באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

המתווך

המתווך

מחירי הדירות הגבוהים שולחים יהודים אל הכפרים הבדואים. סיפור של דו קיום שמאחוריו עומד מוסכניק שחולם על חיים טובים יותר.

סיפור של דו קיום
בית הספר שקד. לשם הולכים הילדים היהודים שגרים בבסמת טבעון. צילום: דוברות קרית טבעון

מחירי הדירות בשמיים? דירות לא ראויות למגורים? לא בכפרים הבדואים. בשנה האחרונה הולכת וצוברת תאוצה תופעה של שכירת דירות בכפרים הבדואים על ידי יהודים. מה שהיה בעבר נחלתם של קומץ רווקים שנחשבו הזויים הופך אט אט לנורמה. התופעה החלה למעשה בכפרי הדרוזים בכרמל הקרובים לאוניברסיטת חיפה ולכן קורצים לסטודנטים. התושבים לעומתם הבינו את הפוטנציאל הכלכלי והעובדה שתושבי הכפרים משרתים בצה”ל ורבים מהסטודנטים הכירו דרוזים עוד מתקופת שירותם בצבאי יצרה מרקם של שיתוף פעולה מפרה. 15 שנים מאוחר יותר, אולי בהשראת המשבר הכלכלי ומחירי הדיור המאמירים מגיעה התופעה גם לכפרי הבדואים ובראשם בסמת טבעון הצמוד לקרית טבעון. ושוב גם פה השרות הצבאי המשותף מהווה גורם היוצר את האמון הראשוני בין הצדדים.

משה נחמיאס, רווק המתגורר בבסמת טבעון ” כשסיפרתי לאמא שלי שאני הולך לגור בכפר בדואי היא קצת חששה אבל מבחינתי לא היתה בכלל בעיה, בצבא שירתתי עם חייל בדואי מבית זרזיר וזה נראה לי הכי טבעי בעולם”. נחמיאס מונה את היתרונות של בסמת יחסית לשכנתה היהודית ” כשחיפשתי דירה באזור, ראיתי דירות גם בטבעון. היו דירות יקרות מאוד ואלה שהיו במחיר סביר לא נראו לי עד שחבר הציע לי לראות דירה בבסמת. מדובר בדירה מרווחת, עם גינה , שלו היתה ממוקמת בטבעון הייתי משלם עליה 50% יותר ובניגוד למה שחלק מהאנשים חושבים, התושבים פה מאוד נחמדים”

אך בעוד שנחמיאס מסתכל בעיניי הרווק, מסתבר כי התופעה רחבה הרבה יותר וכוללת גם משפחות שעוברות לגור בכפרים על ילדיהן למרות רמת השירותים המוניציפאליים הנמוכה יותר. מי שאחראי יותר מכל לתופעה הזו הוא מוסכניק מבסמת בשם עאהד אסדי אשר מקשר בין שוכרים יהודים לבעלי בתים בבסמת ” המשפחות באות לכאן ושולחות את הילדים לגן המשותף (גן שבו לומדים ילדים יהודים ובדואים יחד-י.ע) ואת הגדולים יותר לבית הספר האנתרופוסופי בטבעון. לדעתי השילוב הזה עושה טוב לשני הצדדים וכחלק מהתהליך חלו שינויים גם אצלנו. לדוגמה, בקיץ האחרון כמעט ולא היו יריות בחתונות”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter