באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

המטה המשותף יקנעם-מגידו נלחם כנגד הקונדסנט

המטה המשותף יקנעם-מגידו נלחם כנגד הקונדסנט

החלטת בג”ץ שפורסמה בשבוע שעבר ואשר דחתה את העתירה שהגישו מוא”ז מגידו ויקנעם, אולם מאידך חידדה את נושא השימוש במיכל וייעודו לעת חירום בלבד: ‘באופן יותר ספציפי, הובהר כי הקונדסנט יוזרם למיכל הגיבוי באתר חגית רק במקרה שבו בשל תקלה לא ניתן יהיה להזרימו לבתי הזיקוק בחיפה.. זהו איפה מיכל שהשימוש בו אמור להיות מוגבל…’

לאחר שפורסמה תשובת הבג”ץ נערכה במטה המאבק חשיבה מחודשת והערכת מצב.  הוחלט כי באפיק המשפטי יש מקום להתמקד בנושא הצנרת של הקונדסנט, המתוכננת לעבור מעל קידוחי מי השתייה בניגוד לתקנות ‘בריאות העם’, בשלב זה על ידי התנגדויות להיתרים ובהמשך, במידת הצורך על-ידי עתירות משפטיות.

ראש העיר יקנעם, סימון אלפסי, מתנגד נחרצות להעברת הצנרת בשטח שיפוטה של העיר מאחר ויש סכנה ממשית למי השתייה בגלל הקרבה לקידוחים. מאידך, משרד הבריאות האחראי על בריאות הציבור, אשר התריע על הבעיה נוטה להתקפל  תחת הלחץ של משרד האנרגיה ולכן יש פה עניין משפטי לא מבוטל. בשבוע האחרון נערכה פגישה עם ראש העיר ובמהלכה הוחלט כי עיריית יקנעם, בשיתוף פעולה עם המטה, תוביל ותתקצב את התהליך המשפטי בנושא הצנרת ותמשיך את תמיכתה המלאה במאבק.

ב 25.12 התקיים דיון בוועדת הכנסת בעניין אסדות הגז והקונדנסט. את יקנעם יצגה ח”כ לאה פדידה אשר תהתה ‘האם אנחנו אמורים להפוך למאפרה של ארצות ערב’ , איציק חולבסקי ראש מוא”ז מגידו הדגיש ש’חגית’ לא תהפוך למפרץ חיפה 2. גם נציגי המטה הדגישו את עמדת התושבים וחוסר האמון כלפי ההחלטות הלא מקצועיות של הרגולוטרים.

הועדה פרסמה את החלטתה לפיה משרד הגנת הסביבה לא יסתמך על חוות דעת של חברות הגז, ויבדוק באופן עצמאי את החשיפה של החומרים והשפעתם על בריאות הציבור. ההחלטה גם פונה למשרד להגנת הסביבה למסור נתונים (גם סודיים) לתושבים ולנציגיהם, ולמשרד האנרגיה לבדוק את כל המידע הרלוונטי הנוגע לבריאות הציבור כתוצאה מהטיפול בגז ואחסונו ולנהל שיח עם התושבים.

במקביל החליט המטה על חיזוק הפעילות הציבורית בשיתוף פעולה עם המטות האחרים (זכרון ושומרי החוף) בכל הקשור להפגנות, ופעולות מחאה ציבוריות. נערכו שתי הפגנות משותפות (ליד ביתם של ביבי המכהן כעת גם כשר הבריאות ושל כרמל סלע- ראש מוא”ז חוף כרמל) ומתוכננת הפגנה קרובה מול ביתו של יצחק תשובה בנתניה – בעל השליטה על קבוצת ‘דלק’.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter