באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

האם יש אופק תכנוני ליקנעם עם אליקים

האם יש אופק תכנוני ליקנעם עם אליקים

 

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי נפגש השבוע עם קבוצת תושבות ותושבים מאליקים, והסביר להם על תכנית “אופק תכנוני ליקנעם 2050-2020” שיקנעם העבירה לוועדה הגיאוגרפית.

ראש העיר אמר לתושבים שיקנעם מתפתחת בכל התחומים, לרבות בחינוך, תעסוקה, תשתיות, בניית מוסדות ציבור ועוד, והוסיף שיש ביקוש של רבים לגור בעיר ויש להבטיח את המשך פיתוחו של היישוב.  ראש העיר אמר שיקנעם הגישה שתי תכניות, אחת להרחבת היישוב עם היישובים אליקים, עין העמק ויקנעם המושבה ותכנית נוספת להרחבת היישוב בלעדיהם. ראש עירית יקנעם ציין שהציג את התכנית לשר הבינוי והשיכון, ח”כ יואב גלנט, ולראש מטה הדיור הלאומי, אביגדור יצחקי, וקיבל  את תמיכתם. במוקדם או במאוחר, ציין אלפסי, שמבחינה תכנונית וגיאוגרפית, וגם אם לא בתכנית הזאת, היישובים אליקים, עין העמק ויקנעם מושבה יהיו חלק מיקנעם, כי לשם הולכת מדינת ישראל.

ראש העיר הבהיר לתושבים שאין כוונה, ולא תהיה כוונה לבנות במושבים או מסביבם, והוסיף שהקרקעות הללו ששייכים להם יישארו ככה. ראש העיר הבהיר לתושבים ששום פיתוח לא יהיה על חשבון המושבים.

ראש העיר אלפסי קרא לתושבים להעלות את כל החששות שלהם, וציין שאין להם ממה לדאוג כי כל מה שהיה עד היום באליקים יישאר, ויהיה טוב יותר. כמו כן אמר לתושבים שבמידה ותהיה הסכמה, העירייה והתושבים יכינו תקנון ובו כל ההסכמות שיושג וזה יאושר על ידי מועצת העיר ומשרד הפנים. ראש העיר ציין שהוועד של אליקים ימשיך לנהל את אליקים והוא יהיה חלק בלתי נפרד ממועצת העיר ואמר שהעירייה כבר פועלת להרחבת כביש 672,  בעלות של כ- 50 מילוין ש”ח, והוסיף שהכביש יכלול שני נתיבים לכל צד ויהיה בו צומת מרומזר.

לשאלת התושבים בנושאים השונים השיב ראש עיריית יקנעם  שאורח החיים במושב יישמר כולו. לשאלתם בעניין מערכת החינוך הוא ציין שגני הילדים יישארו באליקים, וגם בית הספר ימשיך לפעול במושב. התושבים ששאלו על הארנונה, שמעו שביקנעם היא זולה יותר מאשר במועצה אצלם. מהנדסת העיר, אדריכלית עירית טלמור הציגה לתושבים את התכנית והסבירה כי פארקי התעשייה ביקנעם גורמים לעיר להיות בריאה כלכלית, וככזאת היא יכולה להשקיע בתשתיות במושבים, ולכן המושבים ירוויחו מכך. המהנדסת ציינה שרק לאחרונה הודיעה מדינת ישראל שהיא מחפשת עתודות קרקע לבנייה של כ- 2.5 מיליון יחידות דיור עד שנת 2050, כאשר כ- 450 אלף מהם יהיו בצפון בלבד.

במהלך הפגישה העלו התושבים שאלות רבות וקיבלו תשובות לכולן. אחד התושבים אמר לקראת הסיום  שהם שמעו את דבריו של ראש העיר שדיבר ביושר, והוסיף שכשיהיו הסכמים יהיה אפשר לדבר. התושבים אמרו שהבעיה של חוסר פיתוח ביישובם נובעת מסדרי עדיפויות של המועצה.

בנוסף שאלו התושבים את ראש העיר אם יהיה מוכן לבוא ולדבר בפורום רחב יותר מול התושבים באליקים, והוסיפו שהיו רוצים לקבל יותר מידע מפורט וללמוד על התכנית. ראש העיר אלפסי השיב שאם ירצו הוא יגיע לאליקים וידבר בפני כל פורום שיבחרו, ויביא את האדריכל שהכין את התכנית שייתן תשובות מפורטות לכל שאלה.

ראש העיר, מר סימון אלפסי בהתייחסותו לנושא: “אני ממשיך לדבר עם תושבים ולהסביר להם על התכנית. רעיון איחוד היישובים  קיים ומובל בעולם כולו, ולא אנחנו המצאנו אותו. הרעיון הוא שליד עיר גדולה ובעלת חוזק כלכלי, יש יישובים נוספים ששייכים לה, ואלו נהנים מפירותיה. ככה אוחדו בארץ מודיעין עם מכבים ורעות. יש לנו את היכולת להפוך את אליקים לכפר שמריהו של האזור. המושבים מסביבנו הם חלק ממשפחה משולבת, ולרבים בהם יש משפחות ביקנעם ולהיפך. אני אומר חד משמעית  לא תהיה בנייה בתוך המושבים, ואין בכלל כוונה לבנות שם. מה שהיה הוא שיהיה רק טוב יותר. המושבים צריכים להישאר מושבים ולהיראות כמו יקנעם”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter