באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אור ירוק: הרכבים בעמק בטוחים יותר

אור ירוק: הרכבים בעמק בטוחים יותר

נתוני אור ירוק ומשטרת ישראל מראים כי מחוז הצפון הוא המחוז בו יש את כמות גניבות הרכב הנמוכה ביותר יחסית למספר הרכבים. 

19,596 כלי רכב נגנבו ברחבי מדינת ישראל בשנת 2013, מתוכם פחות מ-800 נגנבו במחוז הצפון הכולל מלבד העמק גם את הגליל, עמק הירדן ורמת הגולן. כך עולה מנתוני עמותת “אור ירוק”, המבוססים על נתוני יחידת אתגר של משטרת ישראל. מדובר בפלח מפתיע של 4% בלבד מסך גניבות הרכב בארץ וזאת כאשר העמק עצמו קרוב גם לשטחי הרשות וגם ליישובי עמק עירון.

אור ירוק
מאזדה 3, הרכב הנגנב בישראל. צילום: מעלה היצירה.

בחלוקה לכלי רכב עולה כי כ-54% מסך כלי הרכב שנגנבו היו כלי רכב פרטיים, 18.9% מכלי הרכב שנגנבו היו כלי רכב דו גלגליים ו-16.6% מכלי הרכב שנגנבו היו כלי רכב מסחריים. עוד עולה מהנתונים כי הגנבים אוהבים את כלי הרכב הדו גלגליים. 1,723 כלי רכב מסוג סאן יאנג נגנבו בשנת 2013, בנוסף ל-907 כלי רכב מסוג קוואנג יאנג.

מכלי הרכב הפרטיים הגנבים אוהבים את המיצובישי לאנסר, מאזדה 323, סובארו אימפרזה ופולקסווגן גולף. מכלי הרכב החדישים יותר (שנתון 2009-2013) הרכב האהוב על הגנבים הוא מזדה 3, קיה פורטה, קיה ריו, סקודה אוקטביה, טויוטה קורולה, יונדאי i30 וסיאט איביזה. עוד עולה מהנתונים, כי חודש ינואר אהוב על הגנבים והוא החודש שבו נגנבים יותר כלי רכב פרטיים מכל חודש אחר בשנה.

בשנים האחרונות חוקקה הממשלה חוק אשר נועד לטפל בנושא גניבות כלי הרכב בישראל. החוק אוסר תיקון כלי רכב ישראליים בשטחי הרשות הפלסטינאית. המניע העיקרי לגניבת כלי רכב בישראל היה ונשאר הביקוש לחלקי חילוף זולים. להערכת המשטרה כ-70% מכלי הרכב הגנובים במדינת ישראל עוברים לשטחי הרשות הפלסטינאית, שם הם מפורקים. את חלקי הרכב הגנובים המפורקים, מעבירים למוסכים פיראטיים בישראל, אותם מתקינים במכוניות המגיעות לתיקון. למעשה, מתנהל שוק שחור של חלקי חילוף גנובים של רכבים המותקנים בצורה מסוכנת.

שמואל אבואב מנכ”ל עמותת אור ירוק: “תיקון כלי רכב במוסכים פיראטיים ולא מורשים, מהווה סכנה גדולה לנוסעי כלי הרכב ולשאר משתמשי הדרך האחרים, מאחר ובמקרה של תאונה על מערכות הרכב לעבוד בצורה תקינה. על משרד התחבורה להגביר את האכיפה במוסכים הפיראטיים בכדי לעצור את השוק השחור של חלקי הרכבים הגנובים בישראל, אשר התקנתם מסכנת את הציבור”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter