באנר עליון
באנר עליון

העתודאים של יקנעם

העתודאים של יקנעם

תכנית ‘עתידים’ של צה”ל מגבירה את פעולתה ביקנעם כשהשנה משתתפים בתכנית 152 תלמידים מהעיר. אלפסי: “מדובר בתכנית מדהימה בעלת חשיבות עצומה לגיוס לצה”ל, ולשירות במקצועות נבחרים ומובילים”.

ראשי תכנית ‘עתידים’ בצה”ל החלו במסע יישובים לקראת בחינת התאמת התכנית לכל היישובים לשנת 2015 והגיעו ליום מרוכז ביקנעם במהלכו נפגשו עם ראש העיר,  סימון אלפסי, מנהלת אגף החינוך, ומנהלת תיכון ‘אורט אלון’. במהלך הפגישה הסביר מפקד תכנית עתידים, סא”ל אורן בר על התכנית וציין שהיא נפתחה בגלל שבעבר לא הגיעו לצה”ל עתודאים מהפריפריה והוסיף שמאז תחילת התכנית היא הצמיחה מאות בוגרים איכותיים. בר ציין שהתכנית מלווה את הצעירים מגיל 13 עד 30 דרך המסלולים: קדם עתידים, עתידים בצה”ל ופוסט עתידים, פעמי עתידים, ועתידים להוראה.

עתידים
סימון אלפסי, גאה בתלמידים. צילום: רונן צומר.

תכנית קדם עתידים הינה תכנית למצוינות מדעית והיא מיועדת לתלמידים מובילים מהפריפריה המבקשים לרכוש תעודת בגרות איכותית-מדעית. מטרת התכנית היא לחזק את תחושת המסוגלות האישית בקרב התלמידים, וכן לסייע להם בשיפור הישגיהם הלימודיים ולהכווין אותם ללימודים אקדמיים בתחומי ההנדסה והמדעים. בתכנית מושם דגש על תעודת בגרות איכותית וחשיפה מוגברת לאקדמיה. השנה משתתפים בתכנית מיקנעם 152 תלמידים מהשכבות ט’ – י”ב באורט אלון.  תכנית עתידים בצה”ל מיועדת לבוגרי התיכון. התכנית הינה תכנית  לרכישת תואר אקדמי במסגרת העתודה בצה”ל. התכנית מאפשרת לבוגרי תיכון מצטיינים לדחות את גיוסם וללמוד לתואר בתחומים מגוונים. במהלך הלימודים נהנים הסטודנטים מסבסוד של 85% משכר הלימוד. מלגת קיום ניתנת לזכאים וכל סטודנט מקבל מחשב נייד וחונך אישי. בסיום הלימודים מתגייסים הסטודנטים לצה”ל ומשרתים שירות מקצועי ומשמעותי בהתאם לתואר שלמדו. בתכנית זו מושם דגש על פוטנציאל איכותי וממוצע פסיכומטרי גבוה. תכנית “פעמי עתידים” הינה תכנית לתואר ראשון בהנדסה בשני שלבים בשילוב עם שירות צבאי איכותי המקנה ניסיון מקצועי. ליקנעם יש שלושה בוגרים בתכנית זו. תכנית “עתידים להוראה” היא תכנית ללימודי תואר ראשון במדעים/אנגלית בשילוב עם תעודת הוראה ושירות צבאי כמורים בבתי ספר בפריפריה. מיקנעם יש עד כה בוגר אחד בתכנית זו. התכנית “פוסט עתידים” כוללת עתידים לתעשייה, עתידים צוערים לשלטון המקומי, ועתידים למנהל ציבורי. מיקנעם למדו שני בוגרים הנדסה בטכניון.

בשנת 2015 התקבלו מיקנעם עשרה צעירים למסלול עתידים בצה”ל, ואלו לומדים שורה של מקצועות במוסדות ההשכלה המובילים בארץ וביניהם בטכניון, אונ’ ת”א, בר אילן, מכון לב ועוד. בתכנית לומדים 27 סטודנטים מהעיר. בשנת תשע”ד פוטנציאל התלמידים ביקנעם לתכנית עמד על 84 תלמידים. 32 מהפוטנציאל נרשמו ועשרה התקבלו.  מיקנעם יש שלושה בוגרי תארים שהשתלבו השנה בזרועות וביחידות. עד היום הצמיח היישוב 40 בוגרים. בצה”ל יש תכנית עבודה שנתית עם התיכון לליווי אישי של המועמדים המצטיינים לתכנית. לאחר הישיבה נערכו  מפגשי ייעוץ והכוונה אישיים לתלמידי י”ב שניגשו כבר למבחן הפסיכומטרי ובערב נערך כנס הסברה לתלמידי י”א – י”ב המועמדים  לתכניות השונות ולהוריהם.

ראש העיר, סימון אלפסי: “עתידים היא תכנית יוקרתית, מצוינת ומובילה. מדובר בתכנית מדהימה בעלת חשיבות עצומה לגיוס לצה”ל, ולשירות במקצועות נבחרים ומובילים. קיבלנו נתונים על בני יקנעם שהתקבלו לתכנית ועושים חיל ובהחלט יש גאווה ונחת. התכנית ומסלוליה הם הזדמנות נהדרת לתלמידים מצטיינים לשירות משמעותי ורכישת השכלה גבוהה. בתכנית יש שאיפה וחתירה למצוינות והשילוב עם שירות צבאי מוביל הופך אותה גם לערכית ממדרגה ראשונה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter