באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

הקואליציה לבריאות הציבור “תוצאות המודל של בז”ן מראות על תחלואת יתר”

הקואליציה לבריאות הציבור “תוצאות המודל של בז”ן מראות על תחלואת יתר”

על פי הנתונים קיימת תחלואת יתר של סרטן, מחלות ריאה ואשפוזים. הקואליציה לבריאות הציבור ” זו הפעם הראשונה בה מודים המפעלים שיש תחלואת יתר כתוצאה מהפעילות שלהם”

הקואלציה לבריאות הציבור פרסמה השבוע נתונים אשר על פי טענתה עולים מתוך המסמכים שהגישו המפעלים ממפרץ חיפה במסגרת בקשת ההיתר שלהם להרחבת הבניה במתחם. על פי נתונים אלה קיימת בקרית טבעון תחלואת יתר של סרטן כתוצאה מתחמוצת הגופרית של 39 אנשים בתקופה של עשר שנים. תחלואת היתר כתוצאה מחלקיקים נשימים עומדת על 10 אנשים באותה תקופת הזמן. כתוצאה מדו תחמוצת הגופרית יש גם 84 אשפוזים עודפים כתוצאה ממחלות לב, 37 אשפוזים עודפים

מפרץ חיפה
מפרץ חיפה. צילום: Golf Bravo

כתוצאה ממחלות נשימה ו-251 פניות למיון בחמש שנים.כתוצאה מחלקיקים נשימים יש 509 אשפוזים עודפים כתוצאה ממחלות לב, 204 אשפוזים עודפים כתוצאה ממחלות נשימה ו-1937 פניות למיון בחמש שנים. אם כי לדברי פיסו יתכן כי קיימת חפיפה בין הנתונים שכן הנתונים שהגישו המפעלים אינם תמיד ברורים.

יו”ר הקואליציה לבריאות הציבור, רונית פיסו ” אנחנו פשוט קיבצנו נתונים מתוך מאות מסמכים שהמפעלים הגישו . עשינו ממש עבודת נמלים ואלו המספרים שעולים מהמודל שלהם. החשיבות שבכך היא שזו הפעם הראשונה בה מודים המפעלים שיש תחלואת יתר כתוצאה מהפעילות שלהם. מעבר לכך, יש בעיות מאוד מהותיות בתוצאות של המודל. כך לדוגמה, עולה מין הנתונים שיש תחלואת סרטן עודפת של 1061 אנשים בקרית אתא וזה מספר גבוה במידה בלתי סבירה. לא יתכן שהמפעלים יגישו מסמכים חלקיים כל כך . אם הם רוצים, הם יכולים לחכות שנה ולהגיש בקשה חוזרת עם כל החומר. לדעתנו תמונת המצב הזו מחייבת סקר חדש והחמרה מיידית בסטנדרטים אשר תחייב את המפעלים להשתמש בטכנולוגיה המיטבית הזמינה”

מאיגוד הערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה נמסר בתגובה ” כל המפעלים הגדולים מחויבים כיום לפעול עפ”י BAT  עפ”י הדרישות מעודכנות של המשרד להגנת הסביבה שהוטמעו בצווים האישיים. כל המפעלים במתחם בז”ן הגישו תוכניות כולל לו”ז למשרד להגה”ס לצמצום הפערים מול ה-BAT, היכן שנדרש לצמצם פער כזה. עפ”י חוק אוויר נקי, מפעלים גדולים יצטרכו לקבל היתר פליטה מהמשרד להגה”ס  בעוד שנה עד שנתיים ובהיתרי הפליטה שוב ידרשו לעמוד ב-BAT. מפעל שלא יפעל עפ”י BAT לא יקבל היתר- ולא יוכל להמשיך לפעול. אין כאן קשר לשיקולים כלכליים, זה לא נתון לשאלה בכלל”.

תגובת בז”ן לא הגיעה למערכת עד להעלאת הידיעה

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter