באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

הקאנטרי ביקנעם, הסיפור האמיתי

הקאנטרי ביקנעם, הסיפור האמיתי

ביקנעם חוגגים את ההסכם להפעלת הקאנטרי אך חישוב כלכלי מראה שאין כל כך מה לחגוג. משיכת אוכלוסיה חזקה אל העיר, עשויה לשנות זאת.

בשבוע שעבר חגגו כל אמצעי התקשורת באזור את ההסכם שנחתם על ידי החברה הכלכלית של יקנעם להפעלת הקאנטרי קלאב אך מאחורי התרועות והתפיחות על השכם בעירייה מסתתרת אמת מעט שונה. עלות בניית הקאנטרי היתה כ-30 מליון ₪ , סכום זה לא היה בידי העירייה ולכן היא לקחה הלוואה בסך 12.5 מליון ₪ והחברה הכלכלית לקחה הלוואה דומה. מכיוון שהחברה הכלכלית של יקנעם הינה בבעלות העירייה, ניתן לאמר כי תושבי יקנעם, באמצעות העירייה והחברה הכלכלית, לקחו הלוואה של 25 מליון ₪ בריבית פריים העומדת כיום על 3.75% בחישוב שנתי. משמע, החזר הריבית בלבד עומד על 937,500 ₪ לשנה והעיר צפויה להחזיר את ההלוואה הזו במשך עשרות שנים, תלוי בסכומי ההחזר שנקבעו עם הבנק. לעומת זאת מחזור ההכנסות הצפוי על פי העירייה הינו 300 אלף ₪ וגם אם נקבל את גישת העירייה המחשיבה את הארנונה שתתקבל מהקאנטרי כרווח ,הרי שנגיע לסכום של 800 אלף ₪ בלבד, לא מספיק אפילו על מנת לשלם את הריבית. מה גם שמבחינה כלכלית אין להחשיב את הארנונה כרווח שכן לו היו מוותרים ביקנעם על הקאנטרי, היו מין הסתם נבנים במקום בתי מגורים . דירה טיפוסית של 130 מ”ר ברחוב יער אודם משלמת 4,200 ₪ ארנונה בשנה. אם נניח כי במבנה יש 16 דירות וכי בשטח הקאנטרי יכולים להבנות חמישה מבנים, נגיע להכנסה אלטרנטיבית העומדת על כ 336 אלף ₪ אליה יש להוסיף אגרות והיטלים שהקבלן היה משלם. יתרה מכך, עלות בנייה של 30 מליון ₪ מהווה עלות ריאלית של 36-40 מליון ₪ (העלות כולל רווח קבלני). משמע, החברה שוכרת את הקאנטרי במחיר שהוא נמוך מאחוז מעלותו.

אך הדבר המטריד ביותר הוא שעסקת הקאנטרי מהווה למעשה סבסוד של התושבים היותר חזקים ביקנעם. עלותו של מנוי שנתי מוערכת בכ- 6,250 ₪ ועל פי סקר השוק שערכה העירייה אמורים לרכוש אותו כ- 1,200 בתי אב המהווים כ 25% מבתי האב בעיר. מי שבוודאי לא ירכשו אותו הם תושביה הפחות חזקים של יקנעם, אלה המתגוררים בואדי או אפילו בשכונה התימנית אך הארנונה שהם משלמים תשמש בין השאר לתשלום הריבית על קאנטרי שהם אינם משתמשים בו ומשמש בעיקר את תושביה האמידים יותר של יקנעם. יחד עם זאת , יש לאמר כי הקאנטרי יעזור למשוך אוכלוסייה חזקה אל העיר דבר שיש לו ערך כלכלי רב מבחינת העיר אם כי קשה מאוד למדוד אותו.

דובר עיריית יקנעם, רועי אדוט מסר בתגובה ” העירייה לקחה הלוואה של 12.5 מליון ₪. החברה הכלכלית לקחה הלוואה באותו הסכום. סה”כ הלוואות: 25 מליון ₪. יתרת 5 מליון ₪ תגיע מהרווחים או מכספי החברה הכלכלית. העירייה תקבל 300 אלף ₪ תמלוגים ועוד כחצי מליון ₪ ארנונה שלא הייתה מקבלת במידה והיא הייתה מפעילה את הקאונטרי. הכספים הללו צפויים לכסות את ה- 900 אלף ₪ שאתה מדבר עליהם. החברה מחויבת לשלם תמלוגים ואלו ישולמו ללא קשר להחזרת ההשקעה. לגבי אופציית יציאה, לכל אחד מהצדדים יש אופציה ליציאה. העירייה בנתה את הקאונטרי כדי לתת שירות טוב יותר ואיכות חיים לתושבים. מטרת ראש העיר בבניית הקאונטרי היא להעניק איכות חיים גבוהה לתושבי העיר וכחלק משירותי העירייה עבור תושביה. קאונטרי לרוב אינו רווחי והוא לא אמור להיות כזה אלא כאמור להעניק שירות ואיכות חיים לתושבים”.

יואב עציון

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter