באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

התעללות קשה בכלבים ברמת ישי

התעללות קשה בכלבים ברמת ישי

מתנדבי ‘תנו לחיות לחיות’ גילו ברמת ישי כלבים אשר נורו באמצעות אקדחי ניטים על ידי קבלן של המועצה. לטענת העמותה האישור לכך ממשרד החקלאות פקע אך התופעה נמשכת.

בשבוע שעבר סערה הרשת בגין תמונה של בחור צעיר האוחז חתול בזנבו. אין ספק כי זוהי התעללות חסרת הצדקה אך מה שנעשה מזה חודש ברמת ישי על ידי קבלן של המועצה, גרוע אלפי מונים. קבלן המועצה החליט לטפל בבעיית הכלבים המשוטטים באמצעות אקדחי ניטים. הכלבים נורים באמצעות האקדחים הללו ומושארים לגסוס לעיתים במשך שעות ארוכות. לידי חדשות YCOM הגיעו תמונות מזעזעות ביותר של כלבים גוססים השמורות במערכת מכיוון שהן מאוד קשות לצפייה. השימוש באקדחי ניטים נחשף לפני כחודש דבר שגרם לתושבי רמת ישי להקים קול צעקה. וכשנדמה היה כי הופסק השימוש בשיטה הפסולה הזו , התגלה בסוף השבוע שעבר מקרה נוסף בו נורתה כלבה. הכלבה הגיעה למרפאת תנו לחיות לחיות כשהיא ירויה בחיבור שבין הרגל לבטן ומדממת. אין ספק שלו היא לא היתה נמצאת על ידי מתנדבי העמותה היא היתה גוססת במשך שעות ואולי אפילו ימים. ניתן להתווכח אם רצוי ומוסרי להרדים כלבים, אך אין ספק שגם אם מוחלט להרדימם יש לעשות זאת בצורה מהירה וחסרת כאבים ככל הניתן ,אך נראה כי ברמת ישי יש מי שסבלם של בעלי החיים לא מעניין אותו.

דקלה איילון, מתנדבת של תנו לחיות לחיות היתה בין אלה שגילו את הכלב הירוי ” הגעתי למקום וראיתי כלב אחד מת כשראשו מקופל. כלב שני נמצא במרחק של כמה מטרים נשם בכבדות ונראה שהוא לא בהכרה. במקום היו כמה סוסים קשורים, דקה אחרי שחניתי יצאו כמה בחורים עלו על הסוסים ועזבו את המקום. המשטרה הגיעה כמה דקות אחרי, באו הסתכלו על שני הכלבים שאלו מה אנחנו מתכוונים לעשות עם הכלב הפצוע. דקות ספורות אחרי שהשוטרים הגיעו יצא בעל המסעדה שליד ואמר להם שהוא ראה מי ירה ונתן כמה שמות, הם לקחו אותו הצידה וגבו ממנו עדות.

אח”כ אחד השוטרים חזר אלינו ביחד הסתכלנו על הפגיעות בכלב הגוסס, ביקשתי שיבדקו אם יש עוד כלבים פצועים באזור והוא מיד עשה סיבוב עם הפנס ובדק. התחלנו לארגן העברה של הכלב לוטרינר של תנו לחיות לחיות ואז הגיע וטרינר המועצה, לא ממש דיבר עם מישהו רק שאל מי אנחנו, הוא בדק את הכלב בדיקה קצרה והלך לאוטו להביא חומר הרדמה. שאלתי את השוטר איך מתקדמים מפה וביקשתי שישאלו עוד אנשים אם שמעו יריות, הוא התקשר לקצין שלו כי מעולם לא טיפל בפניה מסוג זה. הקצין הורה לו לדווח למועצה שייקחו את הגופות בבוקר, אמרתי שהגופות הם הראיה היחידה לכך שנעשה שימוש בנשק ואותו נשק היה יכול לפגוע גם באנשים וזהו חוסר אחריות לפנותם בלי בדיקה נוספת וחיפוש קליעים. הגשתי תלונה בנושא.חשוב לי לציין שהיחס שקיבלנו מהשוטרים היה אדיב וענייני ולא הרגשנו זלזול או ניסיון מצדם “לנפנף” אותנו, הם הגיעו מאוד מהר ולא מיהרו ללכת”

וטרינר המועצה מסר בתגובה ” קיבלתי קריאה ממוקד 106 ולאחר בדיקה היה ברור כי הכלב גוסס וכי לא ניתן להצילו לכן הרדמתי אותו. חשוב לי להדגיש שאין לי קשר לירי בכלבים למרות שחלק מהכלבים הללו הם מאוד מסוכנים”

חבר המועצה גיא זקס אשר מונה על ידי מליאת המועצה לגבש תוכנית לטיפול בכלבים המשוטטים לפני מספר שבועות  “אני רואה בחומרה רבה את אירוע הירי השני בשבוע שעבר, עוד בטרם הגשתי את מסקנות המשימה שהוטלה עלי על ידי מליאת המועצה. לפי דיווחים שקיבלתי, הפעם נורו גורים או כלבים צעירים מאוד. אני תבעתי מראש המועצה להפסיק את מדיניות הירי האכזרית הזו עד להגשת מסקנותי, אולם בינתיים הושבתי ריקם . בכוונתי לפנות בפנייה דחופה למשרד החקלאות כדי שיקפיאו את המדיניות הזו עד לגיבוש מדיניות חלופית והומנית יותר בנושא”.

ראש מועצת רמת ישי, עופר בן אליעזר בחר כהרגלו שלא להגיב אך מכתב תשובה שכתב אל חבר המועצה גיא זקס בנושא הגיע לידי YCOM ובו הוא כותב ” במכתבך כתבת וציינת כי המועצה מיישמת מדיניות של ירי, אני מבקש שתחזור בך מיידית מדברי הבלע השקריים הללו, למועצה אין ולא היתה מדיניות כזו,המועצה פועלת למעלה משנה תוך שילוב שיקול דעת ויצירתיות לטיפול במפגע להקות הכלבים שמטילות את אימתן על תושבי הישוב ומבקרי אזור התעסוקה. משלא צלחו כל הצעדים פנינו למשרד החקלאות ובהוראות הוטרינר הראשי ולהנחייתו הפעלנו קבלן מורשה לטיפול במפגע שפועל על פי הנחיות משרד החקלאות ולא הנחיות המועצה”

דוברת תנו לחיות לחיות, אתי אלטמן ” משרד החקלאות הפסיק את הירי אחרי שאנחנו התערבנו ובימים הקרובים אנחנו נגיע למקום בנסיון ללכוד את שאר הכלבים. לצערי החוק עומד לצד המועצה והם מוגנים מכיוון שיש חשש לכלבת. בגלל הרעש התקשורתי שהיה לפני חודש משרד החקלאות הפסיק את האישור לירות בכלבים וגם מממן את הניתוח של הכלבה. הדרך ההומנית לטפל בתופעה היא לתפוס את הכלבים, לסרס ולעקר אותם. כל דרך אחרת היא פסולה ואכזרית. בשנת 2012 כבר לא יורים בכלבים לא באקדח ניטים ולא באף אקדח אחר ובטח שלא גורמים להם כזה סבל מתמשך”

ממשרד החקלאות טרם התקבלה תגובה.

יואב עציון


תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter