באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

“הטובים לטיס”

“הטובים לטיס”

ביום חמישי, ה-28 ביוני 2018, עתיד להסתיים מחזור 176 של אחד מהקורסים היוקרתיים ביותר בצה”ל – קורס הטיס, במסדר הכנפיים המסורתי. הקורס בן השלוש שנים מכשיר את אנשי צוות האוויר, טייסים, נווטים ומכוננים, אשר אמונים על ביצוע פעולות אסטרטגיות ושומרים על הביטחון של מדינת ישראל בפעילויות אוויריות. בקרב מסיימי הקורס נמצאים תושבי מטה אשר, יקנעם, גליל עליון ומבואות החרמון.

כל שלב בקורס הינו מיוחד, ומשלב בתוכו למידה שייחודית רק לו:

השלב ההתחלתי נקרא שלב “המכין” – אשר מתרכז בעיקרו בטירונות, מסעות וטיסות ראשונות, ימי שטח, ימי שדאות, ימי קליעה ושיעורי קרב מגע. המטרה העיקרית של שלב זה היא להקנות לחניכי וחניכות קורס הטיס יכולות ודפוסי התנהגות של חייל/ת ושל לוחם/ת בצה”ל ובחיל האוויר.

במהלך שלב זה חניכי וחניכות הקורס זוכים לטוס לראשונה. במשך כחודש שלם הם מקיימים טיסות מיון (אשר נהוג לקרוא להם ” צ’קים “) במטוסי “הסנונית”. הטיסות האלו נועדו לבדוק את היכולת של חניכי וחניכות הקורס להטיס מטוסים בעתיד באמצעות בדיקת כישורים שונים שיש להם.

השלב הבא נקרא השלב ה- “בסיסי” – במהלכו החניכים עוברים קורס צניחה, קורס מילוט וטיסות מיון.

בשלב זה של מסלול ההכשרה, ניתן דגש על הכשרת חניכי וחניכות הקורס כקצינים וקצינות מתוך הבנה שכל איש ואשת צוות אוויר – הם בראש ובראשונה קצינים וקצינות לוחמים ולוחמות.

סיום השלב הבסיסי מצוין בטקס חגיגי ומיוחד על פסגת הר המצדה, ובמהלכו מוענקים לחניכות ולחניכים סיכות צוות אוויר- סיכה אשר מקבילה לסיכת הקצין של בה”ד 1.

בתום שלב זה החניכים משובצים במגמות הטיסה השונות. הפעם ייערכו מיוני הצ’קים על מטוסים מתקדמים ומורכבים יותר. השלב הבא נקרא השלב “הראשוני” והוא מתמקד בהקניית המיומנויות הבסיסיות של הפעלת המטוס.

לאחר מכן, מגיעה “שנת השכלה” – השנה האקדמית בה החניכים לומדים לתואר הראשון. החניכים מתחילים את הלימודים האקדמיים באופן רשמי בבית הספר לטיסה בחצרים, אליו מגיעים מרצים רבים מאוניברסיטאות שונות בישראל.

השלב האחרון בקורס הינו השלב “המתקדם”, בו החניכים טסים בכלי הטיס המבצעיים של חיל האוויר ורוכשים מיומנויות טיסה מתקדמות. במקביל, הם גם מסיימים את הלימודים האקדמיים לקראת קבלת התואר.

בסוף שלב זה מתקיימים מסדרי חשיפת הדרגות והכנפיים בהם יקבלו החניכים והחניכות את דרגות הסגן ואת כנפי הטיסה ויהפכו מפרחי טיס-  לאנשי צוות אוויר.

השבוע יעמדו על רחבת המסדרים סגן ד‘, נווט קרב ממטה אשר, סגן א‘, נווט תובלה ממטה אשר, סגן ע‘, טייס תובלה מיקנעם, סגן י‘, נווט קרב מהגליל העליון, סגן ז‘, נווט קרב מהגליל העליון, וסגן ב‘, גם הוא נווט קרב ממבואות החרמון:

סגן ד’, נווט קרב:

בן 21, גר במועצה אזורית מטה אשר, בקורס עשה תואר בניהול טכנולוגיות מידע. יודע לדבר באנגלית וגרמנית. מתחביביו: מוזיקה, מנגן בחצוצרה, פסנתר וגיטרה. מבחינה חברתית הוא חושב שיש אנשים ממש טובים ואיכותיים. המדד החברתי הוא מדד חשוב במיוחד בתפקידים שדורשים עבודת צוות. מבחינת שנת השכלה אומר שלשנה הזו יש אלמנט חשוב בבגרות. שנה מאוד מבגרת ועברה מהר מידי. הקרובים שמגיעים למסדר אלה משפחה, חברים שנשארו בקשר לאורך הקורס, הרב של הישוב, מחנכת י”ב, רכזת השכבה, מחנכת של כיתה ז’-ח’ שהייתה גם המורה למתמטיקה שלו. מבחינת מוסריות הלחימה, במשפחה הם ארבעה אחים, סגן ד’ הוא הצעיר. אחיו הגדול רס”ן במיל’ במערך הבקרה, השני סרן במיל’ בגולני והשלישי סגן במיל’ באגוז. שלושת האחים היו בצוק איתן, רק שניים נכנסו להילחם.

סגן א‘- טייס תובלה:

בן 22 עשה תואר בניהול מערכות מידע, גר במועצה אזורית מטה אשר. מתחביביו: ספורט – טניס וכדורעף ולטייל עם חברים,  היה בשומר הצעיר  ועשה שנת שירות בכפר נוער. במסגרת שנת השירות כל אחד בקומונה מקבל שכבת גיל בכפר הנוער והוא מעביר להם פעילויות, עוזר בשיעורי בית, ועובדים בכפר ביחד, הוא עדיין בקשר עם החניכים ומבקר אותם, הוא מספר שזו שנה מדהימה ומשמעותית שזכה לתרום ולהתנדב. הוא הצעיר בבית, יש לו אח בכור. אבא בן 51 יועץ עסקי עצמאי, אמא 51 ועובדת סוציאלית קלינית.

סגן ע‘, טייס תובלה:

בן 21, חילוני, גר כל חייו ביקנעם עילית. עשה במהלך הקורס תואר במתמטיקה ומדעי המחשב. מנגן על גיטרה מזה שש שנים, אוהב לטייל, לגלוש והיה בחוג טיסנים במשך שנתיים. היה בצופים מכיתה ט’ ושימש כמדריך וכרכז. מגיל קטן ידע שהוא רוצה להיות טייס, רצה לכוון גבוה ותמיד אהב מטוסים. בכיתה ט’ בחר את המגמות שהרחיב לפי הדברים שיעזרו לו בקורס. למפגש מח”א עם המחנכים הוא מזמין את ראש השבט שלו מיקנעם, הם חברים טובים. ראש השבט נמצא שם בהתנדבות אך עם זאת משקיע המון בשבט. יש לו חברה מדריכת סימולטור בשדה דב- שם הם הכירו. ההורים שלו גרושים ואבא שלו התחתן בשנית וחזר בתשובה. אימו מורה לאנגלית בכפר סבא. יש לו אח גדול משני ההורים ואחות קטנה מאבא שלו. אחיו רס”ן במודיעין ובמהלך צוק איתן היה באגוז. סבא שלו היה ב-8200 במלחמת יום הכיפורים. לאחרונה הוא עבר לכפר סבא.

סגן ז‘, נווט קרב:

בן 22, חילוני, גר במועצה אזורית הגליל העליון. בתיכון הרחיב פיזיקה ואלקטרוניקה. במהלך הקורס עשה תואר בניהול מערכות מידע. אוהב לטייל ועסק בקפוארה מגיל 15.. לפני שהתגייס רצה להיות חובל אך בסוף החליט ללכת למיונים לקורס טיס ולאט לאט התגלגל בקורס. הוא אפילו עשה ניתוח בסינוסים כדי שיוכל להגיע לקורס טיס. למפגש מח”א עם דמויות משפיעות הוא מזמין את סבתא שלו, אותה הוא מתאר כאדם מדהים, היא חינכה אותו והשפיעה עליו מאוד. על שנת ההשכלה הוא אומר שזה מאוד נכון לעשות את זה במהלך הקורס, מפתח את הכשירות של ניהול משימות. הוא האח הצעיר מבין ארבעה. אחותו הראשונה הייתה מטמיעת ברקת בתקשוב, אחותו השנייה הייתה מורה חיילת בפנימיה ואחיו משרת כמ”פ תקשוב במל”י.אמא שלו עובדת כגננת בקיבוץ ואבא שלו היה בעבר במזכירות הקיבוץ. הוריו הכירו במהלך שירותם ביחידה 8200. הוא לא היחיד במשפחתו שהוא צוות אוויר, בעלה של בת דודה שלו הוא צוות אוויר ומשרת כמפקד טייסת תעופה בבסיס שדה דב. בנוסף, דוד שלו היה מפקד יחידת הצילום של חיל האוויר 5707 (יחידה שכבר לא קיימת).

סגן י’, נווט קרב-

בן 21 וחצי,  גר מועצה אזורית הגליל העליון, בתיכון הרחיב תקשורת וכימיה. בקורס עשה תואר בניהול טכנולוגיות מידע. מתחביביו: ספורט-כדורגל, כדורסל, ריצה. מנגן בגיטרה ופסנתר. אוהב סקי וצלילה. היה בתנועת קיבוצים, תנועה שיוצאים לטיולים ומחנות בארץ. בכללי הוא בן אדם של חברים ואוהב להיות איתם כל הזמן. הלימודים היו קלים לו בקורס אז יכל להיות יותר עם חברים, הרגיש שזו שנה של הגשמת חלומות. הוא מספר שהיו רגעי משבר אבל אף פעם לא חשב לפרוש. הקרובים שמגיעים למסדר אלה המשפחה והמשפחה המורחבת, וחברים מהבית. במשפחה הוא בן יחיד. אימו אחות אחראית בבית חולים ואביו שף. במשפחה יש לו דוד רס”ן במחנה עופר, דוד רס”ן בפלס”ר גולני. דוד שלו הוא ראש מועצה באזור הצפון והיה רס”ן בהנדסה קרבית. בנוסף, היה לו דוד שקיבל עיטור רמטכ”ל על קרב בלבנון. סבא שלו היה בגולני והשתתף בששת הימים ויום כיפור.

סגן ב’, נווט קרב:

בן 22, חילוני, גר במועצה אזורית מבואות החרמון. הרחיב גיאוגרפיה ומכטרוניקה. במהלך הקורס עשה תואר בכלכלה וניהול. אוהב לטייל, לעשות ספורט ולבלות עם חברים. הוא מדריך סקי ואף התחרה בסקי בגיל 13, יש לו תעודת מציל ונמצא עד היום בתכנית מנהיגות (תכנית עד גיל 25). היה בבני המושבים ועשה מכינה קדם צבאית.  מבחינה חברתית הוא אומר על הקורס שהוא קורס מאוד מגובש והחברים בקורס זה מה שמחזיק אותך ברגעים הקשים. למפגש מח”א עם דמויות משפיעות הוא מזמין את סבא שלו, הוא בקשר טוב איתו, מאוד מחובר אליו ומאמין שמגיע לו. על שנת ההשכלה הוא אומר שזאת שנה שעוזרת לפתח את עצמך ולפתח קשרים עם אנשים אחרים מהקורס. על שילוב מיעוטים בקורס הוא אומר שזה קורה ויש את המקום להגיע ולנסות. את שלב “ראשוני” התחיל במגמת מסוקים אך מאוחר יותר בשלב העבירו אותו לנווטים, מה שגרם לו לחשוב הרבה אך החליט שהוא יישאר בקורס וימשיך לתת את הטוב ביותר שלו. יש לו חברה שהייתה מפקדת בחוות השומר, היום משוחררת וגרה בתל אביב. הוא השלישי מבין ארבעה אחים: אחיו הגדול היה בגולני, נפצע וחזר בהתנדבות לשירות במודיעין. אחותו הייתה מדא”גית במורן ואחיו הקטן נמצא כרגע במסלול בשייטת 13. אמא שלו היא בעלת צימר, עובדת בשירות בתי הסוהר ומדריכת סקי. בצבא הייתה בגרעין נח”ל. אבא שלו נמצא בפנסיה מהמשטרה והיום יש לו חברה לחקירות כלכליות. בצבא היה בסיירת מטכ”ל. אביו השתתף במבצע ליטני במלחמת לבנון הראשונה. סבו היה בצנחנים בששת הימים ופעולות תגמול  ואחיו הצעיר של סבו היה בשריון ונהרג במלחמת יום כיפור.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter