באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

הראשונים לחתום

הראשונים לחתום

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי חתם על אמנת ברית ראשי ערים Com Med של האיחוד האירופי לשמירה על האקלים, והיה לראש הרשות הראשון בישראל שעשה זאת

מנהל התכנית: “כולם רוצים ללמוד מיקנעם”

עיריית יקנעם ממשיכה להיות הראשונה לחשוב ירוק ולפעול ירוק, ובטקס צנוע שהתקיים בעירייה בצל משבר הקורונה, חתם ראש העיר, סימון אלפסי על אמנת  ראשי הערים Com Med לאקלים ואנרגיה באזור הים התיכון. בחתימתו הצהיר רה”ע על כוונותיה של העירייה להתמודד בצורה המיטבית עם האיומים העתידיים הנובעים משינויי אקלים. בהתאם לכך תפעל הרשות במדיניות של צמצום פליטות גזי חממה, היערכות להשפעות שינויי האקלים, הגברת הגישה לאנרגיה מתחדשת, מעקב אחר התקדמות להשגת יעדים אלו, ועוד. רה”ע אמר בטקס החתימה שהוא מברך על הרעיון ושביקנעם כבר שנים דואגים לסביבה ירוקה ומקיימת. בהקשר לכך ציין רה”ע שבעיר נבנתה שכונה חדשה עם תב”ע המכילה הנחיות לבנייה ירוקה, הוקם פארק אקולוגי בו מוטמעת תכנית לניהול נכון של מי נגר, בעירייה מובלים שיתופי פעולה מלאים עם קק”ל, בעיר ממחזרים כמעט הכל, ישנה פרוגרמה להפיכת כל תאורת הרחובות בעיר לתאורת לד, מבוצעות מידי שנה תכניות במערכת החינוך לחינוך בתחומי הסביבה, נפתחו גני יער, ועוד. לאור כל אלו, הצטרפותה של יקנעם לתכנית היא טבעית. מ”מ וסגן רה”ע, אורי שמואל אמר שביקנעם מקדמים כל נושא שקשור לאיכות הסביבה, והוסיף שבעיר יש גינות קהילתיות. מנהלת תכנית קלימה מד בישראל מטעם קרן אנרגיה בע”מ, יונת שוורץ אמרה שזהו מעמד מאוד מיוחד. שוורץ שיבחה את התייחסות הרשות לכל הנושא, אמרה שההתגייסות לטובת נושא האקלים והשמירה על הסביבה היא מדהימה, והוסיפה שיש פה ראש עיר עם ותק וחזון שמבין את המשמעות של שינויי האקלים, נלחם, תומך ומקדם. שותפה לניהול התכנית, עופר קרן אמר שבתהליך מהסוג הזה, החברה והאזרחים הם אלו שחייבים להוביל, והדגיש שללא סיוע דרמטי של ראשי רשויות למדינה אין סיכוי לתהליכים כאלו להצליח. קרן אמר שכולם רוצים ללמוד מיקנעם. קרן ציין בדבריו שמטרת התכנית היא שאזור הים התיכון לא יתחמם ביותר ממעלה ומחצי, והוסיף שכבר כיום אנו עדים לתופעות שכמעט כבר אין חורף, ושבקיץ הסנדלים נדבקות מהחום לרצפה אפילו בפריז.

טקס החתימה על האמנה התקיים במעמד ראש העיר, סימון אלפסי, סגניו אורי שמואל ורומן פרס, מנכ”לית העירייה, מוניק קונפינו, מנהלת מחלקת איכות הסביבה, ד”ר אנה הלס, מנהלי התכנית יונת שוורץ ועופר קרן, וד”ר טל גולדרט יועצת קיימות מרכז השלטון המקומי. האמנה נחתמה כבר על ידי 10,122 ראשי ערים מהעולם וביניהן מוינה, ברלין, אמסטרדם ושיקאגו.

קידום תכנית  Clima-Medהוא פועל יוצא של שינויי האקלים שאנו עדים להם. בשנים האחרונות העולם חווה מחסור במים, שיטפונות, אירועי גשם לא סדירים, גלי חום וקור קיצוניים, תקופות יובש משמעותי המובילות לשריפות, נזקים בחקלאות, עליית טמפרטורת הים התיכון, מדבור, תחלואה, פגיעה במגוון המינים ועוד.

התכנית פועלת ביוזמת האיחוד האירופי ובמימונו. התכנית מובלת בישראל ע”י חברת קרן אנרגיה, ותלווה ע”י משרדי האנרגיה, הפנים, הגנת הסביבה, ומרכז השלטון המקומי. התכנית ביקנעם מיושמת ע”י מנהלת מחלקת איכות הסביבה, ד”ר אנה הלס.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“יקנעם חושבת ירוק ופועלת ירוק. אנו כל הזמן מצטרפים למיזמים שונים לעידוד השמירה על הטבע ועל הסביבה. שמחתי והתרגשתי להיות ראשון החותמים על האמנה, והדבר מוכיח את החשיבות שאנו מייחסים לשמירה על הטבע והסביבה. במסגרת האמנה נפעל להילחם בגורמים שמובילים לשינוי אקלים וניישם דרכים להתמודדות עם ההשפעות הללו. נדאג גם להגברת הגישה לאנרגיות מתחדשות. אני מודה לקלימה מד בישראל ולמנהלת היחידה הסביבתית, ויחד עם התושבים נוביל את התכנית ביקנעם”.

צילום: דוברות עיריית יקנעם

אמנת ברית ראשי ערים Com Med של האיחוד האירופי לשמירה על האקלים
אמנת ברית ראשי ערים Com Med של האיחוד האירופי לשמירה על האקלים

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter