באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

הצלחה נקודתית בבג”צ

הצלחה נקודתית בבג”צ

בג”צ קיבל את בקשת הרשויות לדחות את הדיון ב – 45 ימים לשם הכללת טיעונים חשובים נוספים במועצה הארצית השופטת דפנה ברק ארז: יש כאן עניין ציבורי בעל משמעות. נציגי מטה המאבק: יש לנקוט באופטימיות זהירה

הצלחה נקודתית למאבק כנגד הקמת מיכל הקונדנסט באתר חגית. בדיון שהתקיים בבג”צ בפני הרכב של שלושה שופטים קיבלו השופטים את בקשת הרשויות יקנעם, מגידו וזכרון יעקב וקבעו שיש לדחות את הדיון בעניין ב- 45 ימים לשם הכללת טיעונים חדשים נוספים במועצה הארצית. בעקבות הדחייה הרשויות יוכלו לקדם דיון נוסף במועצה הארצית, ובכך לקבל הזדמנות נוספת לדרוש את סילוק מיכלי אחסון הקונדנסט לעומק הים הרחוק, ואת הרחקת מתקני הטיפול לאזור באר ההפקה שנמצאת כ- 120 ק”מ מהחוף. השופטים המליצו  לעותרים לפנות לדיון נוסף במועצה הארצית, אך הוסיפו שבכל מקרה יתקיים דיון נוסף בבג”צ תוך חודש וחצי

העותרים ציינו שבדיוני המועצה הארצית על תוכנית הפיתוח של כריש ותנין באוגוסט 2017, נאמרו ע”י משרד האנרגיה קביעות הפוכות מאלה שנאמרו על ידו בדיון על מיכלי הקונדנסט בחגית בדצמבר 2016. בעוד שהם פסלו פעילויות של אחסון וטיפול בלב ים במקרה של לוויתן, הרי שבאוגוסט 2017 הם אישרו תוכנית פיתוח ל-  FPSO על פי הבאר עבור כריש ותנין, שכוללת גם את האחסון בלב הים.  השופטת, דפנה ברק ארז פנתה למשיבים וביקשה לדעת למה לא להיענות לבקשה זו ועו”ד רוזנברג מטעם פרקליטות המדינה השיב שמדובר במשיכת זמן מיותרת. עו”ד שלום זינגר מטעם נובל אנרג’י שגם התנגדה לדחייה הוסיף שלא יושקעו מאות מיליונים שיכולים להיות מבוזבזים בגלל דחייה.

השופטת ציינה שלמרות הבעייתיות כביכול בדחייה מאחר והעותרים איחרו בהגשת בקשה כזו, יש כאן עניין ציבורי בעל משמעות. העותרים מצידם התחייבו לפנות ללא דיחוי למועצה הארצית לתכנון ובנייה.

ראש ההרכב, השופט אורי שהם חתם את הדיון באומרו שהמועצה הארצית יכולה לקבל כל החלטה שהיא ובכל מקרה יתקיים בבג”צ דיון נוסף. השופט ציין שעד אז לא יהיה עיכוב ביצוע.

הדיון בבג”צ התקיים במעמד ראש העיר, סימון אלפסי, ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי, ראש מועצת זכרון יעקב, זיו דשא, מטה המאבק, עובדי העירייה, ותושבים אכפתיים שהגיעו באוטובוסים שהעמידו לרשותם הרשויות יקנעם ומגידו.

מטה המאבק שומר על אופטימיות זהירה בכל הנוגע להחלטה הנוכחית של בג”ץ, המאפשרת הצגת טיעונים חדשים בסוגיית המיכלים ב”חגית”. מטה המאבק והתושבים מודעים לכך כי מיכלי הקונדנסט מהווים דריסת רגל ראשונה של המדינה בדרך לקידום תעשיה מזהמת לטיפול בגז ובתוצריו באתר חגית, השקולה לתעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

“אני מברך על פסיקת בג”צ שמביאה אותנו שוב למועצה הארצית. המלחמה שלנו היא ארוכה ובכל החזיתות וזה לא פשוט בכלל מול המדינה שדוחפת להקמה, וכבר השקיעה מאות מיליוני ₪ בפרויקט. אנחנו נמשיך לפעול באופן עקבי, ונעשה הכל על מנת לבטל את ההחלטה על הקמת המיכל בחגית, הגם שמדובר בחירום בלבד. אני מודה למטה המאבק ולכל הפעילים שהגיעו לדיון ומילאו את אולם המשפט והראו לשופטים שכולנו מאוחדים מול המטרה”.

ראש המועצה האזורית מגידו, מר איציק חולבסקי:

“תודה לאנשי מועצת מגידו ותושבים מהאזור על השתתפותם בדיון. שאפו ענק לפעילי המטה המסורים האכפתיים המחויבים והנחושים על המעורבות הנפלאה שלהם בכל שלבי המאבק החשוב כל כך!. נמשיך להיאבק בנחישות נגד הפיכת האזור למפרץ חיפה 2 ולמען איכות החיים של התושבים באזור המדהים שלנו!”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter