באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

היש ערך לרֵעוּת בחברה הישראלית?

היש ערך לרֵעוּת בחברה הישראלית?

 ד”ר אסף ענברי יוצא בסדרת הרצאות חדשה במרכז ההנצחה בטבעון, בה הוא יתחקה אחרי ערך הרעות בחברה הישראלית.

שבוע שעבר התקיים עוד טקס יום זיכרון לראש הממשלה יצחק רבין שנרצח, ובתחנות הרדיו הושמע שוב “שיר הרעות” שרבין כל כך אהב. אבל האם יש עוד ערך לרעות בחברה הישראלית?

דר’ אסף עינברי

מדברים היום הרבה על סולידריות חברתית וצדק חברתי ודומה שככל שמדברים על זה יותר, כך נחשפים יותר ויותר השסעים הקורעים את החברה הישראלית. לאן הלכה הרעוּת שעליה שרו כאן פעם מסביב למדורה? עד כמה שיקפה אידיאת הרעות את עולמם הנפשי והחווייתי של הצברים הראשונים, בני  דור תש”ח, ומדוע היא מזוהה עד היום, באופן כמעט בלעדי, עם בני הדור ההוא?

בסדרת הרצאות, מאת ד”ר אסף ענברי, יתחקה ענברי אחר שורשיו העתיקים של ערך הרעות החל בקינת דוד המקראית, ננתח את שירי הרעות של נתן אלתרמן, חיים גורי, חיים חפר ויהודה עמיחי, נעיין בביטויי הרעות המופיעים בספרי זיכרון לנופלים, ויחד עם הקהל יבדוק מה קרה לערך הרעות בשיח הישראלי במרוצת העשורים האחרונים.

 ד”ר אסף ענברי, תושב כפר יהושע בעבר, הינו סופר ומרצה לספרות במכללת כנרת, בסמינר הקיבוצים ובמכללת עלמא בתל-אביב. עבודת הדוקטור שלו עסקה בהגותו של ביאליק. והוא אף פרסם מאמרים רבים בענייני ספרות ותרבות עברית. ספרו רב-המכר הביתה זכה לשבחי הביקורת והיה מועמד סופי לפרס ספיר.

מבנה סדרת ההרצאות:

  1. קינת דוד והשורשים העתיקים של הרעות
  2. שירי הרעות של נתן אלתרמן
  3. שירי הרעות של חיים גורי ויהודה עמיחי
  4. ערך הרעות כמוטיב מרכזי בספרי זיכרון
  5. ילקוט הרעים של דור תש”ח
  6. ילקוט הכזבים של חיים חפר ודן בן-אמוץ
  7. תגובות-נגד: עמוס קינן, חנוך לוין
  8. ערך הרעות בישראל של ימינו.

פרטים נוספים באתר מרכז ההנצחה

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter