באנר עליון
באנר עליון

המלצה: לסגור את החטיבה להתיישבות

כוונת היועץ המשפטי לממשלה להמליץ על סגירת החטיבה להתיישבות: צעד הכרחי בדרך לטיהור המערכת הציבורית משחיתות וממעילה בכספי הציבור

השבוע פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה מתכוון להמליץ על פירוק החטיבה להתיישבות, גוף הממומן בכספי הציבור אך פועל בחוסר שקיפות מוחלט. במרכז מולד, שפרסם באחרונה תחקיר מעמיק החושף ומנתח את תקציב החטיבה, אומרים כי “אנו רואים במהלך הזה צעד מבורך והכרחי בדרך להחלת שקיפות מלאה על סדר העדיפויות החברתי של הממשלה, ומקווים שהמהלך לא ייבלם על-ידי גורמים פוליטיים המונעים מאינטרסים זרים”.
עוד פורסם כי היחידה העירונית של החטיבה להתיישבות נמצאת בתהליכי סגירה, ובימים אלה מקבלים עובדי היחידה מכתבי הפסקת עבודה. עיקר פעילותה של היחידה במהלך השנתיים האחרונות היתה במימון גרעיני התיישבות עירוניים. עוד נודע, כי לאחרונה עוכבו חלק מהתקציבים אשר היו אמורים לעבור לידי היחידה העירונית מטעם המדינה, וכי הנושא נמצא בבדיקה משותפת של משרדי המשפטים והאוצר. במולד אומרים כי “ממצאי התחקיר שערכנו מראים בבירור כי בשנים האחרונות שימש תקציב הגרעינים של החטיבה להתיישבות בתור הקופה הפרטית של ‘הבית היהודי’. באמצעות הצינור החשאי של החטיבה הזרימו ראשי הסיעה של בנט עשרות מיליונים מכספי הציבור לעמותות של מקורבים, לפעילים פוליטיים ולפונקציונרים במפלגה. כל זאת תחת כסות של ‘פרויקטים חברתיים’, שבינם לבין תרומה חברתית או דאגה לפריפריה אין דבר וחצי דבר”
בספטמבר האחרון חשף מרכז מולד, לראשונה אי-פעם, את התקציב החשאי של החטיבה להתיישבות ואת השיטה שבה מזרימה הממשלה – באמצעות הצינור הסודי של החטיבה – סכומי עתק לעמותות של מקורבים, תוך הפרה בוטה של כללי המינהל התקין. התחקיר העלה שורה ארוכה של חשדות לשחיתות והראה כיצד מחולקים כספי הציבור בצורה מעוותת ולא עניינית. ראשי החטיבה והפוליטיקאים המקורבים אליהם, בעיקר מ”ישראל ביתנו” ומ”הבית היהודי”, עשו במאות מיליוני שקלים השייכים לציבור כבכספם הפרטי. כך, למשל, הזרימו 74.5% מתקציב התמיכה ברשויות ליהודה ושומרון, תוך הזנחה בוטה של הגליל והנגב. זאת למרות שהחטיבה מחויבת, מתוקף החלטה רשמית של הממשלה, לדאוג לכלל אזורי הפריפריה.
מאז הפרסום נעשתה עבודה נמרצת מצד חברי כנסת וארגונים אזרחיים במטרה לשים קץ להתנהלות מדאיגה זו. במולד אומרים כי “סגירת החטיבה להתיישבות תאפשר לציבור לדעת מה עושים בכסף שלו ותבטיח כי התקציבים יעברו סוף-סוף ליישובים שזקוקים להם באמת – ולא לסניפים של מפלגות ולעמותות של פונקציונרים ומקורבים”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter