באנר עליון
באנר עליון

הופ…עברה לה עוד שנה

הופ…עברה לה עוד שנה

יום ההולדת זה קו פרשת המים שרבים מאיתנו עושים בו חשבון נפש ומאזן לחיים שלמים. הקואצ’ר אמיר כהני מתווה את הדרך למי שמחליט לשנות את תבנית חייו, על מנת להגיע לשינוי בחייו

 יום הולדת הינו יום מיוחד. אחד הדברים שיום זה מסמל, הוא שחלפה עוד שנה, שנה של הצלחות וכישלונות, אהבות ואכזבות, שמחה ועצב, הגשמה וחידלון. אחרי החגיגות, עם תום הברכות, אנו נשארים עם עצמנו, ועם סימן שאלה גדול – איך תהיה השנה הבאה?

אצל מרבית בני האדם השנים החולפות דומות זו לזו. שגרת החיים אינה משתנה באופן מהותי, ואין ריגושים מיוחדים בתחום ההתפתחות האישית והמקצועית. עקב כך, בסופו של יום, אנשים רבים מרגישים מרוקנים וחסרי משמעות, ושואלים את עצמם: “האם כך אנו רוצים להעביר את חיינו?…”.

“מעולם לא הכרתי אדם מצליח שעמוק בלבו לא הבין את המשמעת הנדרשת כדי לנצח” – וינס לומברטי, מאמן ושחקן פוטבול.

על מנת לחיות חיים מלאים אנו נאלצים לצאת מאזור הנוחות שלנו ומהתבניות המקבעות אותנו לאורך השנים. מדהימה העובדה שאת רוב התבניות לפיהן אנו פועלים, ואת מרבית תפישתנו לגבי דרכי הפעולה הנכונות והלא-נכונות, לא אנו קובעים לעצמנו, אלא אנו מקבלים אותן מהסביבה החיצונית – הורינו, מורינו ודמויות נוספות המרכיבות את סביבת ילדותנו, מטביעים בנו דרכי חשיבה אלה בתחילת חיינו.

רבים מבין אנשים אלה אמרו לנו פעם משפט, או עשו מעשה שנראה לנו נכון, והוטבע בהכרתנו או בתת הכרתנו. דוגמאות למשפטים כאלה יש לרוב: “כסף לא גדל על העצים”; “רק בעבודה קשה אפשר להגיע לעושר”; “כסף זה דבר מלוכלך”; “אתה לא יכול לעשות את זה” (משפט מאוד נפוץ..); “חבל על המאמץ הרי בסוף תיכשל…”; כל אלה ורבים אחרים נאמרו לנו במהלך חיינו, ואנחנו לקחנו אותם כתורה מסיני. התוצאה היא שאנו חיים את חיינו על פי תפישות עולם של אנשים אחרים, על פי הצורה בה אנשים אחרים חיים את חייהם, למרות שאין כל ערבות, או אפילו סיבה לחשוב שהדברים שאמרו לנו נכונים ומתאימים לנו.

לכל אחד אמת משלו, וכל אחד יכול להצליח אם הוא פועל בצורה שמתאימה לו, שנכונה לגביו, גם אם היא מנוגדת לדברים שחושבים ועושים אנשים אחרים. אין ספק שרוב אלה החשים שחייהם תקועים, אבל הם אינם עושים שינוי שיביא אותם לחיות לפי חלומותיהם ומאווייהם, נמנעים משינוי כזה בגלל הדפוסים שהושרשו בהם לאורך השנים. עובדה מעניינת היא שחלק מדפוסים אלה הושרשו בהם על ידי אנשים זרים לחלוטין, שדבריהם או מעשיהם התפרסמו בתקשורת, כך שלמעשה אנשים מאמצים דפוסי פעולה שהתאמתם להם מעולם לא נבחנה ובודאי שלא הוכחה. איזו טעות!

כל אדם עושה לעתים חשבון נפש (אולי ביום ההולדת?…) – הוא מביט על דמותו שבמראה, על הקמטים החדשים, שערות השיבה והקילוגרמים שנוספו לו, ואצל רבים מתחוללת סערה פנימית, תחושה שהדברים לא יכולים להימשך כפי שהיו עד עכשיו. אנשים אלה יודעים באופן ברור שהם בנתיב לא נכון, ומרביתם אינם עושים דבר כדי לשנות את הנתיב, כדי לשפר את מצבם. במקום זה הם ממשיכים הלאה, לעוד שנה מבוזבזת שבסיומה ירגישו הרבה יותר גרוע.

התנהגות זו, אינה גזירה משמיים. היא אינה הכרחית. יש אפשרות אחרת, אפשרות שבה את/ה לוקח/ת אחריות על החיים שלך. בסרט חייך, את/ה האחראי/ת על כל תג ותג – על התסריט, הבימוי, העריכה ואת/ה ממלא את כל התפקידים. את/ה קובע/ת איך סרט חייך ייראה. בידיך האפשרות לשנותו כרצונך.

אני נתקל שוב ושוב באותה שאלה נצחית – הבנתי, ואני רוצה לשנות את מסלול חיי, אני רוצה לחיות חיים מלאים, שיביאו אותי למקומות אחרים, טובים יותר. איך עושים זאת?

התשובה לשאלה זו היא בעלת חשיבות קריטית: מדובר בתהליך ארוך ולא פשוט. לא בהחלטה שמיושמת ברגע אחד. תהליך זה דורש התמדה ומשמעת עצמית חזקה. עליך להישאר נאמן/ה לדרכך, ולחתור למטרה ללא ליאות.

התהליך מורכב מכמה שלבים שביצועם באופן מלא מהווה תנאי להצלחה:

  1. קבלת החלטה נחושה לגביי עשיית השינוי – קבלת החלטה זו הנה קריטית. כשאת/ה מקבלת/ת את ההחלטה, קח/י בחשבון את המחירים שתשלם/י כתוצאה מכך, עליך לרתום את סביבתך לתהליך ולהיערך לבאות.
  2. הבנה מהי התבנית שאם נגדיר אותה, יתחיל המפנה – ניתן להגיע להבנה זו דרך מגוון שיטות, החל ממדיטציה דרך דמיון מודרך ועד תהליכים פסיכולוגיים ארוכים. התבנית חייבת להתבסס על האמת הפנימית והמלאה שלך, ללא כל השפעות חיצוניות וללא כל חשש מפני “מה יגידו”.
  3. עשייה, עשייה, עשייה ושוב עשייה – התהליך מחייב השקעה רבה. יש להחזיק במודעות כל העת את המטרה הסופית שהוגדרה לשינוי, לשבור תבניות התנהגותיות לפיהן התנהגת כל חייך, ולעשות, בצעדים קטנים, את השינויים הנקודתיים שיחד יהוו את השינוי הגדול, שיביא אותך לתוצאה הרצויה.

התהליך אינו מסתיים לעולם. לא קל לבצע אותו, אבל התוצאה המופלאה מצדיקה את ההשקעה.

אני מזמין כל אחד ואחת מכם לקחת הפסקה מהמרוץ היום-יומי שלו/ה, להירגע, להתרכז בעצמו/ה באופן מוחלט, ולשאול את עצמו/ה בכנות מלאה: “מהי התבנית שאני רוצה לשנות, על מנת להגיע לשינוי שיביא את חיי למקום בו אני רוצה להיות?”.

רשמו את תיאור התבנית, רשמו את השינוי/ים שברצונכם לעשות, קראו את הדברים שוב ושוב, וכשתגיעו למסקנה שמה שרשמתם הוא אכן מטרתכם, צאו לדרך, ולעולם אל תסתכלו אחורה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter