנאים לא קלים והשירות אינטנסיבי, יש גם כאלו אשר ממשיכות בשירותן הצבאי מעבר לנדרש וחותמות קבע להשאר ולעזור בחמ”ל. אחת מאותן בנות מיוחדות הינה סמל עדי זזון, בת 20 ממבשרת ציון אשר משרתת כיום כמפקדת בחמ”ל תצפיות במצפה עדי.

עדי התגייסה באוקטובר 15′ לתפקיד, כאשר גם היא בהתחלה הגיעה עם חששות ולא הייתה מרוצה מהשיבוץ. עם הזמן, בקורס שאורכו חמישה חודשים, היא נחשפה לעבודה המעניינת ולמדה המון. “תחילה שהגעתי לקורס הייתי בהלם, לא הבנתי כלום ולומדים ממש הכל מאפס” מספרת, “אבל ככל שלמדתי יותר ככה גם שמחתי שהתגייסתי לתפקיד. בקורס הוכשרנו מבחינה מקצועית על העמדה, והכוונת הכוחות שבשטח”. בתום הקורס, שובצה עדי בגזרת גבול לבנון, בגדוד 869 בעוצבת ברעם, “רציתי להגיע לגזרה הזאת כי היא הכי מעניינת, מדובר בגזרה רגישה בלי גדר, תמיד מעניין”. על המרחק מהבית היא מספרת כי היא באה ממשפחה צבאית אז המשפחה מאוד תומכת ואפילו באה לבקר.

לאחר חמישה חודשים בחמ”ל, יצאה עדי לקורס פיקוד ובמשך שלושה חודשים עברו תכנים על גישה פיקודית ואיך להיות מפקד טוב עבור החיילים, “הקורס היה ממש אינטנסיבי, בסופו של דבר תפקיד התצפיתניות הוא תפקיד קשה ולכן למדנו איך להתמודד עם החיילות וליצור להן אווירת ביטחון”. על ההחלטה לצאת לפיקוד מספרת כי היא רצתה לעזור לחיילות הבאות ולהעביר להן את הידע והניסיון שיש לה. בתום הקורס חזרה עדי לאותו חמ”ל בו שירתה, “היו קצת חששות האם זה באמת נכון לחזור לאותו מקום אבל עכשיו אני שמחה על השיבוץ הזה, זה ללא ספק היה טוב לחזור לחמ”ל שעכשיו כמו בית בשבילי”. עוד מוסיפה עדי, כי האווירה בחמ”ל טובה, כל אחת מהבנות מבינה את חשיבות התפקיד שלה ועושה אותו על הצד הטוב ביותר. “לכולנו יש מטרה משותפת, אנחנו נעזרות ומתייעצות אחת עם השנייה כל הזמן, בנוסף בחמ”ל יש דברים מסווגים שרק אנחנו יודעות ולכן זה יוצר תחושת קרבה ומעמיק את הקשר, רק אנחנו יכולות להבין אחת את השנייה”.

כיום, עדי בחרה להמשיך את שירותה בקבע והיא לא מתחרטת לרגע, “אני מאוד מתחברת לתפקיד ואוהבת אותו ואם יש הזדמנות לתרום עוד קצת אז למה לא?”. לבנות החדשות המתגייסות בראשון הקרוב לתפקיד, עדי רוצה להרגיע ולהגיד כי זה תפקיד מדהים, משמעותי וחשוב ואם יש מישהי שחושבת לפרוש שתחשוב פעמיים, “התפקיד באמת נותן המון, אני לא יכולה לחשוב על תפקיד יותר טוב מזה. רק מי שיושבת על עמדה יום יום מבינה את החשיבות של התפקיד, ההבנה כי אנחנו שומרות על אנשים והבתים שלהם”.

בגזרת פיקוד הדרום:

טוראי עדן כהן, בת ה-19 ממושב קדש ברנע, משרתת כתצפיתנית בגדוד איתם בבסיס קציעות. לעדן ארבעה אחים נוספים, היא האחות הקטנה ביותר במשפחתה.

למדה בתיכון ״נופי הבשור״ שבעוטף עזה, במועצה האזורית אשכול במגמת אופנה.

עדן התגייסה כתצפיתנית באוגוסט 2017, בדיוק כמו אחותה הגדולה נועה, ששירתה גם היא כתצפיתנית. היא עברה כאחת התצפיתניות טירונות וקורס בבסיס סיירים, במשך שלושה חודשים. ״כשרק קיבלתי את השיבוץ כתצפיתנית הייתי מאוד מבואסת ולא רציתי בכך״, אומרת עדן ומוסיפה, ״אולם נועה אחותי הסבירה לי עד כמה התפקיד משמעותי וחווייתי. לפני שהתגייסתי לא הבנתי את החשיבות והאחריות שבתפקיד. היום אני מבינה עד כמה טעיתי״.

״מהשירות הצבאי של נועה יש חוויה אחת שזכורה לי במיוחד. בשנת 2012, אחותי תפעלה וסיכלה אירוע של ניסיון חדירת מחבל סמוך לכיסופים. נועה זיהתה את המחבל, שהתחבא מאחורי גדר. הוזעקו הכוחות ונועה למעשה מנעה אירוע, ובזכותה נשמר ביטחון התושבים בישוב ובאזור. נועה קיבלה פרגונים רבים על תפעול האירוע המוצלח. הסיפור גרם לי להבין עד כמה התפקיד שעשתה משמעותי ועוצמתי״, משתפת עדן.

בסיום ההכשרה שובצה עדן בבסיס קציעות ולמעשה מצאה עצמה שומרת על הבית, כפי שרצתה. ״על מסך המחשב שלי מסומנת נקודה בשם ׳הבית של עדן׳, כך שאני תמיד צופה על הבית, מספרת עדן בחיוך.

״היום אני מאושרת בתפקידי כתצפיתנית. יש לי המון חברות טובות והאווירה מדהימה. אני מבינה את החשיבות שבתפקיד, אנחנו באמת ׳העיניים של המדינה׳. התפקיד עלול להיות לעיתים מאתגר אבל ללא ספק גם מספק. מחכות לכן בבית״, מסכמת עדן.

  • התצפיתניות החדשות של צה”ל
  • עדי-תמיר

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter