באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

הפעוט כמעט נחנק מהעגיל

הפעוט כמעט נחנק מהעגיל

מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה, שלפו עגיל מושט של תינוק בן שמונה חודשים לאחר שבוע וחצי של שיעול טורדני וסימני מחלת חום. רופאי המשפחה התקשו למצוא את הסיבה לסימפטומים מכיוון שלא ידעו על בליעת העגיל, ורק צילום החזה חשף את הסיבה. ד”ר אוהד חילי: “חשוב למנוע מקרים כגון זה על ידי הרחקת חפצים קטנים מפעוטות וילדים קטנים”.

מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית שלפו בסוף השבוע עגיל מושט של פעוט בן שמונה חודשים. לדברי ההורים, במהלך השבוע שחלף טרם לאשפוז, סבל הפעוט משיעול מתגבר, קושי באכילה וחום. הפעוט נבדק על ידי מספר רופאים שהתקשו בקביעת האבחנה מכיוון שלא היה ידוע על סיפור הבליעה. הפעוט הופנה למרכז שניידר על ידי רופא בקהילה לאחר שבצילום החזה זוהה חפץ זר נעוץ בושטו.

במרכז שניידר מיומנים בשליפת גופים זרים שנבלעו על ידי ילדים, אך בדרך כלל מדובר בשליפה של גוף זר זמן קצר לאחר שנבלע. הפעולה הייתה מאתגרת מכיוון שסוגר העגיל היה נעוץ בדופן הושט ומופנה כלפי מעלה ועל מנת להוציאו נדרש תמרון עדין, על מנת שלא לקרוע את רירית הושט ולסכן את הפעוט בזיהום צווארי. נוכחות העגיל בושט במשך שבוע שלם הובילה לגירוי ובצקת של רירית הושט שהקשו אף הם.

ד”ר אוהד חילי, רופא בכיר ביחידת  א.א.ג יחד עם ד”ר אורי אלקן איתרו את הגוף הזר, ושלפו אותו מהושט של הפעוט בעזרת מלקחיים בפעולה אנדוסקופית עדינה. לאחר שהפעוט התאושש מההרדמה, הוא אושפז במחלקה הכירורגית להשגחה.

לדברי ד”ר אוהד חילי: “אנו יודעים כי פעוטות נוטים להכניס חפצים זרים לפה, ועניין זה במיוחד מסוכן כשהם מתחילים להתנייד. גופים זרים יכולים להתקע בושט או באתרים נוספים במערכת העיכול, כמו בדרכי הנשימה ובריאות. מקרה זה מדגיש לנו עד כמה חשוב שהורים ואנשי הצוות הרפואי יהיו ערים לאפשרות של בליעת גוף זר. ראשית, חשוב למנוע מקרים כגון זה על ידי הרחקת חפצים קטנים מפעוטות וילדים קטנים. שנית, מודעות לתסמינים האופיינים כמו שיעול טורדני, קוצר נשימה, קשיי בליעה, חוסר תיאבון או הקאות, ימנעו עיכוב באבחנה ובטיפול. לשמחתנו, ניתן היה לשלוף את העגיל בצורה בטוחה וללא סיכונים”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter