באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

המאבק נגד סיפוח חלקים מעמק השלום הירוק לטובת נדל”ן מתרחב

המאבק נגד סיפוח חלקים מעמק השלום הירוק לטובת נדל”ן מתרחב

מטה פעולה רחב נגד סיפוח שטחי מ.א מגידו באיזור עמק השלום הוקם השבוע ביוזמת ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי.

במטה הנרחב שותפים מלבד נציגי המועצה והמרחב הביוספרי גם נציגי קק”ל, רט”ג, החברה להגנת הטבע, חוות לוטם בעמק השלום, המושבה יקנעם, הזורע ועין העמק ונציגי מטה התושבים.

כזכור, לפני כשבוע, החליטה הועדה הגאוגרפית של מחוז חיפה במשרד הפנים להמליץ לשר הפנים על העברת שטחים קרובים לעמק השלום לידי העיר יקנעם עלית, זאת למרות שהמועצה האזורית מגידו הגישה תכנית חלופית לפיה יקנעם עלית יכולה להתרחב משמעותית גם בלי לנגוס בשטחי העמק הירוק.

מטה המאבק גיבש דרכי פעולה שמטרתן לסכל ולמנוע את מימוש ההמלצות החמורות של הועדה  והשלכותיהן הקשות.

ראש המועצה איציק חולבסקי:”הקמת מטה הפעולה המשותף הערב מהווה צעד חשוב מאד בגיבוש ואיחוד כל הגורמים והגופים בהנהגת המועצה לפעולה חכמה, אפקטיבית ונחושה למניעת מימוש האיום הגדול על עמק השלום, ישובי המועצה ומרחבי הטיול היפים שמהם נהנים מליוני ישראלים.

נמשיך לפעול בכל הדרכים לבלימת התוכנית החמורה והמסוכנת שמעדיפה צמיחת נדל”ן על פני צמיחת הירוק בעמק”.

תגובת עיריית יקנעם:

“אם מגידו יכולה לתכנן את הרחבת יישוביה במאות אחוזים, אין לה זכות לדרוש מיקנעם לבנות על מגרש כדורגל, פארקי משחק או שטחים ירוקים. גם ליקנעם מותר להבטיח את עתידה”

ליקנעם לא נותרו עתודות קרקע לבנייה, והיא חייבת להתפתח כדי להבטיח את עתידה לשנים 2040-2020 בדיוק כפי שהמועצה האזורית מגידו עושה.

לאורך כל הדרך יקנעם ביקשה את החלופה של השטח שבין פארק מבוא כרמל לאליקים, וקבינט הדיור אישר חלופה זאת שגם אושרה עי משרד החקלאות ושלא הפריעה לאף אחד, גם לא להרחבת אליקים. למרבה הצער מגידו חזרה בה, ולאור זאת הוועדה הגאוגרפית בדקה חלופה אחרת באזור שרחוק כ-500 מטרים מעמק השלום ושממשיכה את שכונת הגגות הירוקים. הוועדה הגאוגרפית בדקה חלופה זאת רק לאחר שהמועצה האזורית מגידו, ראש המועצה ומהנדס המועצה המליצו עליה, ורק לאחר שהשטח נבדק לעומק ונמצא שאין בו  שום חקלאות, אלא רק גבעות וטרשים, ועל סמך אלו היא קיבלה את החלטתה.

המועצה האזורית מגידו דואגת לעתידה ולתושביה. מגידו מתרחבת ברוחב לב בעוד היא דורשת מיקנעם לבנות על מגרש כדורגל, פארקי משחק או על שטחים ירוקים שמשמשים כ– 25 אלף תושבים. בזמן שמגידו מדברת שהאזור הוא ביוספרי ויקנעם לא יכולה לבנות ולהתפתח בו, היא הכינה תכנית להגדלת יישוביה הקיבוצים והמושבים במאות אחוזים, ולדוגמא, בעין העמק שווקו 140 מגרשים על שטח של 184 דונם, והכל על חשבון שטחים ירוקים וכלניות. אם למגידו מותר להתרחב גם ליקנעם מותר להבטיח את עתידה“.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter