באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

הטנקיסט הבדואי הראשון

הטנקיסט הבדואי הראשון

מוסטפה טבש הוא הבדואי הראשון בחיל השריון. את הטירונות הוא סיים כחייל מצטיין ובכפר תולים בו ציפיות.

מוסטפה טבש מהכפר כעביה-טבש-חג’ג’רה הוא הבדואי הראשון המתגייס לחיל השריון. מוסטפה , הבן הבכור למשפחה בת שישה אחים, עבר ביום חמישי האחרון את טקס סיום הטירונות כשבמהלך הטקס אף חיכתה לו ולבני משפחתו הפתעה שכן הוא נבחר לחייל מצטיין וזאת מבלי שהוא ידע על כך מראש. טבש השייך לחטיבה 7, מגיע מכפר בדואי המתגאה מזה שנים באחוז גבוה מאוד של מתגייסים לצה”ל כאשר במשך שנים הגיעו בני הכפר לתפקידי גששות, לגדוד הסיור הבדואי ולמשמר הגבול ורק בשנים האחרונות החל להפרץ המחסום הבלתי נראה והם החלו להשתלב ביחידות החי”ר הרגילות כגון גולני וגבעתי ואך טבעי שלאחר עשרות שנים שבהן הם משרתים בצה”ל יגיעו בני העדה הבדואית גם לחייל הזה. בכפר עצמו לא מקבלים את העניין בשוויון נפש ועוקבים אחר מוסטפה בסקרנות כשמטבע הדברים הסקרנים ביותר הם תלמידי התיכון הרואים לנגד עיניהם אופציה נוספת שלא היתה קיימת בעבר.

בכפר עוקבים בדריכות

מוסטפה בוגר מגמת אלקטרו-אופטיקה מבית הספר עמל שמשון שלייד צומת גולני,  דוקא לא מתרגש ” לפני הגיוס רציתי להגיע ליחידה שבה אין אף אחד מהכפר או מהעידה אז שאלתי על השריון וגם קראתי באינטרנט והבנתי שזה מתאים לי. אני לא מרגיש פה שונה, כולם מתייחסים אליי בצורה יפה , אני מרוצה והסגל מרוצה ממני. הטירונות עצמה היתה קצת קשה ומאתגרת אבל כשמסתכלים אחורה אפילו נהניתי. הקושי הכי גדול שלי היה דווקא לשבת וללמוד עם מחברת ועט”. כשאני שואל את מוסטפה איך ההרגשה להבחן על ידי בני הכפר שלו תוך ידיעה שעליו לעמוד בציפיותיהם הוא קצת נבוך ” כן זה הרבה ציפיות” . מי שמחלץ אותו הוא המ”פ שלו שמתערב בשיחה ” הוא גם יעמוד בציפיות” . טבש ממשיך ” אני חושב רחוק ורוצה לצאת לקצונה ואפילו להמשיך לקבע מבחינתי שיהיו לי כמה שיותר דרגות על הכתף. אני גם ביקשתי מאבא שלי להקים עמותה שתעודד צעירים בדואים להתגייס לצה”ל בכלל ולשריון בפרט. יש כאלה שלא מתגייסים ואז הם משתייכים לרחוב וזה לא טוב, אם הם יתגייסו לצבא זה יעזור להם”

אביו של מוסטפה, נימר טבש ” אני מקים את העמותה שהבן שלי ביקש ואני חושב שזה באמת יעזור לצעירים שלנו. כי הצבא נותן מסגרת לבן אדם ועוזר לו להיות אדם טוב ומי שממשיך לקבע גם יכול לבנות לעצמו את החיים”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול