באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

דודו זכאי לא מפסיק לשיר

דודו זכאי לא מפסיק לשיר

בין הטיסות ברחבי העולם, במסגרת עבודתו, משיק דודו זכאי אלבום חדש אותם הוא מקדיש לקהל הנאמן שלו שמגיע להופעותיו החודשיות באולם המופעים עין השופט. 

הרחק מהעיר הגדולה, באולם המופעים הסמוך לעין השופט מתקיים עולם אחר של אנשים שאוהבים מוזיקה ארץ ישראלית שורשית בראשותו של המנהיג והמוזיקאי דודו זכאי הנחשב גם לאחד הזמרים החשובים שיצאו מההתיישבות העובדת. בימים אלו מוציא זכאי אלבום חדש – “זמן לאהבה”, שיושק בהופעת השקה חגיגית באולם המופעים בעין השופט “האלבום נולד מהרצון להוסיף שירים חדשים לרפרטואר שמלווה אותי כבר שנים” מספר זכאי בראיון מיוחד לycom  ” וגם כי רציתי להביא משהו חדש לקהל שמלווה אותי כבר שנים בהופעות, וציפה ממני הרבה שנים לשירים חדשים. באלבום החדש יש 9 שירים חדשים ושיר מחודש. השירים מבטאים הסתכלות מנקודת מבט בוגרת ומפוכחת על החיים ועל הארץ, אלה שירים שאני אוהב, בהם שירי משוררים, ויוצרים כמו נתן אלתרמן, נעמי שמר, שייקה פייקוב, אברהם זיגמן וגם שירים שאני ובני מתן זכאי שותפים לכתיבתם.

דודו זכאי משיק אלבום חדש.
דודו זכאי משיק אלבום חדש.

דודו זכאי נולד בקיבוץ עין השופט, כיום מתגורר בקיבוץ דליה ובתקופה מסוימת אף שימש כמזכיר הקיבוץ. אפשר ממש לומר שמדובר בקיבוצניק בדם, בביוגרפיה באתר שלו נכתב עליו כי “סגנונו המוזיקלי של זכאי וכן התכנים של שיריו הושפעו מאוד מהמקומות שבהם גדל, וחלק מהם נכתבו על ידי בני התנועה הקיבוצית. נושאי שיריו הבולטים עסקו באהבת הארץ, בחיי הקיבוץ…” . “דווקא באלבום החדש אני לא חושב שהסביבה הקיבוצית באה לביטוי ” מסביר זכאי “אפשר בוודאי למצוא עקבות למצב האישי שלי בתוך הסביבה הפרטית והציבורית וגם שירים עם זווית ביקורתית שבאה מאהבה וממעט אכזבה מהסביבה שלנו. כך לדוגמא שורה מתוך השיר “כמה אהבנו” – “אך הזמנים השתנו כאן בינתיים ולא הרגשנו כן איך זה קרה. רק עננים שחורים בינינו וסערה” או שורה משירו של שייקה פייקוב “כבר מזמן לא כתבתי לך” –  “נעורותי מחלומות אשליות טרם שחר שוב עיני מיטיבות לראות את אשר לא ארע”.

אז מה בעצם הנושאים העיקריים בהם עוסקים שיריך כיום?

זמרים ויוצרים מביאים אל יצירתם את החוויות האישיות המשתנות עם הגיל. קראתי לאלבום “זמן לאהבה”. גם אם יש נטייה ליחס את האהבה לגילאים צעירים יותר, הרי יעידו בני גילי שזו לא נעלמת אלא רק משנה צורה. בוודאי שהאהבה לארץ שבאה לביטוי בשירי לאורך השנים אינה משתנה. השינוי הוא בנו, אנחנו משתנים ומתבגרים אל תוך היצירה שלנו. כך גם באלבום הזה השירים עוסקים בחוויות הפרטיות שלי שהשתנו ומשתנות עם הזמן שחולף ובמבט עלינו ועל הארץ שמשתנה גם היא לנגד עינינו, לא תמיד בכיוון לו קיווינו.

האם האלבום ממשיך את הקו המוזיקאלי של קודמיו? או שיש בו התנסויות מוזיקאליות חדשות?

אני חושב שמי שיאזין לאלבום ימצא בו גם את דודו זכאי המוכר, שהרי הקול לא השתנה עם חלוף השנים. אבל בצד בשלות בהגשת השירים יש גם ניואנסים חדשים במוסיקה שנותנים לאלבום גוונים חדשים. אני עצמי די מופתע מתגובות רבות של מי שרכשו והאזינו לאלבום החדש ונדמה שהאלבום מצליח לגעת באנשים.

בכל זאת בעבודתך היומיומית אתה מרבה להסתובב בעולם, לא נחשפת למוזיקה חדשה שחלחלה לשירים שלך?  

אמנם יש באלבום שני שירים שהלחנים שלהם לא נולדו אצלנו אבל לא הייתי אומר שאני נוסע ומלקט השפעות מוסיקליות בחו”ל. אני אוהב מאד את המוסיקה שהתפתחה אצלנו שהיא מטבעה מושפעת מהארצות מהן הגענו. אישית אינני מתחבר למוסיקה המזרחית כפי שבאה לביטוי בזמר העברי בשנים האחרונות, לעומת ניסיונות מרתקים שהיו בשנים קודמות אצל יוצרים מזרחיים כמו בועז שרעבי, אביהו מדינה או שלמה בר. הניסיונות של המלחינים שפעלו כאן עוד לפני הקמת המדינה וגם אחריה ליצור זמר עברי ייחודי, זמר שמשלב בין המקורות השונים והסביבה בה הוא נוצר, כמו גם התרומה המופלאה של המשוררים לזמר העברי, הוא שדיבר וממשיך לדבר אלי.

ניתן יהיה לרכוש את הדיסק החדש במופע ביום חמישי.

אולם המופעים בעין השופט נחשב בשנים האחרונות לבית של דודו זכאי עם סדרת מופעי “שיר ליל שבת” המתקיימים באולם אחת לחודש ובמרכזם זמר עברי במיטבו. “אנשים מכל רחבי הארץ מגיעים למופעים הללו” מספר זכאי “לכן לקהל הזה יש חלק גדול בהחלטה שלי להוציא את האלבום החדש ואני מרגיש נפלא להחזיר לו במופע ההשקה של האלבום. גם תורה של תל-אביב יגיע בהמשך. אבל, אני שחי כל השנים על הקו בין המרכז לפריפריה, בשבילי הפריפריה הזו שלי, היא המרכז.”

מוזיקאים, לרוב, מחפשים להופיע על במה ולקבל פידבקים מהקהל, אצלך, יש הרגשה שזה לא בוער לך בעצמות, אתה לא להוט “למלא את קיסריה” או לקרוע את המדינה בסיבוב הופעות. האם מדובר במעין “תסמונת אריק אינשטיין“? 

הבמה והקשר עם הקהל הם “חיידק” שלא נעלם, ולמזלי ככל שאני יכול לשפוט אינני סובל מתסמונות. עד לפני כארבע שנים עסקתי לצד הופעות, שמעולם לא הפסקתי, בקשר עם הקהל דרך תכנית הרדיו השבועית שלי ב”רדיו קול רגע” “זכאי לשבת” שגם מילאה במידה רבה את הצורך שלי ליצור. אולי אחד היתרונות שלי הם שאינני “להוט” להופיע כדי להתפרנס, ואני עושה דברים בקצב שלי ובעיקר כדי ליהנות.

לקראת הופעת ההשקה, מה אתה מכין לקהל שיבוא להופעה? 

המופע “שרים דודו זכאי” ביום שישי 25.10.2013 בשעה 21:30 באולם עין-השופט צפוי להיות חגיגה למי ששירי הם חלק מפס הקול של חייו. אני אבצע בליווי תזמורת של 7 נגנים לצד שירים מהאלבום החדש גם את מיטב השירים שמלווים אותי לאורך הקרירה. כמו: אלעד ירד אל הירדן, חייכי לי בשירים, לחוף ירדן, דרך ארץ השקד ואחרים. במופע אני מארח את דורית ראובני אתה אשיר יחדיו את: לילות, הללויה  וגם את אורי קריב המפיק המוסיקלי של האלבום עם חבורת הזמר “פינה בעמק” עליה הוא מנצח. כמו תמיד במופעי “שיר ליל שבת” הקהל שממלא את האולם לוקח חלק פעיל והופך את הערבים לחגיגת זמר עברי שונה ומיוחדת, ואני מניח שכך יהיה גם ביום שישי, ומזמין את כולם להגיע.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter